Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
2224
 

Şarkı söylemek lazım yarışmasının jüri ve seyirci analizi

Şarkı söylemek lazım yarışmasının jüri ve seyirci analizi
 

Şu anda televizyonda bir yarışma var: Şarkı söylemek lazım. Geçen hafta da kısa bir bölümünü izlemiştim. Bir müzikçi ve müzik dışındaki tanımış bir kişiden oluşan ikili gruplar oluşturmuşlar. O ikili gruplar yarışıyorlar. İkilinin müzikçi olanı hafta boyunca diğer kişiyi çalıştırıyor ve yarışmada birlikte bir şarkıyı yorumluyorlar. Daha önce buz pateni yapan biri profesyonel diğeri tanınmış amatör ikililerin yarışması çok tutunca benzer bir yarışmayı müzik konusunda yapmışlar.

Yarışmayı izlemek oldukça zevkli ama keşke aralarda jüri üyeleri yalnızca puanlarını verseler ve başka hiç konuşmasalar. Hatta bu programı jüri bölümlerin atarak yeniden montajlasalar ve haftanın bir günü tek program olarak sunsalar ne olur. Tahminimi söyleyeyim: Jürisiz versiyonu seyredecek bir seyirci kitlesi mutlaka olacaktır, ben de severek seyrederim. Ancak rating o kadar düşük olur ki.

Bu tür yarışmalarda asıl kahramanlar jüri üyeleri... Yarışmacılar tanınmış bile olsalar birer figüran. Adlar önemli değil, yarışma jürisinde iki grup üye var

1- Uzmanlar
2- Polemikçiler

Rating peşindeki televizyoncular için asıl önemli olan polemik yapacak jüri üyeleri, onlar açısından diğer jüri üyeleri de bir bakıma figüran. Bu yarışmayı seyrettiren ne ünlü yarışmacılar ne de tanınmış uzman üyeleri. Bu yarışmada bu kadar yüksek izlenme oranlarını yaratanlar polemik yaratan jüri üyeleri. Jüri olmalarının tek nedeni bu yüksek izlenme oranlarını yaratacak olmaları.

Seyirciler, yarışma izlemek, iyi müzik dinlemek, yarışmacılardaki gelişmeyi izlemek, en iyiyi seçmek gibi nedenlerle programı izlemiyorlar. Onlar ünlü kişilerin birbirleriyle tartışmalarını, kavgalarını, birbirlerini nasıl kırdıklarını, küçük düşürmeye çalıştıklarını izlemek için bu programı tercih ediyorlar.

Program için gerekli düzeyde polemiği yaratmak için seçilen jüri üyelerine bir de birkaç yarışmacı eklenirse, programcıların, değmeyim keyfine, gelsin ratingler, gelsin reklamlar.

Bu akşam, sakin sakin oturan bir hanımefendi jüri üyesinin, usta bir müzikçiye jest için söylediği bir sözü başka bir jüri üyesinin nasıl çarpıtıp, hanımefendiyi nasıl çileden çıkardığını izledik.

Televizyoncular çok iyi biliyorlar, seyirci kavga izlemek istiyor, onlar da seyircinin istediğini yapıyor, yarışma bahane.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fütursuzca konuşan gençlerin söhret basamaklarını çıkmasına yardım eden programlardır bunlar efendim...

Şehrin Cadısı 
 05.04.2007 14:51
 

Gerçekten değerli jüri üyeleri, (Hele o çok sevdiğim ve özlediğim İnci Çayırlı..)kendilerini kanıtlamış sanatçı koçları,kendi alanlarında değer ifade eden yarışmacılar,70 li yılların formatı,arkasından Anadolu rock formatı..ile ne hoş,ne seyredilesi ,ne dinlenilesi bir şov programı amma...Yapımcıların ucuz söhretler yaratma çabalarını ve canım programın kalitesini böylesine düşürme heveslerini,halkı layık gördükleri seviyeyi ben kesinlikle anlamıyorum..

Neşe İleri 
 05.04.2007 13:18
 

Zaman zaman terbiyesizliğe ve seviyesizliğe varan konuşmaların adına yorum demeye çalışıyorlar ben en çok buna kızıyorum. Seyirci koltuğunda oturan kişiye bile hakaret eder oldular artık. Kimsenin dur dememesi ayrı bir facia ama sizin de yazdığınız gibi galiba halk bundan hoşlanıyor.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 01.04.2007 23:37
Cevap :
Beyhan hanım. Ne yazık ki seyirci bunu istiyor. Seyirci istedi diye televizyoncuların böyle programlar sunmasını "rating fırsatçılığı" olarak değerlendiriyorum. Saygılarımla.  02.04.2007 0:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2371
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster