Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
723
 

Sav'dan tarihi itiraflar

Sav'dan tarihi itiraflar
 

Sav, Baykal'ın 53 yıllık dostu olduğu birçok kez vurgulamıştı.


Gazze’ye yardım götüren filoya yapılan saldırı Türkiye gündemini haftalardır meşgul eden Baykal’ın istifası ve Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin yeni genel başkanı seçilmesini gündemin arka sıralarına itti. Yaşanan tartışmalar, yapılan analizler yerini Filistin, Gazze ve hükümetin bu alandaki siyasetine bıraktı. Kılıçdaroğlu da Trakya’yı dolaşmaya, genel başkan olarak halkla ilk kez buluşmaya başladı.

Baykal’ın istifası ve Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesi en ince ayrıntılarına kadar medyada irdeleniyor ve Baykal-Kılıçdaroğlu, Baykal-Önder Sav ayrışmasının nasıl yaşandığı merak ediliyordu. “Kim kimi sırtından hançerledi?”, “Kim nasıl manevra yaptı?”, mealindeki tartışmalar sürüp giderken, araya İsrail’in yardım filosuna saldırısı olayı girdi ve gündem tamamen değişti. Bugün (6 Haziran) gazetelerde küçük ama çok önemli bir haber yer aldı. CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın http://www.egedesonsöz.com/ adlı bir internet sitesinde röportajı yayımlanmış. Birçok gazete de bu röportajdan alıntılar yaparak, röportajı haberleştirmiş.

Sav’ın anlattıkları Baykal’ın istifasının ardından yaşanan süreci ve kendisinin buradaki rolünü açıkça ortaya koyuyor. Baykal’dan “birileri” diye bahseden Sav, İnönü döneminden kalma “kurt bir siyasetçi” olduğunu kanıtlarcasına, Baykal’ı bir anda nasıl tek başına bıraktığını, Kılıçdaroğlu’yla gizlice üç kez nasıl buluştuklarını, “Kılıçdaroğlu’nu elinde tuttuğunu sanan” Gürsel Tekin’i nasıl saf dışı ettiğini mağrur bir edayla anlatıyor. Sav’ın Mehmet Sevigen’in girişimleriyle düzenlenen “Baykal’a destek” mitinglerine nasıl müdahalesi, Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili “medyayı ters köşeye yatırması”, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklayacağı basın toplantısıyla ilgili olarak partinin basın koordinatörlüğünü “uyutması” dudak uçuklatacak türden. Sav, röportajın bir bölümünde şöyle diyor:

<ı>Kemal 11.30’da açıklamasını yaptı. O kadar bir hedef saptırma yaptım ki ben o açıklamadan önce. Bu binadaki basın koordinatörlüğü bile fark edemedi bunu. Yazılı başvurusu var Sayın Kılıçdaroğlu’nun elimde. Grup Başkan Vekili imzasıyla… Salon tahsisi istiyor açıklama için. Ben de havale ettim resmi yazıyla ilgili birime. ‘Ne yapacak salonu’ diye sordular? ‘Ne bileyim ben. Belki adam aday değilim diyecek, belki adayım diyecek, belki başka bir şey diyecek. Sorar mıyım böyle bir şeyi’ dedim. Biliyorum bu birileriyle görüşülecek (Deniz Baykal’ı kast ediyor) Bana sordular SMS gönderelim mi, bu toplantıya ilişkin diye? ‘Hayır. Ne münasebet. Kemal kendi olanağı ile yapsın, partinin olanağını niye kullanayım onun için’ dedim. Bunlar zannettiler ki biz Kemal’le ayrıyız ve ben onu paramparça edeceğim! Tam bir hedef saptırmaydı o.”

Bu röportaj, tabi eğer yalanlanmazsa, yakın tarihimizin en önemli siyasi vakası hakkındaki en çarpıcı itiraflar olarak siyasi tarihteki yerini alacak. Siyasette yaşanan taktik savaşlarının, siyasette duygulara yer olmadığının ve her türlü dengenin bir anda değişebileceğinin en keskin örneklerinden biri olan bu açıklamalar derinlemesine irdelenmeli. Bütün genç siyasetçi ve gazetecilerin bu açıklamalardan alacakları çok önemli dersler var. "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olan" Gürsel Tekin’in başına gelenler de Türkiye’de siyasetin neden kendini yenileyemediğini sorup duranlara bir cevap olacak. Bakalım Sav’ın bu “itirafları” medyada ve CHP’de nasıl yankı bulacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siyasetin sermayesi zaten oldum olası hep hıyanet ve de aldatmaca, karıştırmaca olmuştur. Bu nedenle de söz konusu itirafın medyada veya CHP de ciddi bir yankı bulacağını hiç sanmıyorum. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 08.06.2010 13:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1356
Kayıt tarihi
: 19.11.08
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni 2004 yılında bitirdi. 2006 – 2008 yılları arasında Ame..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster