Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
109
 

Savaş bitse bile Suriyeliler ülkelerine dönmeyebilirler

Savaş bitse bile Suriyeliler ülkelerine dönmeyebilirler
 

“Savaş bitmez dönemeyebilirler, daha uzun zaman buradalar” durumu bir yana kimselerin pek ihtimal vermemesine, verenlerin de dillendirmemesine rağmen ülkemizdeki iki milyon Suriyeli göçmen, savaş bitse bile ülkelerine dönmeyebilirler.

Bunun birinci nedeni vatancılık öyle her millette yok; biz Türklerde var. Yani elbette Suriyeliler de vatanlarını seviyorlardır ama vatan konusuna Türkler gibi yaklaştıklarını sanmıyorum. Müslüman olsun, iş güç olsun yani onlar için Türkiye’de bir Suriye.

Bir diğer neden dikkat ederseniz Suriyeliler Türkiye’ye yerleşiyorlar. İşe giriyorlar, iş kuruyorlar, çevre ediniyorlar… Tamam, yaşamak için buna mecburlar ama bir gün gidecek gibi bir halleri de yok.

Öte yandan “artık gelmesinler, ya da gitsinler” anlamında bir sıkıştırma da yok. Aksine AKP hükümeti Suriyelilerin gelişinden memnun. Nüfusumuz artsın diyorlar ve üç çocuk yapmasını istedikleri annelerin de doğurmaları zaman alacak.

Özellikle laik kesim Suriyelileri istemiyor ama onlar buna pek aldırmıyorlar. Bana Alman “seni istemiyoruz” dese ertesi gün valizimi toplarım. Rahatları kaçan Türkiyeliler de Suriyeli göçmenler karşı. Ama bir şey var, bu karşıtlıklar ırkçı değil. Bana göre Suriyeliler dönmeyecekler. Türk vatandaşı yapalım, belirsizlik ortadan kalksın. Dahası Suriye’deki iç savaş da bitmeyecek gibi. Ya da bitirilmek istenmiyor. 5 milyon Suriyeli dışarıda. Bu da bir politika olabilir.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kendi hezeyanlarımız ve karışık saflarımızın neticesinde belkide bizlerinde çok parmağı var bu durumun böyle olmasında.mesele ilk elde insan meselesidir ikinci elde siyaset.yoksa allah tüm mazlumların yardımcısı olsun zalimin zulmü en fazla kıyamete kadar gider sevgili dost bayramın mübarek olsun

gökhanaynacı 
 19.07.2015 19:30
Cevap :
Teşekkür ediyorum yorumunuz için.Selamlar.  21.07.2015 5:43
 

Niye dönsünler ki, onları kucakladık ya.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.07.2015 13:38
Cevap :
Sahiden kucakladık mı?  06.07.2015 21:29
 

Kesin yarısı dönmez, dönenler de vatanlarına yabancı giderler...

Kadri KANPAK 
 05.07.2015 5:33
Cevap :
Çok haklısınız.  05.07.2015 21:46
 

Orada Türkmenler de vardı.Esas yıkım ve kıyım onlara yapıldı.Kimse sahip çıkmadı.Mezhep ayrımı yüzünden.Suriyeliler ise önceleri orada savaşanların eş ve çocuklarıydı şimdi ise iş değişti.Ülkelerinde kalıp savaşmayanların ülkemize ne faydası olacak ki zarardan başka. Bunlara neden olanı,olanları yargılamak gerek aslında.En büyük tehlike de bir üçüncü dünya savaşı tehlikesi.Nükleer savaş bile çıkabilir.Emperyalizm bunalıma girdiğinde savaş kurtarıcı rölünü oynar çünkü...Bilgilendirdiğiniz için sağolun.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 05.07.2015 2:56
Cevap :
Yine vurucu tespitler "Emperyalizm bunalıma girdiğinde savaş kurtarıcı rolünü oynar"  06.07.2015 21:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4775
Toplam yorum
: 12833
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster