Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
413
 

Saygın kurumlara, saygılı olmak gerek!

Saygın kurumlara, saygılı olmak gerek!
 

Halkımız, hasretini çektikleri dürüstlüğün, kararlılığın, uzlaşmanın simgesi olarak gördükleri iktidarı isterler, ülke yönetiminde.
Ve onunla yan yana yürürler, bir önceki dönemlerin kayıp zamanlar olmasının özürünü dilercesine, daha da mükemmeline ulaşmak için.
Türkiye'de bir zamanların siyaseti bu günden çok farklı yaşanmaktaydı.
Ülkemizin ciddi ve saygın kurumları ile kavga ve çekişmelerin bugünkü kadar aleni olmaması önemli bir ayrıntıydı!
İnsanlar politik görüşlerini tıpkı futbol takımı tutar gibi yansıtır, destekledikleri politikacıların posterlerini evlerinin, dükkanlarının duvarlarına asarak bağlılıklarını gösterirlerdi.

Siyasi görüşleri tartışılırdı elbette, ancak Devlet ile kurumları arasındaki uyumlu ilişkileri, liderlere gösterilen saygınlığının gerçek ölçüsü olmaktaydı adeta!

Yakın geçmişten örnek vermek gerekirse, Ecevit'in eşiyle birlikte sürdürdüğü hayat tek kelimeyle sadeydi.
En önemli özelliğide kendisini en sert şekilde eleştirenlere bile nezaket kuralları dışına çıkmadan yanıt veren birisiydi.

Halk onların kendilerine yakın olduğunu kolaylıkla hissedebiliyordu.
Çıkar sağlayan politikacılar devrinin sona erdiğini düşünerek, hatta Ecevit yemez, kimseye de yedirmez diye övgüler düzmekteydiler.

Sonrasında Özal dönemi başladı ve benzer sevinç gösterileri ve coşkular yaşandı siyaset meydanlarında!
Teknolojik devrimleri ön plana çıktı ve takdir edildi, bir çok değişimler birer kazanımdı ülkemiz istikrarı için!

Dört eğilim diye lanse ettiği politikaları yürütürken her kesime hitap etmekteydi verdiği sözler gereği!

Kendisinin, Dindar kimliğinin yanı sıra, eşinin ise bir elinde puro, diğerinde viski bardağı görüntüleri, siyasete renk katmak, olası kavgaları önlemek içinmiydi acaba?

O dönemlerle günümüz politikaları arasındaki fark, yüce ve saygın kurumların barış içinde olmasından ibaretti.

Ve bu davranış kuralları, çok çok önemliydi, halka örnek olmak demekti çünkü, özellikle çocuklarımıza.

Asker, Üniversiteler ve Yargı organları, hepsi kendi görev sınırları içerisindeydiler.

Resmi kutlamalarda uyumsuzca davranışlar yoktu!

Kurumlarımızla Hükümet arasında böylesi kavgalar yoktu, hele azarlamalar hiç düşünülemezdi bile!

Vatandaş bugün, Devlet kurumlarıyla uyumlu politikalar izleyecek Karaoğlan benzeri bir kimlikle ortaya çıkacak , yada mevcut durumunda değişim gösterecek lider tipine hasret.

"Nerede kalmıştık" demek için!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bugünkü kısır çekişmeler, öfkelenmeler, ağız dalaşları bana Erbakan, Demirel, Ecevit dönemlerini hatırlatıyor. Sistem ise yeni umutlar, Liderler üretemiyor. Nedenide ortada zaten. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 28.05.2008 6:59
Cevap :
Haklısınız sayın DG,Devletin tüm kurumlarıyla barışık olacağı ve umutların yeşereceği günleri beklemekten başka çaremiz yok,teşekkürler yorumunuz için.Saygılar selamlar..  28.05.2008 16:29
 

yazınız çok güzel olmuş tespitlerinizde hakılısınız.ama şu da varki şuan halkın önünde alternatif yok ben kesinlikle şuanki ikdidarı desteklemiyorum ama %47 nin secim nedenine baktığımızda yarısının alternatifi olmadığı içindir.ama tespitleriniz çok yerinde teşekkürler bu yazı için bir de benim biz ve avrupa isimli blog umu okursanız memnun olurum.saygılar...

ŞEHNAZ 
 28.05.2008 4:45
Cevap :
Alternatif,hatta alternatiflerin olmaması sorunların başlangıcını oluşturuyor!Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar adeta,keşke iktidarlarla muhalefet arasındaki oy farkı bir kaç puan olsaydı,tıpkı avrupada olduğu gibi.Çok şey değişirdi uygulamalarda! Saygılar selamlar..  28.05.2008 16:12
 

Ben hep sıkıyönetimlerle, "şalcı" hükümetlerle büyüdüğüm için sizin " Eskiden ne güzeldi" yakınmalarınızı pek anlayamadım. Devleti, "Yasama, yürütme ve yargı" erkleri oluşturur. Yani devlet sadece Hükümetten(yürütme) ibaret değildir. Yargı eskiden güçlü değildi. AB uyum sürecinde güçlendi. Ama bürokrasiden yana tavır alıyor. Buna rağmen bu sürtüşmeler sağlıklıdır bence. Domokrasiye ulaşmak kolay değil. Türkiye'nin "liderlere"(padişahlara) değil, sisteme ihtiyacı var. O sistem de yavaş yavaş oturuyor işte, Batı'nın zorlamasıyla da olsa:)) Selamlar:))

Ümit Culduz  
 28.05.2008 2:33
Cevap :
Ümit bey,hemfikiriz demek ki!Sistemi getirecek ve uygulayacak olanlarda liderler değilmidir?Hem, Yargının gücü ne olursa olsun saygınlığının tartışılmasını gerektirmez.Bir Hakim yada Paşanın karşısında ki duruş şeklimiz,korku değil saygının ifadesidir!Hepimize lazım olacak Adaletten ve ülkemizin güvenliğinden sorumludurlar çünkü.Mütevaziliğimiz bu nedenlerdir..Ayrıca eskiden güzel olan,kurumların medyatik olmak zorunda bırakılmamalarıydı.Restleşmeler yoktu yani, herkes yerinde ağırdı.Ne dersiniz?Saygılar selamlar  28.05.2008 16:08
 

Arif bey,yazınız iyi niyetinizin bir göstergesi.Elbette halkımızın içinde nice karaoğlanlar şu anda mevcut.Böyle olduğu halde hâlâ Demirel'ler,Çiller'ler den çare arayanlar var.Merkez sağ Menderes'ten Yılmaz'a hatta Erdoğan'ıda sayarsak kendine yeni liderler bularak bugüne geldi.Merkez sol yada sosyal demokratların elinde ise cumhuriyetle yaşıt İnönü ve Ecevit'ten başka isim yok.Baykal'ı saymıyorum çünkü iktidar diye bir kaygısı yok.Hâl böyle olunca devlet ile kurumları arasındaki denge ve uyumun bozulması kaçınılmaz.Avrupa'da işçi partileri iktidarken bizde binde 1 oy bile alamıyor.Devleti ve kurumlarını çalıştıracak yeni bir seçim sistemiipartiler yasası yapılamadıkça ne Kösem sultanlar,ne padişahlar göreceğiz kimbilir?Saygılarımla.

Ahmet AYDIN 
 27.05.2008 22:05
Cevap :
Çok önemli tespitleriniz için teşekkürler Ahmet bey,Ülkemizde sadece popilist olmak yetiyor politikacı olmak için maalesef! Bir de gür sesli yada her ne sebeple olursa olsun mağdur olmak!!!Partilerde yaşanan parçalanma bölünme taktikleri de bu fırsatçılıklara etken tabii ki. Saygılar selamlar...  27.05.2008 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1593
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster