Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
370
 

Savaşa 5 var

Savaşa 5 var
 

Öncelikle Ankara'da meydana gelen patlamada hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza da sağlık sıhhat temenni ediyorum.

Bugünkü milliyet gazetesinde manşetten bildirildiği üzere 14 Mayıs taki patlamanın , bir misillemesi olarak Ankara da bu hain saldırı yapıldığı ortaya çıkmaktadır.

Önce , askeri yönden alınan destekler , peşinden verilen diplomatik güvencelerle , vakti zamanında Saddam dan kaçmak ve hayatlarını kurtarmak için Türkiye'ye sığınan , bu vatanın ekmeğini yiyen ve suyunu içen , bu ülkenin verdiği imkanlarla bir takım bürokratik engelleri aşıp pasaportlarla serbestçe dolaşan nankörler , şimdi merkezi okyanus ötesinde bulunan ve geçmişinde kendi çıkarlarını gözetmek ve satmakla meşhur olmuş bir ülkeye güvenerek , yine hainlik yapmaktadırlar.

Ortada artık bana göre , resmi bakımdan tanınmasa bile fiziki olarak oluşan Kürdistan ile Türkiye arasında karşılıklı saldırılar meydana gelmeye başlamıştır. Çevresinde bu kadar ülke varken sadece bizimle uğraşan ve "İyilikten maraz doğar " atasözünü bize bire bir yaşatan bu insanlar ateşle oynadıklarının farkında olmayıp , peşlerindekileri de bir maceraya süreklemektedirler. Bu maceranın sonu , maalesef ölüm ve kandır. Çünkü bir ülkeyle bu kadar uğraşılmaz.

Tıpkı Marmara denizinde enerjisi biriken ve gerilen fay hattı gibi Türkiye'yi germek , gerek bölgeye , gerekse bu gerilime katkıda bulunanlara hiç bir fayda sağlamayacağı gibi , olası bir sosyal patlamada tarihe belki bölgenin , ortadoğunun kaderini değiştiren dönüm noktası olarak geçecektir.

Mühendislerimiz öldürülüyor , İstanbul'da , Ankara'da bazı kesimler pkk bayraklarıyla elini kolunu sallayarak dolaşıyor (gerçi şimdilerde pek sesleri çıkmıyor ) , birileri çıkıp Diyarbakırla Kerkük'ü bir tutuyor , ona mukabil dışarıdan birileri çıkıp bu beyanatı destekliyor ve tahrik ediyor.İşin ilginç yanı , bölgede , ülkemizle uğraşıldığı kadar , gerek ABD , gerek AB ülkeleri gerek , Irak'ın kuzeyi hiçbir ülke ile bu kadar uğraşmıyor.

Sanki bölgede kendini tanıtmak ve ispat etmek için , sınav ve gösteri alanıyız. Türkiye'ye kafa tutabiliyorsan bölgede , etkin ve yerin var demektir gibi bir şey.

Ülkemiz buna rağmen ses çıkarmıyor. Çıkarmamasının bir nedeni , büyüyen ve istikrarlı bir ülke olarak it ürür kervan yürür mantığı. Gaza gelmeyelim , tahrike gelmeyelim mantığı hakim. Peki bomba başkentimizin göbeğinde patlıyor , bu itler biraz fazla ürümüyor mu? Merka ediyorum bu fay ne zaman kırılacak , galiba sadece ben değil tüm dünya merak ediyor. Öte yandan İranda fay kırılırsa , bende kendi fayımı kırarım tarzında yaklaşıyor.

Çok zor. Bazen düşünüyorum , acaba milletim , Kurtuluş Savaşı zamanındaki ruha hala sahip mi? Kötü günde kan kusup , kızılcık şerbeti içtim diyebilecek mi? Yoksa kapitalist düzen onlarıda çoktan bazı milli değerlerden alıkoydu mu? Çünkü kötü gün , Cumhuriyet mitingleri gibi davul zurna ile atlatılmaz. O kötü günlerinde bu millet , mitinglerde gösterdiği birlik ve beraberliği gösterebilecek mi? TBMM ye ve orada alınacak radikal bir karara destek verecek mi? Yoksa bizi mahvettiniz diyerek , TBMM yi mi suçlayacak?.

Bence TBMM de millete bu konuda güvenemediği için , nötr duruyor.Şimdi böyle atıp tutarsınız ama yarın öbür gün , savaşa girdik mi , bizi suçlarsınız mantığı hakim.Çünkü son dönemlerde TBMM de oluşan hükümetlere bakarsanız çoğunluğun değil , teknik olarak azınlığın seçimiyle iş başına geliyor. Güçlü bir muhalefet getiriyor her zaman millet TBMM ye. Koalisyon sınırlarında dolaşıyor sandalye sayıları.

Oysaki Cumhuriyetin ilk zamanlarında böyle miydi?İktidar tam destekle geliyordu. Milleti tam olarak temsil ediyordu.

Allah Türk milletini ve Türkiye'yi her zaman muzaffer kılsın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 115
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 715
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1994 Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat bölümü mezunuyum. Aynı üniversitede Genel İktisat Polit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster