Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '10

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
548
 

Sarışın kompleksi

Sarışın kompleksi
 

Sarışın olma kompleksi


Neden bizdeki televizyonların sunucu veya “speaker”lerine çoğu sarışın?

Hemen söyleyeyim.Kompleks.Kendinden utanıp başka türlü gözükme takıntılı kompleksi. BBC veya CNN gibi büyük ve dünyanın sayılı televizyonların sunucu veya “speaker”lerine bakıyorum.Ya zenci yada başka ülkenin esmer vatandaşları.İlla sarışın olacak diye bir takıntıkompleksleri yok..Adamlar kendilerine güveniyor ve kendile- rinden utanmıyorlar. Neysek oyuz, neden sarışın gözükmek istiyoruz?Neden vitrinlerimize sarışın koymayı tercih ediyoruz?Asyalı ve esmer olmaktan mı utanıyoruz?

Son zamanlarda bakıyorum dünya güzelleri hep esmerlerden seçiliyor.Geçen yılki kainat güzeli Venezolya’lı bir esmer, bu seneki de Meksikalı bir esmer güzel oldu.Ondan önce de yine emer bir zenci, bir Hindistanlı olmuştu.Yani dünyada bizden bazıları gibi bir sarışın manyaklığı yok.Böyle yapmakla aslında esmerlere, yani kendimize hakaret ediyoruz.

Esmerlere de şunu diyeceğim.Saçınızı sarıya boyarken alttan siyah kökler gözükmeye başladığı zaman çok komik bir durum arzediuyor.Ayrıca esmer bir kişinin saçını sarıya boyaması hiç yakışmıyor. Özgürlüğe karşı değilim ama kişinin biraz da kendisine yakışanaı yapması gerekmez mi?

Kerem Baran

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1043
Kayıt tarihi
: 03.01.08
 
 

Ellili yaşlarda İstanbuL'da oturan ve güzel sanatlara ilgi duyan, üniversite mezunu ve emekli bir be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster