Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
249
 

Savcıların avcıları koruduğu bir ülke olduk!

Hiç önemli olmayan bir olay yaşandı bu gün Türkiye'de. Zaten okuyunca çoğu kişi bu kadar meselemiz varken, nereden çıktı bu haber diyecektir.

Oysa benim için her şeyden önemli bir olay bu. Toplumumuzun geldiği trajik noktaya manda gözü gibi projektör tutuyor. Bu toplumun bireylerinin her an bir katille yüz yüze geleceklerini, pompalı tüfeklerden çıkan kurşunların kalplerini ya da akciğerlerini acımasızca deleceğini söylüyor.

Öyle bağıra bağıra değil elbet! Hatta söz konusu olan bir insan bile değil burada.

Bir köpek!!

İnsan sonra sahneye çıkıyor!

Elinde yem torbası ile o köpeği besleyen hayvansever bir kadına kızan, bilinçaltındaki öldürme eylemi ile ilgili ne kadar baskıdaki arzusu, hıncı, şehveti... Her neyse, onu önce sözlerle kusan, daha sonra da pompalı tüfeğindeki ve bilinç altındaki ölümü köpeciğe boşaltan bir insan çıkıyor sahneye!

Köpeği öldürdükten sonra ne diyor biliyor musunuz?

- Size de sıra gelebilir!

O sahneye seyirci kalamayız. O sahnede oynanan oyun, perde kapandığında ölü taklidi yapan becerikli köpeğin ayağa kalkması, onu vurduğunu sandığımız aktörün o köpeciği okşaması filan değil çünkü!

O sahneye seyirci olamayız, çünkü biz de oradayız.

Ölümü pompalı tüfek ve bilinç altına pompaladığı tüm nefretlerle birlikte yanında taşıyan o adam bizim karşımıza da çıkabilir.

Bir köpeciği okşadığımız bir anda rolünün sırası gelmiş gibi beliriverir karşımızda.

Hiç bir şey yapamayız. Çünkü bu oyundan çıkmak için daha önce de bir şey yapmadık. Bir haber okuduk, vay canına, insanlık bitmiş, gibisinden basma kalıp iki kelime söyledik ve unuttuk.

Oysa tehlike çok ama çok büyük!

İnsan öldürmeye CİNNET, hayvan öldürmeye CİNAYET derim ben. Cinnetin pek çok nedeni vardır. Ama cinayetin tek nedeni vardır. Öldürmeye programlı bir beyinin pompalı tüfeğin tetiğindeki parmağa VUR emri vermesidir bu. Bu beyin karşısında insan da olsa DUR emri vermeyecektir artık.

Hayvan soy kırımı yapılan bir ülkede yaşamak bana acı veriyor. İçimi eziyor!

Sizden sadece bir lokma yemek isteyen evrenin en masum, hatta tanrıdan bile daha masum canlılarına silah çekmek, zehirlemek, ölüm biçimleri denemek!

Tanrıdan bile masum; çünkü tanrı insana çok güvendi, ve onu tüm evrenin devamını sağlasın diye gönderdi. Tanrısal bir pişmanlık içindedir şimdi.

Geldiğimiz düğümlü noktada sormaktan kendimi alamıyorum:

Koskoca bir ölüm kampında mıyız yoksa?

Yarın aynı katille yüz yüze geldiğimde, onun insanlıktan tecrit edilmediği bir ülkede yaşıyor olmanın talihsizliğiyle kaderime razı mı olacağım?

Ve savcı!

Hukuk insanlar içindir ama adalet de hayvanlar içindir. O katili hemen serbest bırakan bir savcı artık hukuğun çapraşık maddelerini yorumlarken, onlara asla adaletin kutsal ışığını tutamayacaktır.

O savcı bu avcının arkasındadır. Bu avcı yarınki avı için o savcıdan izin almıştır.

Aynı toplumda yaşadığımıza göre, aynı millettten olduğumuza göre, bu avcıya ben başka bir ırktan daha fazla yakınım.

Korkuyorum; benim genlerimde de pompalı bir tüfeğin suçlu kurşunları gibi gezinen DNA lar var mıdır?

Artık ben kendime tam insan diyebilir miyim?

Yoksa ben maymundan sonra, insandan önce kuşkulu bir evrim çizgisinde takılıp kalmış, ilk çağ insanlarının avlanma genetiğinin tüm acımasız kurallarını içime salmış bir yaratık mıyım?

Biri bana yanıt versin. Eğer öyleysem kana susamış bir yaratık olacağıma evrim çizgisindeki bir masumun, bir köpeciğin genlerini paylaşmayı tercih ederim.

Avcıların ve onları koruyan savcıların ormanında ben hep tehlikedeyim...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 595
Kayıt tarihi
: 04.10.06
 
 

1950'lerden sonra doğan her dünya insanı gibi, ardında pek çok takıntıyla gelen geçmiş zamanı, bilim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster