Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '19

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
80
 

Satıcı Akılda Olmayanı Aldırır

İyi satıcıdan bahsediyoruz. Bir şey almaya gittiniz; fakat öyle ürünler var ki alacağınızı unutup başka şey aldınız.

Satıcı bir şeyler satan değil aklınızı başınızdan alandır.

Yok ki öyle bir satıcı, ben görmedim, ticaret bu yönüyle sanattır. Ticaret erbabı hayatı size sunan, iyi sunsa baş tacı etmez misiniz?

Yani düşünebiliyor musunuz, bir yere bir şey almaya gidiyorsunuz, kucağınızda başka şeylerle dönüyorsunuz, alacağınızı da unutmuşsunuz; hiç oldu mu böyle bir şey!

Bizde en iyi satıcı en çok kar edendir. “Fiko’nun yeri” Ya niye Fiko’nun yeri demişler, bu işin sırrı nedir? Bunlar da sahte oldu artık, sahibi ismi reklam için kendi koyuyor; müşterinin söylediği önemli “Eskişehir’de bir kafe var…”

Türkiye’deki satıcıların %95’inde bu ruh yok… Satıcı deyince müşteriye kibar davranmak, yav istersen döv arkadaşım, ürünün aklımı başımdan alsın da…

Bir satıcı ürününü piyasadan kendi topluyorsa tamam da, hazır geliyorsa at gitsin… Esnaflık yaptım ve benden müthiş esnaf olur, kendi beğenmediğim hoşuma gitmeyen ürünü satmazdım ve ben zor beğenirim, bozuk çıkan bir kasa üzümü çöpe dökmüştüm ve o gün boşa çalıştım. Toptan mal alırken saatlerce incelerdim. Eğer beğenmezsem o gün satışa çıkmazdım. Malın bozuğunu çürüğünü ayırıp ondan sonra tezgâha koyardım. Sattığım şeyleri müşterilerin seçtiğini hatırlamıyorum, onların yerine ben seçerdim.

Bugün ise satıcılardan memnun olan görmedim… Ticaret sanattır ya, ürünlerimi siler düzeltir, elmanın bile kırmızı yanını müşteri görsün diye öne getirirdim. Tezgâhım ressam tablosu gibi olurdu. Beni tanıdıkları için kimse tezgâha dokunmaz şuradan ver derlerdi. Uzun yıllar simitçilik yaptığım zamanlarda müşteriye buyurun dediğimde kendin ver derlerdi.

Ya arkadaş böyle yapsanız nolur! Çürüğü vatandaşa vereceğine maliyettir bu at çöpe fiyata ekle. Bunu insan yiyecek, insana saygın olsun.

 

jale kasap, Lale Yüksel, ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O istenilen esnaf konumuna giriyoruz biz..günü geçen herşeyi atarız..diğer ayni işi yapanlar ise kalanları düğünde kakalıyor....kendi yiyemediğini satmayacaksın kendi giyemediğini yardım etmek gibi bir anlamlı kelimeyle süsleyip başkasına verip böbür satmayacaksın..

jale kasap 
 13.06.2019 5:15
Cevap :
Kendi yiyemediğini satmayacaksın...   17.06.2019 8:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5406
Toplam yorum
: 13942
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 655
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster