Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '13

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
720
 

Satışta Fark Yaratmak

Satışta Fark Yaratmak
 

Satış, özünde, müşteri beklenti, istek ve ihtiyaçlarını doğru anlamlandırıp, benzersiz denebilecek faydaları uygun yaklaşımla sunmak ise, gerçekte bir çok çağrışım ortaya çıkıyor. Farklı olmak, alışılmış olandan sıyrılmış, kimi zaman heyecan veren, hoş duygular yaratan ve artı değer katan özellikler barındırıyorsa, getirileri de oldukça fazla olabiliyor. Dürüst, samimi, ciddi ve etkili yaklaşımlar, insanlar üzerinde olumlu izlenimler bırakabiliyor. Satış, ister ürün ister hizmet satışı olsun, müşteriler üzerinde olumlu intibanın ve sempatinin oluşturulmasıyla amacına daha kolay ulaşıyor.

Satış üzerine çalışan bir kişi için, yaptığı işe inanmak, zorluklar karşısında moralini bozmamak, farklı kişilik ve davranış biçimlerine sahip olan müşterilere duruma uygun olarak hitap etmek önemli olabiliyor. Satışta ana unsur gelecek odaklı, olumlu bir paylaşımın, müşteriye fayda sağlayacak şekilde sunulmasıyla istenen amaca ulaşılabilmekte. İlgi uyandırmak, karşımızdaki kişiyi bir nebze olsun tanımak, onun kişilik özellikleri, beklentileri, sevdikleri, ihtiyaç duydukları ile ilintili ise, doğru yaklaşım önemli oluyor. Bu her iletişim çabasında farklılık gösterse de insanlar, ilgi alanlarına hitap eden, gelecek rüyalarını süsleyen, mutlu olmalarına katkı sağlayan ve onları diğer kişilerden farklılaştırabilecek soyut ya da somut şeylere önem verirler.

"Küçük kusurlarımızı itiraf edişimiz, büyük kusurlarımız olmadığına herkesi inandırmak içindir" diye bir söz vardır. Burada belirtilen durum ufak tefek kusurları gizlemenin çok ta gerekli olmadığını anımsatıyor. Ayrıntı olarak nitelendirilenler çoğu kez farklılığın anahtarı olabiliyor. Ayrıntılara önem verirken, bütün resmi atlamamak ta dikkat gerektiriyor.

"Alıcıya yarar sağlamayan bir satış, satıcıya zarar getiriyor" ise empati, farkındalık, doğru yaklaşım ve yaptığın işe inanmak başarı için olmazsa olmazlardan. Başarı temel amaçlardan ise!

 

selin428@yahoo.com.tr

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 155
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 170
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

İstanbul Kültür Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, İletişim Sanatları, Halkla İlişkiler bö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster