Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
289
 

SAYGUN'da piyanistler yarıştı, ödüller havada uçuştu...

SAYGUN'da piyanistler yarıştı, ödüller havada uçuştu...
 

Böylesi yarışma, Türkiye'de ilk oluyor.


          İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilk kez düzenlediği Saygun Müzik Festivali, İzmir'de yepyeni bir heyecan yarattı. Ünlü piyanistler Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Emre Şen ve Mauricio Vallina ile Şef İbrahim Yazıcı’nın jüride yer aldığı genç piyanistler yarışması, sanat dünyasına “olağanüstü yetenekler” kazandırdı.  

          Uluslararası Müzik Festivali,  piyano yarışması final konseri ve ödül töreni ile sona erdi.   Kentte adeta “klasik müzik rüzgarı” estirdi. Pek çok ilkin yaşandığı festivalin açılışında dünyaca ünlü piyanistler ve aynı zamanda yarışmanın da jüri üyesi olan  Gülsin Onay, Jean Bernard Pommier, Emre Şen, Mauricio Vallina ile Şef İbrahim Yazıcı solist olarak sahneye çıkarak 4 saat boyunca Beethoven'ın tüm piyano konçertolarını seslendirdi. 

          Ünlü piyanist-besteci Fazıl Say'ın Mozart'ın piyano sonatlarını seslendirmesi ile devam eden müzik festivalinde öğrenciler.  Festival, TOBAV İzmir Şubesi'nin katkılarıyla, genç piyanistlerin yetenek, bilgi ve deneyimlerini artırmak amacıyla iki grupta düzenlenen piyano yarışmasının ödül töreni ile son buldu.

          Dinleyiciler de oy kullandı  “Saygun Müzik Festivali İzmir Piyano Yarışması” final konserinde 18-24 yaş arası B kategorisinde yarışan Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Beste Tanağardıgil Beethoven'ın, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nden Can Bağdar Bilen Camille Saint Saens'in ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Ufuk Mete Şahin ise Sergei Rachmaninoff'un ünlü konçertolarını Ege Sanat Senfoni Orkestrası eşliğinde çaldı.

          Dinleyicilerin de jüri olması sağlandı. Verilen arada ünlü müzisyenlerin bestelerini çalan gençler ile ilgili seyircilerin de görüşleri alınarak “Halk Oylaması Ödülü” verildi. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu B kategorisinde Ufuk Mete Şahin birinci, Can Bağdar Bilen ikinci, Beste Tanağırdıgil üçüncü olurken, En İyi Saygun Yorumcusu Ödülü'nü Mert Yeşilmenderes, Verda Erman Özel Ödülü'nü de Süeda Çatakoğlu aldı.  Halk Oylaması kazananı ise Can Bağdar Bilen oldu. 

          Yarışmada jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu  11- 17 yaş arası A grubunda birincilik ödülünü Tuna Bilgin, ikincilik ödülünü Işık Soyluer, üçüncülük ödülünü ise Kerem Ernur kazandı. Bu dalda En İyi Saygun Yorumcusu Ödülü'ne Tuna Bilgin, Verda Erman Özel Ödülü'ne de Arda Arman layık görüldü.

          Jüri üyeleri festivalin ardından ne dedi?  Gülsin Onay: “Festival çok güzel geçti. Adnan Saygun'un adını en güzel şekilde burada yaşattık. Kendisi benim hocamdır. Onun eserlerini bugüne kadar 70 ülkede seslendirdim. Olağanüstü bir buluşma oldu zaten harikulade bir sanat şehri. Dinleyici çok ilgiliydi.  Bu festivalin ilki çok başarılı geçti, bunun arkası da aynı başarıyla gelecektir.”

          Jean Bernard Pommier:“5 konçertoyu 5 ayrı piyanist hepimiz bir gecede çaldık. Hayatımda ilk defa böyle bir maratona katıldım. Orkestra çok aktifti.  Seyirci de baştan sona bırakmadan bizimle beraber oldu.  Çok unutulmaz bir festival oldu. Genç piyanistlerin seviyeleri çok iyiydi. Jüri üyeleri arasında çok iyi bir uyum vardı ve bu da beni çok mutlu etti    İbrahim Yazıcı:“İzmir olarak bir öncelik yaptık ve düzenlediğimiz yarışma çok renkli ve başarılı geçti. Çok yetenekli öğrenciler var. Hepsi de jüri üyeleri tarafından tek tek dinlendi. Onların gelişimlerine katkıda bulunursak çok mutlu olacağız. Bu festivali en büyük bestecimiz Adnan Saygun adına yapmak bizim için çok büyük bir onur 

          Mauricio Vallina: “İzmir'de olmaktan ve böyle güzel bir festivale katılmaktan büyük mutluluk duydum. Yarışma süresince çok güzel bir uyum vardı aramızda. Hep birbirimizin fikirlerinden yararlandık. Yarışmanın seviyesi de çok yüksek buldum.

          Emre Şen:“5 tane jüri üyesinin ilk gün aynı gün içinde 5 konçertoyu çalıp ertesi gün jüriye oturması çok ilginçti ve çok dürüsttü. Çünkü hepimiz birbirimizi dinliyoruz, birbirimizi biliyoruz. Yarışmacıların seviyesi çok iyiydi.

 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzmir'imizde çok güzel sanat olayları yaşanıyor. Yetişebilmek ne mümkün sayenizde okuyoruz, kutluyoruz , ne mutlu size , ne mutlu bize :)

Tülay EKER 
 09.02.2015 14:47
Cevap :
Üleşiriz.Gelirsin K.Yakaya. Saat 20 de başlıyor. 22.00 de bitiyor. Dönüş mümkün.Ücret yok. Bedava. İstediğin yerde git otur. Google'a bak ve K.yaka Hikmet Şimşek Sanat merkezi sayfasından, K.Yakadaki proğramı, isme oku ve not al. Başka diyecek şey kalmadı. Dönüşte de veya giderken bize uğrar, bir kahve içersin. Selamlar sevgiler,iyi günler. Teşekkürler.  09.02.2015 15:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 891
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster