Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Kasım '06

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
4452
 

Sarıgöl ilçesi

Sarıgöl ilçesi
 

Tarihte Şehzadeler Kenti olarak ünlenen Manisa ilinin güney doğusunda, iç batı ege de yer alan Sarıgöl, 423 km. kare yüzölçümü, 320 mt. rakımıyla, çevresi bereketli ovasıyla ülkemizin üzüm depolarından biridir. Bu bereketli topraklarda üzüm (dünyaca ünlü Sultaniye üzümleri) , pamuk, tütün, başlıca geçim kaynağı olmakla birlite, buğday, arpa, zeytin ve bütün yaz sebzeleriyle, narenciye hariç her türlü meyve yetişir. Avşar barajı tarafından sulanan ova, cömertliğini gösterirken, dağlık kesimlerde çam, çalı, meşe, yabani palamut, kestane ve ceviz, ovaya doğru indikçe kavak, söğüt ve kentin etrafını kuşatan üzüm bağları doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Tarihi antik çağlara kadar uzanan Sarıgöl, çevresinde bulunan kalıntılar kentin Lidya'lılar ve İyonlular tarafından yönetildiğini göstermektedir.Tarihte Kral yolu olarak bilenen güzergahta (İzmir'den başlayıp,Manisa.Sardes,Alaşehir,sarıgöl üzerinden Pamukkaleye uzanan yol) konaklama yerlerinden biriydi.Antik yıllarda bugün Salihli ilçesi sınırlarında ,başkenti Sardes olan,tarihte ilk parayı icat eden ve kullanan Lidya'lılar tarafından yönetilen Sarıgöl,Lidya-Pers savaşında Krezüs'ün yenilip tarihten silinmesiyle Bizans hakimiyetine girdi.

1071 de Alpaslan'ın Malazgirt'te Bizanslıları mağlup etmesiyle,Sarıgöl ve Alaşehir çevresi Selçuklular tarafından Tekfurluk olarak yönetildi.Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılan Sarıgöl,1.meşrutiyetten sonra Alaşehir'e bağlı bir köy iken,Yunan işgaline uğramış,Yunan mezalimini yaşayan,kurtuluş savaşına destak veren,yapılan tüm kongrelere delegeler gönderen kent,4 Eylül 1922 de Yunan işgalinden kurtarılmıştır.1957 yılından beri Manisa'nın ilçesidir.

Sarıgöl adını alıncaya kadar kentin isimleri sırasıyla şöyle rivayet edilir.Şimdiki kentin yanında vaktiyle varolan göl,bir zaman sonra suları çekilmeye başlamış,göl sularının çekildiğini gören yaşlı bir kadın,:göleni,göleni diye bağırarak etrafına haber verir,a andan sonra kent Enigöl olarak anılır.İkinci rivayet Yıldırım Beyazıt ,ordusunun fethettiği yerin neresi olduğunu sorduğu lala'sından, İndegör hünkarım cevabını alınca,uzun yıllar İnegöl olarak kalan ismi,diğer İnegöl'le karıştırılınca SARIGÖL adının alır.

Okur yazar oranının %98 lere vardığı,çalışan ve okuyan genç neslin egemen olduğu kent,her yıl eylül ayında düzenlenen etkinlikler ve üzüm festivaliyle,tatil beldelerine yakın olması,sakinliğiyle siz ziyaretçilerini bekliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1980
Kayıt tarihi
: 25.08.06
 
 

1953 Manisa Alaşehir doğumluyum.  Lise mezunu, evli, üniversite mezunu bir çocuk babasıyım. 197..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster