Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '19

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
33
 

Saygın Yazın Ustası

TÜRK DİLİ DERGİSİ,
MAYIS - HAZİRAN 2000 SAYFA, 59
DOLUDİZGİN
MUZAFFER UYGUNER
 

            Doludizgin, Türkay Korkmaz’ın şiir kitabı. Ona göre, “ durur şiir / kurduğumuz düşlerle.” Şiiri her yerde toplayabilirsiniz ona göre “ av avlayıcı kuş kuşlayıcı / çın çın sözcüklerle.” Türküler de önemlidir onun için. Çünkü, ”türküler / gökyüzü denizi / sarp dik dağları zamanın.” türküler sevdalar üstüne yazılmıştır çünkü.

            Korkmaz’ın şiirlerinde sevginin geniş yansımaları görülmektedir.Zaten, “yineler gönlümüzdeki ateş / durmadan aşk dizelerini” Tutkular, ona göre sevilerin başkalaşımıdır.

            Yalnızlık duyumsamaları da sık sık çıkıyor karşımıza dizelerde. Çünkü “mutluluğun en uç noktasında tükenen yalnızlığımız” dır. Yalnızlık her zaman duyumsadıklarımızdır ona göre; “kuşatır açılan bayrak / giz yalnızlığı” büyük kentlerde hep duyumsamıştır yalnızlığı. “ kır gezintisi dönüşleri / yalnızlık unutulmuş gün” dür onun için. Ama kentin yalnızlığıdır onun yaşadıkları “ türkü uzaklığında yaşananlar” dır onun yalnızlığı. Yalnızlığını böylece değişik duyumsamalarla şiirleştirmiştir. Gene de sabırlıdır, yalnızlıklar onu sıksa bile sabrını bırakmaz; sabrını imbikten geçirir.

            Ölüm ve yaşam  izleri de var kuşkusuz şiirlerinde. Güneş muştular günü ve yaşam başlar; “yinelenmez dünde kalan / her gün yaşanan” Her yeni gün yenilikler getirir çünkü. Kır gezintileri sevinç yaratır; ama ertesi gün ne getirir, belli değildir çünkü. “Zaman akıp giden ırmak” tır; zamanın içinde yaşarken bir de bakarsın “çıka gelmiş ölüm” Zaman bir ırmak gibi akıp gider, ayırdına varamayız. Ona göre, yapraklar düşer ve sevinç hüzün kuşanır. “yok olan çocukluğumuzdu gençliğimizdi” denir bir gün. “sayılı yarınlar” da geliverir.

            Türkay Korkmaz, yaşamda gördüklerini ve duyumsadıklarını yalın bir şiir diliyle şiirleştirmiştir. Mavi, onun için bir esenlik öğesidir. Şiirlerinde dize yinelemeleri görülür. “ Zaman akıp giden ırmak” (s. 10) ve “ akıyor zaman ırmak” (s. 11) “ yaşadığım gün şiirindeki bir çok dize (s.66), “Tanık şiir” de (s.69) yinelenmiştir.

            Türkay Korkmaz’ın iyi bir şiir yolunda olduğunu söylemek isterim.

blog.milliyet.com.tr

9 Nisan 2012

       YAZARIN 08 KASIM 2012’YE DÜŞEN NOTU

Usta eleştirmen Muzaffer Uyguner’i Türk Dili Dergisi Perşembe Toplantısı’nda tanıdım. Kendisine Doludizgin’i imzalayıp sundum. Çok geçmeden eleştirsini Türk Dili Dergisi’nde yayımladı. Böylece dostluğumuz çoğaldı. Beni ne kadar sevindirmişti bilemezsiniz!

Usta eleştirmen şimdi bizden çok uzaklarda!

5 Ocak 2019, Unutulmazlar arasında!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster