Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
309
 

Sarıkamış'ta asıl şehit sayısı 600 bin!

Sarıkamış'ta asıl şehit sayısı 600 bin!
 

Kars Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhan Aydın, 1.Dünya Savaşında Genelkurmay Merkezi'nde bulunan Behiç Erkin'in anılarına dayanarak, Sarıkamışta şehir olan asker sayısının 600 bin olduğunu bileri sürdü. 

"Behiç Erkin, 'Sarıkamış Muharebesi'ni müteakip 3. Ordu mıntıkasında silah altına alınabilecek ne kadar erat varsa hepsini aldık.' diyor. Halbuki o mıntıkada silah altına alınan efradın yekûnünün 800 bin kişi olduğunu, bu hesaba göre zayiatın aşağı yukarı 800 bin ere baliğ olduğunu aktarıyor. Bunun dörtte birini kayıt yanlışı olarak kabul etsek dahi yine 600 bin kişinin esir olmuş, donmuş, yaralanmış, şehit düşmüş ve firar etmiş bulunduğu neticesine varıyoruz." (Kaynak: Siyahgazete)

Sarıkamış şehitlerine yandığımız acı'nın daha da katmerlenmemesi için bu haberlerin umarım gerçek olmadığını dua ediyoruz elbette. Biz çok şehit verdik bu topraklara, Allah başka savaştan ve asker vermekten korusun bizleri... 

Yukarıda yazılan görüşleri ileri süren Aydın, kesin olduğuna dair bir şey söylememiştir. Sadece ileri sürülmüş bir teoridir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2409
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Kafasına takılan her konuyu sonuna kadar araştırmaya üşenmeyen, bildiklerini, öğrendiklerini ve i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster