Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ocak '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2468
 

Şarka çark

Şarka çark
 

Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğunun ortak kaderi...

Her geçen gün hesaplaşmanın ve eski yaraların hatırlandığı bugünlerde islam devletleri ve Türkiye üzerinde oynanan oyunlar iyice gün yüzüne çıkıyor. Fransa'nın istekleri ve kabulleri Ermenistan'ın ve Ermeni lobisinin işlevleri ve dış siyasette Türkiye'yi yalnızlaştırma çabası. İsrail'in ve Yahudi lobisinin Türkiye aleyhinde aldığı ve aldırdığı kararlar. Rumların Kıbrıs baskısı ve şımarık Yunanların son hamlesi. Gerçi Yunanlar ekonomik çözümsüzlükleri nedeniyle ne koparırsak kardır diyen türden ve gülünç isteklerde bulunuyor.

Gelelim diğerlerine İngiltere şu sıralar sessiz görünüyor. Rusya yüzümüze gülerken Ermeni ve diğer Türk devletlerine Türkiye aleyhine destek vererek köstek olma çabasında, Ortadoğu'da esen bahar rüzgarında güç kazanma savaşına giren Türkiye ve İran arasında İran'la işbirliği içerisinde. Kuzey Avrupa devletleri ise ayırt etmeden islam karşıtlığını yapmakta ve en azından ikiyüzlülük yapmamaktalar. Abd ise Türkiye karşısındaki siyasetinde her zaman gösterdiği tutumda, fazla dikkat çekmeden ancak o çok bahsettiği stratejik desteklikten de eser göstermeden yararlanmak istediği herşeyden istifade ediyor.

New York Times bahsediyor Türkiye Ortadoğu'da kazanan durumunda. Ne gülünç bizim çıkarımıza mı? Kısmen tabiki Abd artık dünyadaki etkinliğini kendi armasını kullanmadan yapma çabasına girdi. Neden mi? Çünkü Abd ekonomisi artık küçük ve büyük çaplı sıcak savaşı kardıramayacak kadar zayıfladı. Bunda demokratlar tarafından yönetildiğinin bir etkisi var gibi görünüyor. Ortadoğu'da Türkiye'nin güç kazanması ekonomik anlamda işbirliklerinin artması bağlamında Türkiye'nin yararına görülüyor fakat İran karşısında Türkiyenin Ortadoğu'da hakim ülke konumunda olması Ortadoğu'nun hala Abd nin gölgesinde olduğunun kanıtıdır. Bu Türkiye'nin daha etkin ve özgür dış siyasetiyle değişebilir. Şu andaki Türk Hükümetinin gidişatı Amerika'nın işine gidiyor ve AKP o bahsettiğimiz etkin ve özgür dış siyaseti seçmesiyle birlikte kan kaybedecektir.

Avrupa'ya gelince, Yunanların şımarıklığını tüm Avrupa Türkiye karşısında gösteriyor. İçişlerimize bu kadar ve alenen müdahale edilen bir dönem nerdeyse olmamış gibidir. Avrupa kendi acziyetinin ve sınırlarını bilmeyerek doğu sınırını oluşturan Türkiye'yi karşısına almaktadır. Fakat Türkiye sahip olduğu değerleri ve konumunu sanırım bilmiyor devlet olarak. 3 dönem gayet yetkili bir hükümetin iktidar olduğu bir Türkiye şimdiye kadar sanayi hamlesini yapmalı ve ekonomide sıcak para girişine ve turizm gibi her rüzgardan etkilenen ekonomik politikadan sıyrılmalıydı yani bağımlılığını azaltmalıydı.

İsrail ve Abd nin Ortadoğu'da sahiplik iddiası nedeniyle Türkiye'ye daha yumuşak bir politika izlediği aşikar İsrail çoğu zaman şımarık çocuk edasıyla hareket etsede. 

Damarlarında asil Türk kanı akan bir fert olarak güncel gelişmeleri hezeyan içerisinde izliyor ve Osmanlı devletinin düştüğü duruma sürüklenmemizi kaygıyla izliyorum. Şark meselesi bu ülkenin eski bağlarından kendisine miras kalan bir meseledir. Kuruluşundan bu yana her türlü gelişme ve palazlanma dönemlerinde yukarıda bahsedilen devlet ve devletçikler tarafından hortlatılmıştır ve ne yazık ki başarılı olunmuştur. AKP den tek beklentim seçmenin %50 sinin oyunu aldığı ve verdiği sözleri tutmasıdır. Yargı reformu ve ekonomi sil baştan yenilenmelidir. Bunun için yeni anayasa tabi ki gereklidir. O halde ilk iş olarak anayasa çalışmalarını tamamlamalıdır. Seçim kaygısıyla icraatları seçim zamanına yakın zamanlarda yapması oyunu aldığı her ferdin ve oyunu alamadığı herkesin hakkına girmesine neden olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1575
Kayıt tarihi
: 22.12.11
 
 

Süleyman Demirel Üniversitesi peyzaj mimarlığı bölümünde lisans eğitimimi sürdürüyorum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster