Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Kasım '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
313
 

Saygı

Ben yine de şimdiden yazmak istedim. Dün akşam işten eve dönerken dolmuşta kulaklarımın şahit olduğu bir konuşma geçti üç genç arasında. Ben de yazayım bari dedim. Gençler aralarında Kurban Bayramından ve yapacaklarından sözediyordu. Kurban keseceklerini ve et kavurmayla birlikte biranın ne güzel gittiğinden bahsediyorlardı. İçlerinden biri ısrarla karşı çıktı olaya "Hayır" dedi. "Kurban eti ile içki içilmez! "Diğer arkadaşı cevap verdi. "Ne olur ki!? Sen ver bize kurban etini biz birayla götürürüz. Günahı da bize yazılır". Oldu beyim başka bir arzunuz var mıydı? Ne demek "bize yazılır" Hem neden bu kadar yozlaştırılıyor bu mesele? Neden sadece dini bir vecibe olarak algılanıyor ve hatta günümüzde bunu da geçtik sadece tatil gözüyle bakılarak olaya bir paylaşım zamanı bu kadar çıkarcılığa ve nefsani işleyişe dönüştürülüyor bir anlam veremedim doğrusu. Sen normal zamanında içer misin yer misin bana ne! Ama söz konusu benim dini inançlarımın hafife alınması ise ben o noktada kim olursa olsun "DUR" derim. Geçenlerde İsrail'de İsraillilere özgü dini bir günde adamın biri otomobil kullandı diye hapse atıldı. Ülkemizde ise ne Ramazan dinleniyor ne de Kurban herkes bildiğini okuyor. Düşünceye saygıyı hep inançlı kesimlerin göstermelerini istiyorlar. Bu da garip bir durum. Ben saygı gösteriyorum ama aynı saygıyı dini vecibelerini yerine getirmeyen insanlardan da bekliyorum bana karşı.

Kısacası dini vecibeleri yerine getirmek isteyen insanların ülkemde bir noktada aşağılanmasını ve küçümsenmelerini kabullenemiyorum. İnanırsın ya da inanmazsın o senin bileceğin iş ama lütfen karşılıklı saygıyı unutmayalım.

NOT:Kurban eti ile içki içilmez.

Sevgiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Haklısınız. İnanmayanların, inananlara göre üstünlüğü diye bir şey olamaz. İsteyen istediğini yapar. Zıt fikirlere, düşüncemize karşı olmalarına rağmen, nasıl saygı duyuyorsak, farklı inançlara da saygı duymalıyız. Bu konuda, zaman zaman gençleri uyarmak gerekir diye düşünüyorum.Selamlar.

cdenizkent 
 19.11.2008 18:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1379
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

1976 Adana doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi İşletmecilik bölümü mezunuyum. Evliyim. Adem Hamza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster