Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1003
 

Satır aralarında farklı mesajlar verenleri kınıyorum!

Satır aralarında farklı mesajlar verenleri kınıyorum!
 

Ahmet Secer ile tanışmam Saba Tümer’in trafik kazası geçirdiği haberini içeren bloğunu okumamla başladı. Satır aralarında inceden inceden “mahallenin hocası” olma eğilimi sezdim, domuz katliamıönerisinden sonra da okumamaya karar verdim. Ancak bazı hususlara değinmeden geçemeyeceğim.

“Hz.Mehdi, adil bir hakem olarak çıkacak. Domuzu öldürecek ve eşyayı, malı dağıtacak. Fakat bolluktan dolayı kabul eden olmayacaktır.”

Secer ayrıca, yazılarında ahir zamanda olduğumuzu da bildiriyor ! İnandığım o ki Yaradanın yarattığı her varlık, doğada bir denge unsurudur. Endüstriyel tarımın sonucunda ortaya çıkan bu virüs, domuzların tamamını yok etseniz de artık insandan insana bulaşıyor. Kaldı ki bu gün domuz yarın inek, öbür gün sıkışık ortamda, tamamen hazır yemlerle, birbirinin dışkısını yiyen başka bir hayvan türünde de görülebilir. Yeryüzündeki bütün hayvanları katletmemiz mi gerekiyor ? Tüm Dünyada Endüstriyel çiftliklerin çok sıkı denetlenmesi gerekiyor. Çözüm kesmek, doğramak, kökünü kurutmak değil ! Bunun din ile bağdaştırılması yanlış ! Her konuda olduğu gibi…

Secer başka bir bloğunda ; “Bu kaza olayını okuyanlar olayın çok daha farklı yönlerini, hikmetlerini düşünmeliler. Güle oynaya canlı yayına giden, canlı yayını düşünen, ölümü aklına bile getirmeyen Saba Tümer’e Allah ölümün yakınlığını yaşatıyor, hatırlatıyor.”

Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım. Otobanda giderken uçak yola iner beni de altına alırsa bu kaderdir. Burada benim yapabileceğim bir şey yoktur. Ölüm bir gerçektir, mutlaka olacaktır, yeri ve zamanı belli değildir. Yarın ölecekmiş gibi yaşanmaz ! Her insan bu gerçeği bildiğine göre, demek ki kötü bir olay olması gerekmiyor hatırlamak için. İş ibadettir. Allah kahkaha atıp, güle oynaya canlı yayına giderken kaza geçiren bu kadının canını insanlara pozitif enerji verdiği, gece yarılarına kadar emek vererek çalıştığı, faydalı şeyler yaptığı için bağışlamış olamaz mı? Aklından, ölümü, ahiret gününü hiç çıkarmayanlar, tam secdede iken çöken camilerin altında can vermiyorlar mı? Kaldı ki Saba Tümer ateistte olabilir. Bu olaya böyle bir yaklaşımda bulunmak bana göre yanlış ve gereksiz. İnsanları Allahla korkutmayın ! Korku baskıyı, baskı nefreti doğurur. Oysa ki Allah'ı sevmek , sevdirmek gerekiyor. Türk İslâm Birliğinin propagandasının yapılacağı bir platform olmamalı MB.

Burada Vakit ve Taraf Gazetesinin asılsız haberlerine, iftiralarına tepki veren yüzlerce, binlerce yazan ve okuyan var. Medya kendi içerisinde gruplaştığı için, kendi çizgisine yakın insanları bünyesine katıyor, köşe veriyor, ekrana çıkartıyor. Bizler de düşüncelerimize en yakın olanı birinci sırada okur ve izlerken, diğerlerini de aynı ciddiyetle takip ediyoruz.

Hürriyet ve Milliyet Gazetelerinde bu güne kadar “Milliyetçilik” , “Devletçilik”, “Lâiklik”, “Cumhuriyetçilik” ile ilgili aykırı yazı yazan ya da karalayan hiçbir gazeteci-yazar olmamıştır. Tartışılabilir o kadar. Ancak aynı grubun MBda yukarıda belirttiğim hususlara, gündemdeki en hassas konulara saldıran, demokrasi adı altında ileri geri konuşan, en çirkin yorumları sayfasında yayınlayan insanlara nasıl izin verdiğini anlayamıyorum.

Örnek ; “Türklerdeki daha çok “eziklik milliyetçiliğidir.” “kimse tarafından taktir edilmemeye tepki” milliyetçiliğidir…

Bu bir yorum değerli okuyanlar, ve yayınlanıyor… Bizlerin yazdığı bir çok masum yazı “yayın ilkelerine uymadığı” için ret edilirken , bir yabancının benim milliyetçiliğim hakkında yaptığı küçültücü sözler sayfada yerini alabiliyor.

Her görüşten insanla , demokratik haklarımız çerçevesinde , aynı potada, birbirimize olgunlukla yaklaşarak, bazen tartışarak ama özde vazgeçemeyeceğimiz değerlerimize , yaşadığımız Dünya’ya sahip çıkmak ortak noktamız.

Buradan, satır aralarında ya da alenen bir takım mesajlar verilmeye çalışılmasını şiddetle kınıyorum ! Bölücülük, siyasallaşmış din tacirliği yapanları ve bilinçsizce onlara destek verenleri de…

Nur Zeynep Çelik.

16.10.2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...yazıyı kesinlilke daha önce okudum ama yorum yazmamışım galiba...DETERMİNİST bakışınız etkilemişti ilk okuduğumda da...selamlar...

nedim üstün 
 27.10.2009 18:03
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum Nedim Bey. Determinist tanımınız enteresan geldi:)) Hiç düşünmemiştim. Yaşadığım toplumun değerleri ile büyüdüm bu da doğal olarak irademi, buna bağlı olarakta davranışlarımı etkiledi. Kişisel ahlâk, kişiye göre değişken olsa da ahlâki anlamda ben kendimi hiçbir zaman özgür hissetmedim. Deterministlerin tipik özelliği yani:)) Bu yazı biraz yanlış anlaşıldı. Oysa ki tepkim çok farklı bir şeyeydi. Bir sonra ki bloğumda daha açık izah etmeye çalıştım. Saygı ve selamlar...  27.10.2009 21:18
 

Zeynep hanım merhaba, zamanınızı boşuna harcadığınızı düşünüyorum..."Saba Tümer’le ilgili yazımda kastettiğim gülerek, espriler yaparak canlı yayına giderken kendisinin bir saniye sonra ölebileceğini hiç düşünmeme ihtimalidir. İnsan tam anlamıyla gaflet içindeyken canı alınabilir ve anında Allah’ın huzuruna çıkarılır." Allah aşkına, bu sözleri yazan arkadaşımızla neyi tartışacaksınız? Sanki "ahiret"e bir kaç kez gidip-gelmiş gibi, oraya giderken "gülerek" gitmeyecekmişiz de; ağlayarak mı gidecek mişiz?! Hangi kitapta yazıyor böyle bir safsata? Gülmenin "günah" olduğu nerede yazılı ? Aslında günah olan; kişisel fikirlerini, dini yorum diye sergileyip, insanların kafasını karıştırmaktır!..Saygılar, selamlar.

Ali Özdemir 
 21.10.2009 0:16
Cevap :
Efendim öncelikle yazdıklarımı sadece "okumayıp", anlamaya çalıştığınız ve anladığınız için teşekkür ediyorum. Ali Bey Diyanet İşleri Başkanlığı hadisleri ayıklatmaya başladı. Bir çoğu Peygamberimizin ağzından çıkan değil, kişisel yorum eklenmiş düzmeceler. Ruhunu arındırmaya, ferahlık duymaya,rahatlamaya ihtiyacı olan insanların rehberi tek ! KURAN-I KERİM. Tek Tanrı, tek peygamber, tek kitap. İslâm dini için yazıyorum. Ateistte olabilir insan. Herkesin inancı kendine. Ama anladım ki bizim insanımız korkutularak ve aldatılarak öğrenmeyi, hurafeyi daha çok seviyor. İslâm bir felsefe olduğundan da kitleleri kişisel düşünce ve yorumlarınız ile felâkete sürüklemeniz çok kolay. Halbu ki aklın yolu bir. Neyse varsın devam etsinler..:)) Katılımınız için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.  21.10.2009 23:32
 

Allah tabii ki çok affedici, ama Allah yüzlerce ayetinde insanlara cehennemi çok detaylı tarif etmiş ve onları sakındırmıştır. Eğer Allah bu azabı vermeyecek olsa bu kadar detaylı Kuran'da anlatır mıydı? İnsanlar hep bağışlanacaklarını düşündükleri için hiçbirşey yapmaya yanaşmıyorlar. Ama Allah ayetlerinde çok fazla insanın cehenneme gideceğini bildiriyor. Benim burada yaptığım insanları bu gereçklere karşı uyarmak, ve doğruyu göstermektir.

Ahmet Secer 
 19.10.2009 17:39
 

Allah ayetinde "Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır. "(Ali İmran Suresi, 104) diye buyuruyor. İnsanlara iyiliği emretmek ne demektir, Kuran'ı anlatmaktır. Kuran'da müslümanın en baş görevlerinden birinin tebliğ yapmak olduğu bildirilir. Dolayısıyla bu insanlarla Kuran arasına girmek değil, insanları doğruya çağırmak ve Allah'ın emrini uygulamaktır.

Ahmet Secer 
 19.10.2009 17:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1315
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster