Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
62
 

Şarlatan

Türlü türlüyüz. Karakterlerimiz çeşit çeşit. Huylarımız milyon tane. Ne derdi biter Adem’in, ne tasası sonlanır Havva’nın. Anlat anlat, bitiremez, getiremezsin sonunu mevzuların. Amma velakin, İnsansa derdin… İnsanı  anlamaksa amacın… Bıkmadan, usanmadan yürüyeceksin yolunda. Elbet bir gün varırsın menzile. İnsanın olduğu yerde, çare bulunur çünkü. Hayat ancak umutla yaşanır.

Modern yaşamın curcunası içinde, günlük hayatın koşturması arasında, sayısız Şarlatan’la karşılaşırız. Ve onlara av olmamanın, zatıalilerinden kazık yememenin en kestirme yolu, tanımaktır şahsiyetlerini. Eh, biz de bunun için burada olduğumuza göre… İlginç bulduğunuz sürece kalabilirsiniz içimizde. “Yok kardeşim, benim bambaşka dertlerim var, dinleyemem sizi,” diyorsanız eğer… Ona da saygılıyız. İstemeyeni zorla tutamayız aramızda.

Öyle bir beden dili, öyle bir duruşu vardır ki Şarlatan’ın… Sanırsın ki, Allame-i Cihandır kendisi!

Bilmediği yoktur. İşinin ehlidir. Sözünün üstüne söz söylenemez. Ama işte, yanıldığın yer, tam da burası. Hiçbir şeyi doğru düzgün bilmez. Her dediği, yarım yamalak kulak dolgunluklarından ibaret. Son derece ışıltılı, inanılmaz parlak görüntüsünün altında… Tam bir madrabaz, adıyla sanıyla düzenbaz bir kişilik saklı. Hayatı desise, tek bildiği hile, desem de… Janjanlı imajı, şıklık ötesi giyisileri, bir de üstünde bile isteye çalışılmış, full karizma… Yanında da, kapıda bekleyen fiyakalı bir otomobil… Tüm gerçekleri simli sırmalı kaftanların altında gizler. Çık bakalım, çıkabilirsen işin içinden. Kolaysa, boz bakalım oyunu!

Öyle bir boyar ki gözünü… Öyle güzel allayıp pullayıp, o kadar harika satar ki sana; yarım yamalak bilgisini… Tek kelime edemezsin dediğine. Laflarını sorgulamak, aklından bile geçmez. Mükemmel ötesi hipnozcudur Şarlatan. Kendi işini bitirene dek, gözünü açmana izin vermez. Tek silahı da bu zaten. Tam bir ilizyondan ibarettir Şarlatan. Ama Gel de bunları kanına girdiklerine, bir avuç yalanla kandırdıklarına söyle istersen… Öyle bir kan uykularına yatırır ki dilediğini. Uyandır uyandırabilirsen arkadaşı! Onu dinleyen, izleyen, avlanmaya, kazıklanmaya dünden razı kardeşim! Şarlatanlar, doğuştan şerbetli!

Bir anlatır ki kendini sana… En iyi yaptığı şeylerdendir bu, bu arada… Apışıp kalırsın. Sanki Dünya, mübareğin yörüngesinde döner! Bir afra, bir tafra ki sorma. Haspam, haşa, evreni yeniden yaratacak!

Öyle şeyler bulup söyler ki seyircisine… Sihirbazvari el çabukluklarını fark edemezsin. Öyle çok, öyle çabuk büyüler ki seni… Adi bir gözbağcısı olduğunu anlayamazsın.

Bir bakarsın, kürsüde nutuk atar. Bir bakarsın, tv’de parmak sallar. Bir bakarsın, adını sanını duymadığın bitkilerden kanser ilaçları üretir. Bir bakarsın, oturduğu yerden zengin eder cümlemizi. Evrenin en mükemmel dedektörüdür; sattığı. Dokunan, en baba definecilere, nal toplatır, nal!

Bir bakarsın, doktor kılığında, pazarlık yapar seninle. Bir bakarsın, vatan kurtarır bir başına! Terminatör herhal amcam! Evinde dahi hükmü geçmeyen herif, sana milyonlar bağışlamakla meşgul!

Bazen, üniversite anfisinde ders anlatır; Şarlatan. Tek bir fikri, bir tek özgün düşüncesi yok. Alayı intihal, tamamı çalıntı dediklerinin. Ama bir yolunu bulmuş işte! Alemi, bilim adamı olduğuna inandırmış!

En iyi bildiği, bir şeyleri satmaktır Şarlatan’ın. Aslında beş para etmez nesneleri, gözbebeklerini yerinden fırlatan rakamlara, birilerine kakalaması; an meselesi! Yeter ki bir kerizi gözüne kestirsin!

Kendini, özelliklerini ayrı bir balon niyetine şişirir, mallarına ayrı bir helyum gazı basar. Tenekeyi altın, eşeği yarış atı diye ittirmek de pek bir mahirdir. Yeter ki cebindeki parada gözü kalsın.

Öyle bir süsler ki mavrasını… Taaa en başından beri taktığı maskeyi göremezsin. Bilgi diye sarıp sarmaladığı safsatayı öyle bir yutturur ki, benim, diyene… Ne akıl inanır, ne göz ikna olur başkasına.

Adam akıllı(!) Kadın yetenekli (!) Bu yüzden fark etmiyorsun ya dolandırıcılığını. Zat-ı muhterem, bildiğin hırsız, ama beyefendiliğine toz konduramazsın. O derece profesyoneldir ki ihtisasında… En mükemmel insan, görüntüde, yanında yaya kalır. Kadın seni soyarken, ruhun duymaz. O biçim ustadır mesleğinde.

Daha neler neler anlatırım da… Bugün de süremizin sonuna geldik! Kalın sağlıcakla. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cem kardeş bu güzel yazınızla bilgilendim eşekkürler selamlar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.08.2020 11:03
Cevap :
Hocam, gösterdiğiniz ilgi, yazıma ayırdığınız zaman için asıl ben size teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  15.08.2020 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1726
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster