Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

13 Nisan '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
799
 

Şark kurnazlığı

Şark kurnazlığı
 

AKP tarafından hazırlanan ve meclis Anayasa Komisyonuna sevk edilen Anayasa Değişiklik paketi üzerindeki tartışmalar devam ediyor.

Özellikle muhalefet partileri CHP ve MHP Anayasa Paketinin meclise sevki esnasında AKP milletvekilleri tarafından atılan imzaların “çakma imza” olduğuna dair itirazları meclisi karıştırmış, halen Meclis Başkanı olan Mehmet Ali şahin’in de bu listede imzasının olması ise muhalefetin “çakma imza” iddialarını gün ışığına çıkarmıştır.

İktidar partisi imza krizine daha fazla direnememiş ve yeniden paketi imzaya açarak toplanan imzalar Anayasa Komisyonuna gönderilmiştir.

Anayasa Paketinin içeriğine gelince;

CHP özellikle üç maddenin ayrı tutularak meclise sevk edilmesi halinde, paketin diğer maddelerine destek vereceğini üç maddenin de Cumhurbaşkanı tarafından “halkoyuna sunulması” önerisi üzerine Başbakan Erdoğan bir açıklama yaparak CHP kurmaylarını “Şark Kurnazlığı” yapmakla suçlamıştır.

Erdoğan yaptığı açıklamada;

“Baykal nedense Sayın Cumhurbaşkanımızı siyasallaştırma gayretinin içersine giriyor. O’nun tarafsızlık ilkesini gölgelemek istiyor, böyle bir şark kurnazlığının içersinde.

Her türlü olumlu adıma varız, ama şark kurnazlığına gelince; biz Sayın Baykal kadar en az o kadar şark kurnazlığını da O’na yaparız”

Başbakanın bu sözlerine Baykal cevap vermekte gecikmemiş ve;

“Başbakanın öneriyi yapanları şark kurnazlığı le suçladı, kurnazlığın şarkı, garbı, şimali, cenubu olmaz, kurnazlık, kurnazlıktır.”

Erdoğan ve Baykal sayesinde siyasi literatürümüze “Şark Kurnazlığı” deyimi de girmiş oldu. Ancak dikkat çeken Başbakan’ın “Şark Kurnazlığı” dediği CHP önerisine daha sonra ne düşündü ise olumlu yanıt vermesidir.

Şimdi CHP’nin önerisi AKP kurmayları tarafından kabul edilip edilmeyeceği tartışılıyor.

AKP CHP’nin ayrılmasını istediği üç maddeyi ( HSK nın yapısını değiştirmek, Anayasa Mahkemesinin yapısını yeniden düzenlemek ve Siyasi partilerin kapatılmasını yeniden düzenlemek) meclisten geçirerek halkoyuna sunulmasını sağlayarak, halk oylamasından olumlu sonuç alırsa da bu fırsatı değerlendirerek “erken genel seçime” gitmeyi planlamaktadır.

Şayet AKP bu üç maddeyle ilgili riski göze alır ve halka giderse sonuçlarına da katlanmak zorunda kalacaktır.

Öyle görünüyor ki AKP ve CHP Anayasa paketinin üç maddesi dışında birlikte hareket etme yollarını bulacaktır, uzlaşmayı sağlayacaklardır.

Pakette bulunan ve paketten ayrılması muhtemel diğer üç madde ile ilgili nasıl bir yol izleneceği henüz netlik kazanmamış görünüyor.

AKP CHP nin “bu üç maddeyi seçimlerden sonra birlikte ele alalım” önerisini dikkate alacağı ise uzak bir ihtimal olarak görülmektedir.

Anayasa değişiklikleri ile ilgili başından beri tavrını koyan MHP ise paketin tümüne karşı olduklarını, bu iktidarın artık güvenini yitirdiğini, yapacağı değişikliklerle de “geleceklerini kurtarma derdine düştüklerini, MHP nin ise böyle bir oyuna asla alet olmayacaklarını açıklayarak tavrını değiştirmemiştir.

MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli yaptığı açıklamada asla kabul edemeyecekleri Anayasa paketinin bu üç maddesinin meclisten geçmesi ve referanduma sunulması halinde ise “hayır “oyu kullanacaklarını ifade ederek gerekçelerini de : “MHP milletimizin bekasına, devletimizin devamında ağır bir yıkımın aşama aşama kapılarını araladığına inandığı Anayasa değişikliklerine “hayır” diyeceğiz.” Sözleriyle MHP’nin tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur.

Anayasa paketi ile ilgili önümüzde yoğun ve uzun bir süreç var. AKP her zaman olduğu gibi bu paketlerle yine gündemi kendisi belirlemekte, seçimlere kadar da tavrını sürdürmeye devam edeceği görülmektedir.

Oysa Sayın Bahçelinin de belirttiği gibi; halkımız yoksulluktan, sefillikten, işsizlikten kıvranırken halkın önüne konulan Anayasa paketi kimsenin karnını doyurmamakta, kimseye iş imkanı sunmamaktadır.

AKP son zamanlarda sık sık yaptığı “gerçek gündemlerden halkı uzak tutmayı yine başarmış, yeni senaryolarla gündemi belirlemeyi başarmıştır.

Türk halkı büyük bir sabırla önüne konacak sandığı beklemektedir. Bu sandık ister Anayasa referandumu olsun, ister genel seçim olsun, tereddütsüz AKP’ye sandıkta gerekli dersi verecektir.

Osman Özeker.14.04.2010

e-mail. osmanozekerQ Hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2973
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster