Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
3375
 

Sarılık kesme

Sarılık kesme
 

alıntı


Komşumuz Laz Hatice sarılık olmuş, annemle birlikte kestirmeye gitmişlerdi. Akşam yemeğinde annem bir zamanlar kendi sarılığını nasıl kestirdiğini anlattı.
 
- Ben sarılık olduğumda üst dudağımın içinden mercimek kadar kestirmiştim. Bir haftada iyileştim. Bir yıl sonra gene sarılık oldum. Tekrar etti sanmıştık amma bu sefer ki kara sarılık çıktı. Belimden omurgamın üstünü jiletle çizdiler; hiç beyazı olmayan kara bir tavuğu tüyleriyle dövüp ezdikten sonra sırtıma bağlayıp beni sobanın yanına yatırdılar. Tavuk sırtımda kurtlandı; kokudan geberdim, ancak iyileşme umuduyla dayanıyordum.
 
- Doktora gitmedin mi yani!
 
- Doktor neredeymiş? Doktoru kim görmüş? Hem para mı vardı ilaçları yaptıracak?
 
- İyileştim diyorsun, sarılık olduğun kesin mi bakalım? Hem derler ki bir sürü sarılık çeşidi varmış.
 
- Abim de sarılıktan öldü bilmezler mi?
 
- Ağabeyin hastalandığında memlekette kara tavuk yok muydu?  
 
- Abim neler yapmadı ki! İstanbul’daki doktorlara da gitti, hocalara da. Tavsiye üzerine tavuk pisliğini bile şerbetle ezip içti. O geç kalmıştı. Doktor 1500 lira ver seni kurtarayım demiş; ama herkes öleceğinden korkmuş, kimse borç vermemişti.
 
- Bak bir daha sarılık olanı doktora götürün. Kaç çeşit sarılık var bilir misiniz? Bunlardan en çok görüleni zaten kendi kendine iyileşebilmektedir. Senin o kestirdim de geçti dediğin işte onlardandır.
 
- Yok yok bişi olmaz. Daha başlamışken kestirdin mi iyileşir o.
 
- Doğrusu kör cehaletin kör kahramanı gibisin anne.
 
- Kimini de alnından jiletle çiziyorlarmış. En iyisi dil altı kestirmek.
 
- En iyisi bütün bu sözde şifacı hocalara sarılık uzmanlığı tıp diploması vermek. Anne, sen de artık başhemşire olursun; hadi iyisin bak sana da torpil geçtim.
 
-Sen dalga geç; başına gelmeyen bilmez.
 
***
 
( Başıma da geldi. 2001 yılında Hepatit-C (C-tipi sarılık) taşıyıcısı olduğumu öğrendim. 6 ayda bir virüs aktif olmuş mu olmamış mı tetkik ettiriyorum)
 
***
 
Muharrem Soyek

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elini vicdanina koy, egitim de firsat esitligi var mi? Egitim tumu dini motifli olmasi icin ugrasilmiyor mu? Ilk bilgisayarimi 1gb ulkede $5000.00 almistim simdiki degeri $10. Kocaman cantasiyla arac telefonuda en az o kadar idi. Simdi cell telefon herkesin kullaniminda. Bir nesil suresinde bu gibi seyler normal halkin kullanimina acilabilmekte. Oysaki modern batida bu sure cok daha kisa ve yaygin. Evet batida da dini motif vardir. Ama propaganda araci degildir. Sen hic vatikana gidip dini ayin sirasinda resim cektiren gordun mu?Her siyasi konusmasini dini motiflerle susluyen ve bana gore kabul edilmez olan hukuk ve yasalari tanimiyan? Dunyada ki tum ulkeler artik guvenli ulke sinifindan cikardi bizi ve dini fandamentalistler ulkesi sinifina koyuyor iste bana aci gelen bu.Bir Antalya seyahati yap ne dedigimi daha iyi anlarsin. Ulke hepimizin kiymetini bilelim gelmesekte, gormesekte ...!

Newyorker 
 25.04.2017 17:07
Cevap :
Eğitim fırsatı tam sağlanmıştır dediğim yok. Senin hepten de gömdüğünü diriltmeye çalıştım. Eskiye göre geri olduğu söylemine karşı. Rakamlar söylüyor. Okullaşma oranı yüksek öğrenime doğru yükselmektedir. Özellikle kız çocukları artışta Kalite başka bir konu. Zaten dünyada öğrenciyi tam olarak düşünmeye sevk eden çok az eğitim sistemi var. Dini radikalleşme dışarıdan göründüğü devlet politikası değildir. Batılı toplumlarda olduğu kadar halk içinde mevcuttur. Dini eğitim derken İmam Hatipler'i kasdetmişsen bu okulların AKP tarafından kurulmadığını ve geçmişte (2000 öncesi) 1 buçuk milyon öğrenci kapasitesi olduğunu da hatırlaman gerekir. Türkiye'nin güvenli olması zaten şu zamanın ruhuna aykırıdır. Emperyalist güçler Suriye ve Irak'ta savaş davulu çalmakta ve buralarda TC düşmanı terör örgütleri beslenmektedir. Şimdi bir de Avrupa FETÖ darbecilerini korumaya almıştır. Bunları görmezden gelerek sağlıklı bir görüntü alamazsın. Dışarıdan bakışını içeriden bakış bilgisiyle de beslemelisin.  26.04.2017 12:04
 

Ulkemi cok iyi tanirim her sehrini karis karis gezdim hatta kasabalarina kadar. Kisa suren siyasi kimligim sirasinda en ucra koselere senin o anilarinda kahvelerde cok bulundum. Tanidigimi biliyorum. Simdilerde internet ile gitmene gerek yok kapinin onunun pis mi temiz mi oldugunu gorebiliyorsun boyle bir teknigin var oldugunda ulkeyi eskisinden cok daha iyi gozlemlemek mumkun. Makyajin degistigi dogru , cogu majyajin dev adimlar oldugu da gercek ama ne kadari garibin kullaniminda. Hanginiz kobe buftege 100$ verebiliyorsunuz? Benim garip anadolu ahalisi hala eskinin o hurafi yasaminin mistik cizgileri icinde. Belki yeni nesil bu degisimi basarabilir evet degisim var ama ban her zaman modern bati ile kiaslarim. Devlet olma ozelligimiz onlara gore cok daha fazla , gunumuzde bu tersine donmus gibi gorunumde !!!

Newyorker 
 24.04.2017 20:32
Cevap :
Devletleri devletlerle, halkların yaşam biçimlerini de halklarla kıyaslamalı. Farklı şeyler. Osmanlı Devleti'nin Batılı Devletlere kıyasla üstün olduğu uzun dönemler olmuştur. Ancak Osmanlı halk yaşamı çok kısa bir süre Batılı halklardan daha moderne yaşam biçimiyle var olmuştur. Elbette bugün tümlüğüyle kıyas yapıldığında Türk halkı henüz Batılı yaşam refahına ermiş değildir. Ben sadece hâlâ daha eski hamam eski tas benzetmene karşı şimdiki ahvalin eskisinden çok iyi olduğunu söylüyorum. Devlet halka hizmet etmeye başlamıştır. Hastaneler, E-Devlet, yollar ve üretim teşvikleri ve eğitim fırsatları düşük gelirli yaşam düzeylerine doğru yayılmaktadır. Eskiden ulaşılmaz lüks sanılan şeyler bugün orta halli ailelerin sıradan kullanımına geçmiştir bile. Zihniyet elbette hayatın biçimsel olguları kadar hızlı değişmeyecektir. Ancak gidişat umut vericidir.  25.04.2017 11:32
 

Anlatmak istedigim ve anlaman gereken siyasiler! Dunyada dininin ayiyine gazeteci ordusuyla giden siyasi sadece ulkede vardir, konusmasinda dini motifler sadece bizde vardir yani koltugunu Tanri ile saglamlastirmak tabi gunluk yasantisini biz bilmiyoruz, hangi rusveti ne kadar alir falan da demiyoruz sadece bu asirda gereken gibi yasa!!!

Newyorker 
 24.04.2017 20:11
Cevap :
Bu kadar nasıl emin olabiliyorsun? Gerçekten de dünyada siyasilerin dini motiflere rağbet ettiği tek Cumhuriyet biz miyiz? Bana biraz taraflı önyargı gibi geldi. Avrupa'a seçimlerini izlemelisin. Oldukça din ve ırk motifi kullanılmaktadır. ABD doları üstünde bile dini motif kayıtlıdır. Batıdaki resmi yemin törenlerinin İncil üstüne olduğunu görmüşlüğüm vardır. Kiliselerin siyasetten uzak kaldığını söyleyemem. Hıristiyanlığın devleti bile var. VAtikan. Başına "Hıristiyan" ibaresi alan siyasi partilerin dini motif ve söylemden uzak kaldığı iddia edilebilir mi?  25.04.2017 11:40
 

Merhaba, Geçmiş olsun. Fakirlik, cahillik neler yaptırmadı ki? İnanıyorum, yarın bu günün cahillerinin neler yaptığı anlatılacak. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 23.04.2017 13:48
Cevap :
Teşekkür ederim. Sarılık keme hikâyesi oldukça eski. Şimdilerde antika bir gelenek olmuştur sanırım. Benimkisi C tipi taşıyıcılık. Henüz aktif olamadı; hem de 15 yıldır. Ölümün bahanesi çoktur; hepatit C geç kalmış olabilir. :)  24.04.2017 15:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 2804
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1542
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster