Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Temmuz '09

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
2233
 

Şarköy MYO tiyatro grubuna tebrikler!

Şarköy MYO tiyatro grubuna tebrikler!
 

Tiyatro seyirciliği kursu da açılsa iyi olurdu!


Akşamüstü sahilde birkaç gencin başında bulunduğu bir standa yaklaşıyoruz. Şarköy Meslek Yüksek Okulu tiyatro grubunun oynayacakları "Artiz Mektebi" oyununun biletleri satılıyor.

Tiyatro burada, ayağımıza kadar gelmiş.

Pırıl pırıl çocuklar. Biletlerin yanında bir de kitap var tanıtımını yaptıkları, kitabın ismi “Aynada ki gizli bahçem”, yazarı Uğur Dalkılıç.

Oyunun tarihini ve yerini öğrenmek için sohbete başladığımız gencin Uğur Dalkılıç’ın kendisi olduğunu öğrenince, seviniyorum. Alnından öpesim geliyor onu. Demek diyorum tiyatroya böylesi kaptırdınız gönlünüzü, nasıl umut verdiniz bir bilseniz…

Bize de onlara destek vermek düşüyor, sevine sevine alıyoruz biletlerimizi. Devamı olur mu?

Diye soruyoruz. “Seyircimiz olursa”… diyor çocuklar. İçten İnşallah temennilerimizi bırakıp ayrılıyoruz yanlarından.

Bilet fiyatları 3 Tl nedir ki? Saat 21:00 de, yemekten sonra boş boş aynı sahilde turlayacağınıza, ya da bir eğlence yerinde kurtları da bir akşam dökmeyiverin. Oturun bir oyun seyredin…

* * * * * * * * * * *

Biletleri Pazartesi akşamı almıştık bugünü iple çektim inanın.

Oyun, tabiî ki burada bir sinema ya da tiyatro salonu olmadığından düğün salonundaydı. Düğün salonu da ne salon ama minyatür. Olsun her şeye değer…

Salona sandelyeler sıralanmış, sahne ve perde de yapılmış. Sandalyelerin yarısı bile dolu değildi hayal kırıklığı yaşadık ilk anda. Yazık dedim sandalyeler boş.

Sonradan tek tük kişiler de gelmeye başladı. Belediye Başkanımız da oradaydı. Değinmeden geçemeyeceğim sempatik, güleryüzlü bir insan Süleyman Bey.

Zil çaldı, perde açıldı oyun başladı ama seyirci sesleri henüz kesilmediğinden ilk replikler güme gitti. Neyse dedim seyirciler fark eder sessizliği sağlarlar herhalde. Fakat ne mümkün oyunun ortalarına kadar yeni seyirciler teşrif ettiler salona. Yerleşmeler, sandalye sesleri hiç eksik olmadı salonda. Üstelik bir de cep telefonları susmak bilmedi. Değişik tonlarda çalıp durdular oyun sonuna dek. Olacak şey mi bu?

Burası herhangi bir eğlence yeri değil, tiyatro seyircisi olmak da belli bir sorumluluk ister değil mi a canım!

Sahnedeki oyuncuyla birebir karşı karşıyasın, senin çıkardığın her çıt hem diğer seyircileri hem de oyuncuyu rahatsız edebileceğinden saygılı olmalısın bu biiir!

Oyuna seyirci de olsan vaktinde gelmelisin ki oyunun ortasında oyuncuların ya da seyircilerin dikkatini dağıtma. Hoş burası bir tiyatro salonu olsa içeri de oyun başladıktan sonra alınmazsın bu ikiii!

Oyunculardan birinin cep telefonu çalsa ve sahnede açıp cevap verse, oyunu yarıda kesip bir kenara çekilip telefonuyla konuşsa ne düşünürsün? Saygısızlık olurdu değil mi? O zaman sen de telefonunu kapatmayı ihmal etmeyeceksin. Bir saat ulaşamasınlar bir şey olmaz. Ama senin ve senin gibilerin telefon sesleri ve koşuşturmalarınız bizim oyunla kontağımızı sürekli böldü bu üüüç!

Sert oldu biraz farkındayım. Ama bu basit kurallar için çok bilmeye gerek yok. Bir oyunu seyretmeye ilk kez gitmiş olsan bile bu kadarını düşünebilmen gerekmez miydi?

Bunca olumsuzluğa rağmen ben sahnede ki tüm arkadaşları yürekten kutluyorum. Dikkatlerini dağıtmadan oyunu sürdürebilmeyi başardılar.

Mekan, dekor…olanaksızlığı yanında seyirci dikkatsizliğine ve saygısızlığına rağmen kutlanmaya değer bir oyun sergilediler. İçlerinde ilköğretim çağında birkaç genç de vardı ki gözlerinden öperim onların.

O heyecanla oturdum yazının başına, dilerim devamı gelir ve dilerim seyirci de bilinçlenir.

Helal olsun size! Bu akşam bize bu güzelliği ve heyecanı yaşatan oyuncu arkadaşlar, ayakta alkışlanmaya değerdiniz ve öyle de oldu….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 51
Ort. okunma sayısı
: 708
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1973 İstanbul doğumluyum. Lise mezunuyum. Evliyim. Bir reklam ajansında çalışmaktayım. Laf o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster