Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
2331
 

Savaş ne işe yarar? Kesinlikle hiç birşeye!

Savaş ne işe yarar? Kesinlikle hiç birşeye!
 

Amerikan kamuoyunun çok büyük protestolarına sebep olan Vietnam Savaşından bir görünüm


( Amerikalı zenci şarkıcı Edwin Starr’ın 1969’da yayınladığı şarkının orijinal İngilizcesinden tercüme ettim) Savaş, ne işe yarar ? Kesinlikle hiç birşeye. Dinle beni Çünkü masum hayatların tahribi demek Savaş binlerce annenin gözyaşları demek. Oğulları savaşa gidip hayatlarını kaybedince Savaş kalp kırıcıdan başka birşey değil. Tüm insanlığın düşmanı Savaşın gayesini aklım almıyor. Savaş genç nesillerde kargaşa yarattı. Önce kışkırtma sonra tahrip. Kim ölmek istiyor ? Savaş birçok genç erkeğin hayallerini parçaladı. Onu sakat, kızgın ve kötü hale getirdi. Hayat çok kısa ve değerli bugünlerde savaşta harcamak için. Savaş hayat veremez sadece onu alır. Barış, sevgi ve anlayış. Söyle bana bunlara bugün yer yok mu ? Diyorlarki özgürlüğümüzü korumamız için savaşmamız lazım. Ama Tanrı biliyor daha iyi bir yolu olması lazım. Savaş ne işe yarıyor ? Ayağa kalkın ve bağırın : “kesinlikle hiç birşeye !”
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel şarkı, güzel sözler...Üzerinde düşünülür...Savaş belki de sadece barışın değerini anlamaya yarıyordur.Ama insanın doymaz açlığında hangi barış? İnanç barışı, ekonomik barış, etnik barış, cinsel barış, mezhepsel barış, hukuksal barış, spor barışı,.... Barış zor ama çok güzel. Elinize sağlık.

Ceyhan 
 19.03.2013 13:14
Cevap :
Teşekkürler. 1965 - 1972 Vietnam Savaşı boyunca Amerika'da birçok Amerikalı şarkıcı Savaş aleyhinde şarkılar bestelemiş ve söylemişti. Edwin Starr'ın " War ! What is it Good for ?, absolutely nothing!" bu şarkılardan biriydi. 1968 Hair musical filminde de bu tür çok şarkı vardı.Joan Baez, Bruce Spingsteen, Neil Young ve Jefforson Airplane o dönemde savaş karşıtı şarkılar söyleyenlerin en ünlülerindendi. Ama maalesef savaş insan yaşamının bir gerçeği. İnşallah insanlık bir gün bu alışkanlığından kurtulabilir.   19.03.2013 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2193
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster