Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '08

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
302
 

Şarkılar gelir geçer!...

Şarkılar gelir geçer!...
 

Geçip gitmededir hayat, bütün olmamış, olamamışlığımıza rağmen. Yoksunluğumuza, yoksulluğumuza rağmen geçip gitmededir hayat.

Birileri iner, birileri çıkar, bazısı hep iniştedir, bazısı hep çıkışta. Acımasızca geçip gider hayat.

Olmayacak dualara aminlerimize rağmen, bitmeyecek, hiç gitmeyecek sandıklarımıza rağmen bitmededir işte, gitmededir.

Kızgınlıklarımızı, kırgınlıklarımızı hiçe sayarak alıp götürmededir her bir şeyimizi. Ağlamak sızlamak nafiledir artık Cahit'in şiiri misali. Yaşlar otuz beş'i de geçer kırk'ı da. Yiter gider birer birer elimizdeki sevda kırıntıları. Yazdıklarımız kalır belki bizden geriye, belki bir kaç fotoğraf, belki kısa bir video görüntüsü. Kalanlar gerçekte bizden kalanlar mıdır yoksa hayatın öğütütüp bitirdiği ömürlerin mi harabeleridir. En olmayacak sandıklarımız, en ölmeyecek sandıklarımız birer birer olur, ölüp ölüp giderler.

Keşkelerle pişmanlıklarla, gözyaşlarıyla, elde kalanlarla yaşamaktadır geride kalanlar. Geride kalmak mı zor olandır yoksa. Çekip giden kurtulmuş mudur, kurtarmış mıdır paçayı hayattan. Tüm riyakarlıklardan, tüm çiğliklerden, tüm çıkar ilişkilerinden, tüm böbürlenmelerden ve hatta tüm kendisini en iyi sanan aptallardan sıyırmış mıdır kendini?

Cevapları vermez hayat, tüm olanın bitenin cevabını kendinizde aramanızı salık verecektir size. Sizi böyle yaşatan her kimse, her neyse, bunun sorumluluğunu bile size yükleyecektir önünde sonunda. Oysa size ait olmayan sebepleriniz vardır sizin. Sizden kaynaklanmayan çelişkileriniz vardır. Anlaşılamayacak bir yığın cümleniz, kavranamayacak bir deste düşünceniz vardır. Kime ne faydadır bu saatten sonra tüm bunlar. Geçip gitmededir ya hayat, bırakmadan geriye hiç bir çelişki ve ilişki.

Dumaksızın yol alır gafiller hayat gailesinde. Kendisini kurtarmış sananlar da yanacaktır oysa aynı yangında, herkes aynı gemide boylayacaktır tahtalı köyü hiiç farkına varmadan. Eli kalem tutanı vursada eli silah tutan, keser de sap da dönecek, gün gelip hesap da dönecektir. Ama bu sanıldığı kadar ilahi, sanıldığı kadar uhrevi olmayacaktır aslında.

Anladığında insan kendisini ve tüm olup biteni, bütün hesaplarından vazgeçmesini de bilecektir, zira hayat ve onun yakın dostu doğa alacaktır en nihayet bütün hesabı.

Sokrates'ın savunmasında "seni ölüme mahkum ettiler" sözüne "hayat da onları" dediği gibi herkesin sonu birdir aslında, ama yaşarken bu zulmeti insanın insana yapması hep aklınızı kurcalamıştır, bir haksızlık vardır ortada da, ilahi adalet niye çalışmamaktadır. Onun da mı gözleri bağlıdır insani adalet gibi yoksa. Gözü bağlı bir mahkeme ne kadar ayırt edebilir ki haklıyı haksızı, nasıl bir eşitlik sağlama yoludur bu körlük.

Kulağınızda eski şarkılar, annenizin tüküleri. Her biri maziden atiye doğru size yol gösterirlerken onlarda aslında geliir geçer. Tıpkı şarkıdaki gibi, şarkılar gelir geçer, bir heceden bin heceye. Gün karıştığında geceye, vicdanı rahat olanlar yine ormandaki az gidilen yolu seçmiş olanlar olacaktır. Bütün tokatlara, bütün aşağılamalara, bütün yanlış anlaşılmalara, bütün dışlanmalara, bütün eleştirilere, bütün arkadan konuşmalara, bütün adiliklere, bütün puştluklara rağmen başını yastığa rahatça koyacaktır onlar. Kimsenin tavuğuna kışt dememişlerdir, tek yaptıkları yaşamaya çalışmaktır bütün bu yedikleri dayaklara rağmen. Bütün ofsaytta kalmalara rağmen, hayat denen filmdeki bütün karakter oyunculuklarına rağmen.

Geçip gitmededir hayat. İnsanoğlu hala çiğ süt emmişliğe devam ederken, hala gereksiz ağız aramalar, hala kendisini bir şey sanmalara devamdayken, öğütmededir hayat ömürleri.

Tüm bu kargaşalığı bırakıp bir gölgelik bulmalı, uzakta durup bakmalı geride kalanlara, ne kadar karınca olduklarını, ne kadar zerre kadar olduklarını ve hatta olamadıklarını seyreylemeli. Bu seyirden doğacak sağaltımla büyümeli, dışarıdan bakmalı bu böcek yaşamına.

Kimin ne dediğini umursamadan yarılanmış ömrün kalanını hiç değilse, bilerek ve bildiğin gibi yaşamalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 541
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

Ege Alkan, 1967 yılında, Marmara Bölgesi'nin dogusunda küçük bir ilçede dünyaya geldi. İlk ve ort..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster