Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
44
 

Savaş (ma!)

Savaş (ma!)
 

Adem ile Havva’nın oğulları Habil ve Kabil arasında başlayan ve Habil’in ölümüyle biten savaştan  bugüne kadar savaşların sonu gelmedi, geleceği de yok  gibi…

Politikanın bir parçası olan savaşın temelinde “çıkar” vardır. Ekonomik  ve siyasi çıkarlar… Güç ve iktidardan vazgeçemiyor insan. Kirli ve tükenmeyen hırsların sonu gelmiyor.
İnsanlık tarihi dini savaşlar, etnik savaşlar, siyasi savaşlar, toprak savaşları, mezhep savaşları ve iç  savaşlarla yüz milyonlarca, hatta ilk insandan bu zamana milyarlarca insanın ölümüne şahitlik  etmiştir.

Ekonomik gücü elinde bulunduran ülkelerin dünya hakimiyeti  için çeşitli bahaneler ardında savaş çıkarmışlardır, çoğunlukla.

Binlerce  bilim adamının da içinde  bulunduğu milyonlarca insanın silah geliştirme  ve üretme  işinde çalışıyor olması, trilyonlarca  doların telaffuz edildiği silah sanayi gerçeği; bir de insanın  iktidar ve güç hırsı yok olmadığı sürece savaşlar da yok olmayacaktır.

Çocuğu cephede ölmeyecek olanların ve güçlülerin aldığı savaş kararlarıyla, ölen güçsüz ve yoksulların geride bıraktıkları yürek yangınları bitecek mi? Sanmıyorum…

Şimdiye kadar yapılan savaşlarda ölen milyonların çoğu ne için savaştığının gerçek  nedenini dahi bilmeden göçüp gittiler. Örneğin binlerce kilometre ötede, Kore Savaşı’nda ölen Mehmetçik ne için savaştığını biliyor muydu?

Ne zaman bir savaş belgeseli izlesem  düşüncelere  dalarım. Ölen her askerin o anda  ne  düşündüğü, ne hissettiği; geride bıraktığı sevdikleriyle, umutları, sevdaları ve hayalleriyle  kocaman dünyalarını düşünürüm.

Ve, savaşın sebep  olduğu yıkım, kıyım, zulüm, korku, yalnızlık, tecavüz, işkence, esaret, yoksulluk, hastalık, kin, nefret, travmalar, yağmalanmış  şehirler,  yok olan doğal ve tarihi değerler, mahvolmuş  hayatlar, sakatlıklar, kayıplar, yetim, dul ve yurtsuz kalanlar, yaralananlar, ölenler, ölenler…Acılar, acılar…                                                                                    

Ey insanoğlu! (insanoğlu  diyorum; çünkü savaş kararı alan da savaşanlar da insan kızı değil.)    Medenileş artık…Çünkü  medeniyet  diğer  anlamlarının  yanında “barış” demek, savaş değil…

 

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 153
Kayıt tarihi
: 27.02.14
 
 

Üniversite  mezunu, eğitimci. Okumaktan,  düşünmekten,  yazmaktan,  türkülerden, bağlamadan  vazg..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster