Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
576
 

Satın alınan eğitim hizmeti ve artı, eksileri...

Satın alınan eğitim hizmeti ve artı, eksileri...
 

Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi Mobilya Dekorasyon (ağaç işleri) bölümünü bitiren ama marangozluk yapmayan % 80’lik grup içerisinde yer alan bir kişi olarak bilirim ki o okulu bitiren her birey marangoz olamaz. Kimi ciddi anlamda işe yetenekli, başarılıdır, kimi sürüklenerek, sürünerek mezun olur. Şimdi ikisi arasında diploma açısından fark yokken işi yapanlar arasında kalite farkı söz konusudur.

Söz gelimi tıptan mezun olan her doktorun insan iyileştirme becerisi ya da derdine deva durumu olamayacağı gibi her öğretmenlik okuyanın öğrenci yetiştirmede, eğitmede başarılı olacağı kanısını da taşımıyorum.

Kızım için okul ararken birkaç okulu elemem de bu nedendendir. Oysa bu gün okuduğum bir yazıda x özel okul sahibi der ki;

_ Kaliteli öğretmen arayışını bir kenara bırakmamalıdır veliler.

_ Neden?

_Öğretmen bulunduğu okulun stratejisini uygular.

_ Doğru mu?

Bence, evet doğru ama strateji kadar stratejiyi uygulayacak beyinlerin de aklı başında, iş olsun, zaman dolsun niyetine değil, yaptığı işin ciddiyetini bilerek yarının büyüklerini, yani geleceğimize şekil vereceklerin hamur halini yoğurmasını bilendir.

Öncelikle unutulmamalıdır ki her anne baba evladı için en iyisini hatta mükemmelini ister. Bazı aileler olanaklarının tümü kullanarak okul hizmeti satın alır. Eğimde fırsat eşitliği tartışmaları süredursun, satın alınan hizmetin içinde de memnuniyetler sınırlıdır. Kişiler memnuniyetinin oranını günü birlik değişikliğe uğratırken beklentilerin çıtasını da yüksek tutar. Yani işin içinde insan memnuniyeti varsa Allah kolaylık versin, hizmet sunan Eğitim Kurumu sahibi, yönetimi ve öğretmenlerine.

Benim kızım için karar kıldığım okulun artıları, eksileri neler diye düşününce;

?Çiçek örneği gelir önce aklıma. Bir saksı çiçeği düşünün onu gübreli toprakla besler, gereken suyu, yaşaması için havayı, güneşi sunarsınız ama gelişip serpilebilmesi için gene de bir şey eksiktir, sevgi… İşte okulumuzun en büyük artısı sanırım bu.

?Çok kalabalık bir okul değil, eğitim kadrosunun hatta kapıgüvenliğinin tüm öğrencileri tanımada, takibini gerçekleştirmede etkin olması durumu var.

?Ve tabi ki bir diğer önemli durum da sınıflarımızın mevcudunun 12’şer öğrenciden oluşmasıdır ki bu da benim için çok büyük önem arz eder.

Eksilerine değinecek olursak;

?Eksik, aksak giden ve konuşulanla uygulanan arasında ki farklılıklar. Bazen önemsenmeyen ama bazen de düşüncelere takılı kalan özel eğitimin siyaset ile benzerliği hatta evliliğidir. Ve maalesef ki bu durum tüm özel okullar gibi bizim okulumuz için de geçerlidir.

Sonuç olarak eğitimde %100 memnuniyet vermek de, memnuniyete ulaşmak ta mümkün değil. Önemli olan elimizdekilerle mutlu olmaya çalışmak, çocuğumuzu mutlu olacağı bir ortamda geleceğe hazırlamaktır, hazırlanmasına yardımcı olmaktır diye düşünüyorum. Çünkü biliyorum ki başarının, çalışmanın sınırı yok…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

koskoca bir öğretim yılı boyunca okula ve kulüplere koşturmaktan bakamadığım yazılarınızın haberleri posta adresimde mevcut olduğundan teker teker bakıyorum artık. ve ilk baktığım yazınız da yine kızınızdan yola çıkarak yazılmış, ne güzel. maşallah görmeyeli epey de büyümüş. :) eğitimi de işin içine katınca bende akan sular durdu bir anda. mühendislik ve akademik kariyer hedelerimden yeniden öğretmenlik hedefine kaymaya başladığım şu günlerde (ki, işin ucundan da başladım kendimi yetiştirmeye) öğretmenlerin stratejileri daha da ilgimi çekmeye başladı. aslında derste pek de okulun stratejisini uygulamıyor çoğu öğretmen. kendi bildiği gibi, kendini yetiştirdiği gibi dersine devam ediyor. ta ki yukarıdan bir uyarı gelene kadar. mahmut hocaları da unutmamak gerekir tabi: "çocukların hayatlarıyla ilgili kararları da ben veririm." sağlıcakla kalınız.

Burak Durukan 
 12.07.2008 1:51
Cevap :
Burak Bey merhabalar ve hoş geldiniz, dönüşünüze sevindiğimi, güzel yorumunuza da teşekkürümü iletmek isterim öncelikle. Kızımı bu sene çok uğraşıp arayış içine girdikten donra verdiğim okulundan almak üzereydim. Yönetimle yaşadığım sorunlar vardı ama biz bir öğretmenle tanıştık ki ondan kopyayı başaramadık:)) O anne şefkatini öğretmenlik görevinin ve özverisinin içine cuk oturtmayı başarımış ender eğitmenlerden biri ve kızım/ben onunla tanışmış olmaktan dolayı son derece mutluyuz:))) Allah'tan tüm çocukların öğretim süreci içerisinde böylesi öğretmenlere rastlaması dileğimdir. Sevgilerimle, tekrar hoş geldiniz.  14.07.2008 11:28
 

ne zaman bilimsel kriterlere uyarsak o zaman sorun çözülür.

Ali BAKMAZ 
 15.10.2007 11:41
Cevap :
Ali Bey çok haklısınız da o bilimsel kriterler ne zaman uyarız, uymaya çabalarız onu bilmiyorum:) Teşekkürler, iyi kalın.  15.10.2007 11:45
 

havası mı suyumu bilemem ama okuldan okula farklılık gösterir başarı. örneğin; Einstein ilkokulda çok başarısızdı.

Canan Öz 
 07.10.2007 12:40
Cevap :
Canan Hanım öncelikle geri dönüşümde ki aksaklık için özürlerimi sunarak başlamak isterim. Yorumunuz ve ketkınız için teşekkürler. Yalnız belirtmek isterim ki bireyin eğitm hayatının başarılı geçmesi için temelinin sağlam olması gerekir:) Belirttiğiniz örnek gibi istisnalar da mutlaka mevcuttur. Sevgilerimle, iyi kalın.  08.10.2007 18:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 277
Toplam mesaj
: 117
Ort. okunma sayısı
: 1452
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1976 yılında Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde doğmuşum... 8 yaşımda göç ettiğim bu ile bir daha hiç git..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster