Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '09

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
30995
 

Satış elemanının özellikleri

Başarılı bir satış elemanının özellikleri neler olmalıdır? eminim aklınıza onlarca özellik gelmiştir. Birde ben sıralayayım; Sabırlı, güleryüzle, dış görünüşüne önem veren, hırslı, çalışkan, ürününü iyi tanıyan ve beden dilini iyi kullanan biri olmalıdır. Tabi bu saydıklarım küçük bir kısmı, eminim ki sizler bu özelliklere onlarcasını ekleyebilirsiniz. İş hayatında şöyle bir kanı vardır. Satış elemanı insan sarrafıdır. Kuyruklu yalan! bu teklikeli bir inanıştır. Müşteriyi gördüğünüzde bu müşteri "alıcı" mı, "paralı" mı ya da "parasız" mı gibi düşünceler sizi ön yargıya sürükler. Müşteriyi anlamak onu iyi dinlemeden ve doğru sorular sorarak ihtiyaçlarını belirlemekten geçer. Satış elemanları psikolog değildir, bunu aklınızdan çıkarın. Müşterinize satış yapmak o'nun bütün ruh halini bilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece o andaki ruh halini bilmeniz(kızgın, yorgun veya neşeli) yeterlidir. Sanırım bunun içinde psikolog olmanıza gerek yoktur. Peki yukarıda saydığım bu özellikler nasıl kazanılır? bir çalıştığınız firmada aldığınız eğitimlerle. İki İş yaparken öğrenme. Üç Ürünlerinizi inceleyerek. Dört Okuyarak ve Beş Piyasayı araştırarak. Şimdi en son saymış olduğumuz satışta beden dilinin öneminden bahsedelim.
Satış yaparken nasıl durduğunuzun farkında mısınız? En başta da ifade etmiştik ya, satış elemanı beden dilini iyi kullanan biri olmalıdır diye. Ellerin önde veya arkada birleştirilmesi, ikiside farklı anlamlar içerir. Eğer ellerinizi önde birleştiriyorsanız ki buna halk dilinde "el pençe divan durmak" da denir, bu müşterilerinizde "vur ensesine al ağızından lokmaya" izlenimi uyandırır ki buda satış konuşmasında kontrolün o'nun eline geçmesi demektir. Tabi ki bu sizin için hoş bir durum olmaz. Eğer ellerinizi arkada birleştiriyorsanız, kendinize güvendiğinizin ve hiçbirşeyi saklama ihtiyacı duymadığınız anlamına gelir. Yoklama alan bir subayın bölüğün önünde nasıl yürüdüğünü ya da hapishane avlusunda volta atan mahkumları bir düşünün, sanırım daha açıklayıcı olmuştur.
Unutulmamalıdır ki! satış sizin kontrolünüzde olmalıdır, o zaman satışı başarılı bir şekilde sonuçlandırırsınız aksi takdirde vaktinizi boşa harcamışsınızdır ve buda çok kalabalık olan bir mağaza ortamında sizi bekleyen müşterileride kaçarmak anlamına gelecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4423
Kayıt tarihi
: 19.02.09
 
 

1982 İstanbul doğumluyum. Yeditepe Üniversitesi Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi önlisans programı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster