Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
207
 

Savaşla hiç kimseye haddini bildiremeyiz; savaş savaşanlara haddini bildirir

Savaşla hiç kimseye haddini bildiremeyiz; savaş savaşanlara haddini bildirir
 

Bu konuda söylenmedik şeyler var mı bilmiyorum, onları söylemek lazım; ihtiyacımız bu. Artı bazılarının duymak istemediklerini. Şu anda dünyada belli bir savaş yok görünüyor. Bazı ülkelerde iç karışıklıklar diyelim. Ama savaş varmış kadar insan ölüyor.

Bütün bu durumların bir sorumlusu olmalı değil mi? ABD, Rusya ve diğer koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’de barışı sağlamak istediklerinden emin değiliz. Çünkü her şey onlarsız zamanlardaki gibi. Bu ülkeler barış gücü mü, ne için oradalar? Ne yapıyorlar? Bunlar dünyanın bir yerine gidip oturmaları için her zaman IŞİD gerekçesi bulurlar.

Barışı sağlamak isteyenler benim bildiğim tarafsız olur. Rusya resmen kaşınıyor, bela arıyor. Katil Esat’ı tutuyor, Aylan bebeğin kanında sorumluluğu var. Esat yüzünden 300 bin kişi ölmüş, adamlar Esat’ı destekliyor.  IŞİD’ı hedef yapmış sağa sola saldırıyorlar.

Suriye’de kimse masum değil… Masum olanlar kıyılara vuruyor. Barış olsun diyorsanız hiç kimseden yana olamazsınız. Türkiye muhalif güçleri destekliyor. Hepsi terörist. IŞİD bunların içinden çıktı zaten. Sam amaca silahlarını insanların üzerinde değil Alaska’nın ayılarında denesin ki onlara da yazık! IŞİD bahane, gövde gösterisi, silah ticareti şahane. Bu manzara Türkiye’de bazı çevreleri heyecanlandırmış. Kırmızıçizgiler, Rus’a dayılanmalar… Yıldırım’ın kör inadı, Enver Paşa’nın tehlikeli hayali bunlarda.

Ülkede barışı savunmak suç… Zaten içinde bulunduğumuz durumdan ziyade insanlarımızdaki bu tehlikeli savaş iradesi korkutuyor beni. PKK’yı yok ediyorlar, Rus’a vuruyorlar, PYD’ ye haddini bildiriyorlar, Irak’a, Suriye’ye girelim diyenler bile var.

Başımızda iktidarını ve ikbalini savaş ortamının devamına bağlamış insanlar… Ve Allah göstermesin biriyle/birileriyle istenmeyen bir savaşın nasıl seyredeceği/sonuçlanacağı konusunda insanların bilinçsiz kaba tahminleri… Putin’in hesabı yanılabilir ve belki biz kolay lokma gördüğümüz birilerine haddini bildiremeyiz. 5-10 bin kişilik bir terör örgütü 30 yıldır karşımızda ayaktaysa Dumlupınar rüyasından uyanmamız gerekir.

Putin’in hesabı tutmayabilir dedik… Sonuçta ordular savaşıyor. Silah gücü farkı var ama Türkiye’nin milli direnci de malum, Çanakkale’ye bakmak yetiyor. Rusya Türk tarihini hiç okumamış. Doğrusu biz Almanlara benzemeyiz.  Korkum şu ki biz Rusya ile çok kolay savaşa giriyoruz, Osmanlı’dan malum. Ve ekonomik nedenler olmasaydı yine belki savaşacaktık. Rusya’yı frenleyen ekonomik olarak Türkiye’ye muhtaç olması.

Bütün bunlara rağmen ben savaştan korkuyorum; siz de korkun. Vatanseverlik duygularını istismar edenlerin gazına gelmeyin. Cesetleri kıyılarımıza vuran insanları düşünün. Paylaşım sitelerinde vur de vuralım tarzı hem milliyetçi hem de muhafazakâr çevrelerde Polat Alemdar dayılanmaları insanlarımızı tahrik ediyor.

Abbas Oğuz, Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ömrümüz oldukça iyi şeyler yapmak en güzeli.Ne kemik peşinde ne de mera peşinde koşmuyoruz ya bizden mutlusu yoktur üzgün olsak da.Bedene,söze ve zihne hakim olmayan hasta dillerin ahmaklığına ve yüzsüzlüğüne şaşırsam da gülümser geçerim ben.Kötü ve yanlışı savunanlar kıyım ve yıkıma destek verdikleri için kaybedenler safında yerlerini alacaklardır mutlaka.Hangi akıl barış dururken savaş kışkırtıcılığı yapar ki?Şaşkınlığım buna işte.Üstü örtülmeye çalışılan gerçeğin kara örtüsü sıkıca tutulmalı ki gerçek ışımasına devam etsin.İnsan,iyiliğin ve güzelliğin çarkında yürüyüşünü sürdürdükçe hayat yüzüne güler ancak.Ülkeme yakışmayan ne zavallı tipler var insan kılığında gezinip duran.Neyse...İyileştin ya insan insan!Çook sevindim.Azrail'e şükran borcunu ödemişsindir herhalde...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 03.02.2016 22:33
Cevap :
Ya savaş iyi bir şey de hep güçlüler ya da hilebazlar kazanıyor.Öyle herkesin öldüğü savaşları sevmiyorum.Bir de eskiden savaşın karşılığında bir şeyler alınıyordu, toprak filam. Şimdi bir şey yok, boşuna niye savaşayım ki değil mi! Savaşa karşı olduğunu biliyorum ama filmini seyretmek güzel. Navaro'nun topları mesela.Savaştığın zaman madalya takıyorlar. Heykelini dikiyorlar. Kızlar kahraman askere hayran. Kadınlar da asker olsaydı diyor insan.   05.02.2016 12:04
 

İyiler kötülere haddini bildirmezse masum çocuk cesetleri kıyılara vurur Korkut!

ali açıköz 
 02.02.2016 15:58
Cevap :
Bu haddini bildirme yansımalı bir şey, başka yollar aranmalı...  03.02.2016 9:38
 

Sağlıklı zihin böyle söyler, sağlıksız zihinse önce ne kadar olduğu tartışma götürür dünya barışını bozar çıkardığı savaşlarla, sonra da sözde barış turlarına çıkar. Çıktığı barış turları ve yaptıracağı yeni barışlar da bir sonraki savaşın hazırlığı olur ne yazık ki. Bu sağlıksız zihne yakalananlara Allah akıl, fikir, izan versin, daha başka ne diyelim Kerim Bey. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

Rıza Üsküdar 
 02.02.2016 15:56
Cevap :
Görüşmek üzere diyorsun ama hiç görüşecek gibi bir halimiz yok. Sen kim bilir yine belki o meşum yolculuklardan birine çıkmışsındır. O tür yolculuklarda bir gün kaybolup gideceğinden endişe ediyorum. Çünkü biliyorum ki sen zaten kaybolmak için çıkıyorsun. Ne arıyorsun? Bence kendini arıyorsun.Eskaza gelirsen taze sade koska helva getir. Artık hastayım demeyeceğim çünkü inandırıcılığını yitirdi.  03.02.2016 10:17
 

Güzel laftı :"Savaşla kimseye haddini bildiremeyiz; savaş savaşanlara haddini bildirir.." Savaştan kim galip çıkabilir ki? Teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 02.02.2016 15:41
Cevap :
Ben teşekkür ederim Erdal bey, sağlık mutluluk dileklerimle. Belli İstanbula kalkıp gelmeyeceksin. Biz kalkıp gelsek mesarifli insanlarız şimci!  03.02.2016 9:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6080
Toplam yorum
: 15063
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster