Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1243
 

Savaş ekonomileri. Dünya boğmaca olmuş, biz kabakulak mı çıkarıyoruz!

Savaş ekonomileri. Dünya boğmaca olmuş, biz kabakulak mı çıkarıyoruz!
 

Bu paralarla yeni dünyalar kurulur tüm çocuklara!


Dünyanın iki jandarmasından birinin lideri Potin mi? Putin mi ben ben bilmem. Rusya'nın nükleer silah kullanabileceğine vurgu yapması gözleri bu silaha sahip ülkelere çevirdi yine. Nükleer güce sahip ülkeler arasına geçtiğimiz 10 yıl içinde yeni ülkeler katıldı.

Aşağıda ayrınıtılı ülke rakamlarını görünce şaşıracaksınız. Ülkemizin 1 yıllık bütçesinden bile fazla ABD'nin nükleer savaşa ayırdığı bütçe. Sayın Hugo Chavez'in, ABD başkanına dediği aklıma geldi;

- Her gün tanrı ile konuşuyorum diyorsunuz sayın Başkan. Aklınız ermiyor o konuştuğunuz düpedüz şeytan aslında!

Birde ekonomide ezber bozmak isteyenlere yavru ülke israil örneği. Hem bütçesi, hemde ekonomisi ayrıca araştırmacı ekonomistlere saygı ile sunulur.

Ekonomik açıdan üç kutuplu yeni dünya düzenine girerken. Türkiye fırsatları iyi değerlendirmeli. Görev başındakiler ise elinde ki kumaşı iyi değerlendirmeli. Ne bol gelmeli ne de fazla oturmalı üzerine.

Bu ülkelerin bazıları istikrarsız ve gerilim yaşanan bölgelerde yer alırken, bazı ülkelerinse, soğuk savaş döneminde dünyayı nükleer savaştan koruyan ortak anlayıştan yoksun oldukları görünüyor.

Bazı ülkeler, 1970 yılında imzalanan nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasını (NPT) ya imzalamadı, ya da imzasını geri çekti.

Bazı ülkeler de, nükleer silahların denenmesinin yasaklanmasına ilişkin anlaşmayı (CTBT) gözardı etti.

Nükleer silah geliştirmeyen ülkeler Avustralya, Avusturya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovakya, Güney Kore, İspanya ve İsveç

Bu ülkeler, teknoloji, donanım ve kaynaklara sahip olmalarına karşın nükleer silah üretme yönünde eğilim göstermedi.

Geçmişte nükleer silaha sahip olan ülkeler Cezayir, Arjantin, Belarus, Brezilya, Kazakistan, Irak, Libya, Romanya, Güney Afrika, Ukrayna.

1993 yılında Güney Afrika, nükleer silahlarını söken ilk ülke oldu.

Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından 1995 yılında, Belarus, Kazakistan ve Ukrayna, uluslararası anlaşmayı imzalayarak, topraklarındaki bütün nükleer silahları Rusya'ya iade ettiler.

Cezayir, Arjantin ve Brezilya nükleer programlarını terkederken, Romanya'nın nükleer silah geliştirme planı, Nikolay Çavuşesku rejiminin çökmesiyle sona erdi.

Irak'ın 1970'te başlayan nükleer programı, sırasıyla İsrail'in 1981 yılında düzenlediği hava saldırısı, 1991 Körfez Savaşı ve yaptırımlarda darbeler aldı.

Libya, kendi bombasını üretmek üzere gerekli malzemeyi edinmek yerine Çin'den nükleer bomba alma girişiminde bulundu, ama 1999 yılında, Afrika'nın nükleer silahlardan arındırılmasını öngören Pelindaba Anlaşmasını imzaladı.

İngiltere
Nükleer silah sayısı: 200
Nüfus: 59.4 milyon
Savunma bütçesi: 35.8 milyar dolar
Anlaşmayı imza tarihi: 1968
İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere, ilk atom bombasını üretmek için ABD'yle işbirliği yaptı. Savaşın ardından da, ABD'nin diğer ülkelerle bilgi paylaşımını durdurmasının ardından da, kendi nükleer silahlarını yaptı.

1952 ila 1991 yılları arasında İngiltere 45 nükleer silah test etti. İngiliz Stratejik Savunma Belgesi, ulusal güvenliğin nihai garantisi olduğu gerekçesiyle İngiltere'nin nükleer silahlara sahip olmaya devam etmesini tavsiye ediyor.

Fransa
Nükleer silah sayısı: 350
Nüfus: 59.3 milyon
Savunma bütçesi; 29.5 milyar dolar
İmza tarihi: 1992
Fransa, 1950'lerin sonunda nükleer silah üretti ve ilk bombayı 1960'ta test etti. Soğuk savaşın sona ermesinin ardından nükleer caydırıcılığını küçülterek, bazı füze sistemlerini söktü. Fransa 1960 ila 1996 yılları arasında 200 nükleer test gerçekleştirdi.

Rusya
Nükleer silah sayısı: 8, 600
Nüfus: 146 milyon
Savunma Bütçesi 50 milyar dolar
İmza tarihi: 1970
Rusya ilk atom bombasını 1949 yılında geliştirdi ve test etti. ABD'yle yürüttükleri rekabet sonunda silah sistemlerini silah sistemlerini Soğuk Savaş döneminde geliştirdi.

Sovyet nükleer güçlerinin gelişmesi, 1950'ler ve 1960'larda yapılan dev teknoloji yatırımlarına dayanıyordu. 1953 yılında, dönemin Sovyetler Birliği ilk hidrojen bombasını patlattılar ve izleyen yıllarda, balistik füzelerle bilgisayar ve güdümlü füzeler geliştirdi.

Sovyetlerin cephaneliği 1986 yılında doruğa ulaştı. 1989 yılında eski Sovyet cumhuriyetleri, depolarındaki füzeleri ve silahları Moskova'ya iade etti.

Hindistan
Nükleer silah sayısı: 45-95
Nüfus: 1.07 milyar
Savunma bütçesi: 13.2 milyar dolar
Anlaşmayı imzalamadı
Hindistan'ın havadan ve füze sistemleriyle nükleer silahları 2.500 kilometre menziline ateşleme kapasitesi var. Menzili arttırmak için çalışmalar yaptığı gelen haberler arasında.

Nükleer kapasiteye 1974 yılında ham nükleer malzemesini test ederek ulaşan Hindistan, bu test sırasında Kanada'nın yardımıyla kurulan nükleer reaktörde elde edilen plütonyumu kullandı.

1998 yılında da 3 ayrı test gerçekleştirdi. Hindistan sivil amaçlı nükleer enerji programında Rusya'dan yardım alıyor. Bazı uzmanlar, aynı teknolojinin nükleer silah geliştirilmesinde kullanılmasından endişe ediyor.

İran

Nükleer silah sayısı: 0
Nüfus: 66.9 milyon
Savunma bütçesi: 6.4 milyar dolar
Anlaşmayı imza tarihi: 1970
İran, uranyum zenginleştirme programına geçtiğimiz yıllarda arttırdı ve bazı uzmanlar, bunu başarmasının daha uzun yıllar alacağını düşünüyor. Uluslararası düzeyde kaygı yüksek düzeyde.

İngiltere, Fransa ve Almanya İran'ı nükleer teknolojisini barışçı amaçlar için kullanmaya ikna etmeye çalışıyor.

İran'ın nükleer hevesi aslında eskilere uzanıyor. Rusya, İran'a nükleer santral kurulması konusunda yardımcı olurken, İran'ın kısa ve orta menzilli füze üretiminde yardım aldığı ülkeler, Çin, Kuzey Kore ve yine Rusya.

İsrail

Nükleer silah sayısı: 100-200 (tahmini)
Nüfus: 6.7 milyon
Savunma bütçesi: 9.9 milyar dolar
Anlaşmayı imzalamadı
İsrail'in açıklanmamış nükleer devlet olarak statüsü muğlak ve karmaşık.

Uzmanlar, İsrail'in 100 ila 200 arasında füzeye sahip olduğuna inanılıyor. Ayrıca, İsrail ordusunun savaş başlıklarını savaş uçakları ve sahip olduğu üç denizaltıdan biri aracılığıyla ateşleyebileceği sanılıyor.

İsrail’in nükleer programının 1950lerin başında başladığı ve ilk bombayı da 1967 yılında ürettiği tahmin ediliyor. 1986 yılında, Mordehay Vanunu adlı nükleer mühendisinin anlatımları sonucu, İsrail'in nükleer programının sanılandan daha ilerde olduğu ortaya çıktı.

Arap dünyasının olası tepkisine ilişkin kaygılar, İsrail toplumunun çeşitli katmanlarından gelebilecek olası kaygılar ve Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silahsızlanmaya yönelik taahhütleri, İsrail'in nükleer kapasitesini kamuoyu önünde kabul etmemesinin nedenleri arasında sayılıyor.

ABD

Nükleer silah sayısı: 10.640
Nüfus: 293 milyon
Savunma bütçesi: 399 milyar dolar
Anlaşmayı imza tarihi: 1970
ABD, dünyanın ilk nükleer gücü ve Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı bombalarla, savaşta bu silahları kullanan tek ülke. Soğuk savaş döneminde, ABD, Rusya'yla birlikte nükleer silah kapasitesini hızla arttırdı.

Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından, Rusya'yla sahip olduğu sıcak ilişkiye rağmen, ABD hala 10 binden fazla nükleer başlığa sahip. 1945 ila 1992 yılları arasında ABD 1030 nükleer silah testi yaptı. Son dönemde, ABD, daha küçük, taktik amaçlı nükleer silah üretimini ele aldı.

Pakistan

Nükleer savaş başlığı: 30-55 (tahmini)
Nüfus: 152 milyon
Savunma bütçesi 3.7 milyar dolar
Anlaşmayı imzalamadı
Pakistan 1998 yılından bu yana beş nükleer test yaptığını söylüyor. Havadan ateşleme ve füzeyle silahları kullanma kapasitesi var. Bazı uzmanlar füzelerle başlıkların tam olarak monte edilmediğini, savaş başlıkları ana parçadan ayrı bir yerde depolandığını söylüyor.

Son yıllarda Pakistan, hem askeri hem de sivil amaçlı kullanmasına olanak sağlayacak teknolojiye ulaşmaya çalıştı.

Pakistan'ın Hindistan'la yaşadığı sorunlar, uluslararası toplumun zaman zaman endişeye yöneltti.

Eski bir nükleer mühendis olan A. Khan'ın 2004 yılında yaptığı, Pakistan'ın İran, Libya ile Kuzey Kore'yle nükleer teknoloji paylaştığı iddiaları ciddi kaygılar yarattı.

Çin

Nükleer silah sayısı: 400 (tahmini)
Nüfus: 1.3 milyar
Savunma bütçesi: 30 milyar doların üzerinde
Anlaşmayı imza tarihi:1992
Çin, nükleer silah üretimine 1950'lerde, Sovyetler Birliği'nin yardımıyla başladı. Sovyet yardımı 1960'larda sona erdi, ama Pekin yönetimi, hem ulusal güvenlik kaygılarıyla hem de Çin'in uluslararası saygınlığını sağlamak için nükleer planlarını sürdürdü.

Şu ana kadar gerçekleştirdiği 46 testten ilki 1964 yılında yapıldı.

Çin'in 20'si uzun menzilli kıtalararası ve menzilli 13 bin kilometreye ulaşan balistik füze olmak üzere 400 nükleer silaha sahip olduğu belirtiliyor.

Çin, ayrıca 60 orta menzilli füze ve 150 bombardıman uçağına sahip. (Star Gazetesi 17/08/2008)

Dünya ekonomilerinin her tıkandığı dönem bir büyük savaş olmuş aslında. Allah sonunu hayır eylesin.

Lakin bu nükleer savaş ve patlayıcı konularından anlamam. Araştırırken bir şey dikkatimi çekti netde. Bu konuyu da paylaşmak isterim. Böyle bir savaş sonrası bundan sonra dünya ilkel döneme dönüyormuş. Tekrar göğüs göğüse savaşa yani. Elbette sonunu getiremezler ise bu güzel dünyanın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dunya'da nukleer savas cikmasi sonucunda kabaca her kitada 3 orta dereceli nukleer patlama yasanmasi demek dunyada yasamin sona ermesi demekdir... Hic bir ulke bu sonucu goze alarak global nukleer savas baslatmaz... Asil korkulan 1 tane nukleer basligin 1 delinin eline gecmesidir...

Mert'ce 
 01.10.2008 8:37
Cevap :
Teşekkür ederim, yorumunuza. Ne dileyim Allah nükleer delilerden uzak tutsun hepimizi. Sevdiklerinizle iyi bayramlar dilerim.  01.10.2008 18:59
 

Bir nefesde okudum.Ne yazıkki durum sizinde belirttiğiniz gibi oldukça ürkütücü.Nediyelim caydırıcı bir güç olmadığımıza göre tek yapabileceğimiz Allaha dua etmek. :( Bu arada şuan bayram sabahı.Bayramınızı en içden dileklerimle kutlarım.Ramazan bayramınız mübarek olsun.Aileniz ve sevdiklerinizle umarım daha çok bayram sevinçleri yaşarsınız.

Ömer O. YILDIRIM 
 30.09.2008 9:09
Cevap :
Teşekkür ederim. Allaha emanet olun. Bende bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım sevdiklerinizle nice bayramlara dilerim.  30.09.2008 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1174
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

1973 doğumluyum Türkiye'nin önde gelen firmalarından birinde üst düzey yöneticilik yapıyorum. Siy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster