Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '08

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
73814
 

Savaşın yaşama hakkını tehdit ettiğine insanların dikkatini çekmek

Savaşın yaşama hakkını tehdit ettiğine insanların dikkatini çekmek
 

Yarın diye birşeyin kalmadığı an


Bu bir ödev; Savaşın, yaşama hakkını tehdit ettiğine insanların dikkatini çekmek. 12 yaşında yeğenimin araştırma konusu düşündüm; İlk aklıma savaşların kötü örneklerini resimlemek geldi. Öylede yaptım. İnsanlık tarihinin ilk toplu katliamı Hiroşimaydı aklıma gelen.

(http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/yeni/goster5.asp?prm=0, 5248684&galeriid=2710)

Yakın geçmişte yaşadığımız ve hala da kanayan bir yara çözümü olmamış, Kafkas larda yaşanılanlar yerlerinden yurtlarından olan insanlar. Tüm bunların genel adı savaştı da neydi bu savaş neydi bu kavga anlayabilmeli diye düşündüm. Aklıma şöyle bir örnekleme yapmak geldi. Dedim senin kardeşin var. Ve ondan kalemini istiyorsun ve oda olmaz diyor. Sen de ver işte dedin ve zorla almaya kalktın. Sonucunda ne yaparsınız kavga eder hatta almaktan ısrar etttiğinde birbirinize vurabilirsinizde. Sonucunda ikinizinde belki senin az onun daha fazla mutlaka canınız yanar.Sebeb bir kalemdir.İki kişi bir şey bir sebeb için birbirine kaba kuvvet zor kullandığında adı kavga olur. Bunu ülkeler veya millet yaparsa savaş olur. Sebeblerde genelde hep o kalem şeklinde hakkı olmayanı sahibinin rızası dışında almaya calışmak sahip olma isteği.

Ama çok önemli fark siz iki kişi birşeyin başında kavga ederken kendi canınızı açıtırsınız. Bir şekilde ikinizde birbirinize zarar verirsiniz sen büyüksün biraz daha sert vurmuşsundur kardeşinin canı daha fazla açır.sonuçta ikinizinde acısı vardır. Ama ülkelerin kavgasında durum böyle olmaz. Ülkenin tüm halkı bir şekilde o kavgayı o savaşı hisseder zarar görür.

Bunları demiştim, yeğenime ve umuyorum hiroşima da yıkık binalar olan resimlere bakınca; şu an ve daha da büyüdüğünde düşününce bir kalem örneğinde olduğu gibi hakkın olmadan neyi taleb edersinde o kadar cana kıyılır. Dünyada hangi maddi kaynak, nasıl bir güçlü olma arzusuna değer binlerce cana mal olan o kara günler.

Ve aklıma İran nükleer güç edinme arzusu ve cihad uğruna şehit oluyoruz diye ikiz kulelere dalan binlerce cana kıyan caniler geliyor. Doğrusu KORKUYORUM yarınlarımızın geleceği için daha bir endişeliyim. Ne yazık ki konu olan insan ve birileri senin kalemini zorla almak isteyebiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dayı ewet benim ödewimdi ama bu ödewi seninle paylaştığım için teşekkür ederim

bena ışık 
 26.12.2011 16:21
 

soru yok ama ben sadece emeginize sağlık diyecektim.

oguzhan seyret 
 15.12.2008 18:50
Cevap :
Teşekkürler. Mesajınızı tamda ülkelerin menfaatleri ugruna başlatmış olduğu filistin halkı üzerinde yaşam hakkı üzerinden yapılan ve filistin halkı topraklarında yapılan İSRAİL İRAN savaşı üserine düşüncelerimi yazmayı düşündüğüm an gördüm. Tüm insanlar kardeştir diyorum herkese saygılar  29.12.2008 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2362
Kayıt tarihi
: 30.08.08
 
 

Yaşamak buysa yaşıyoruz işte, hayat bir mücadele ve ben de bu mücadeleyi elimden geldiği şekliyle ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster