Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
730
 

Sayılar, insanlar ve işte bazı sonuçlar

Sayılar, insanlar ve işte bazı sonuçlar
 

Sayılarla insanlar


Sormak soruşturmak lazım, her şeyden önce merak edip araştırmak lazım, öyle değil mi? Eh, biz de editörleri beklemeden araştırdık ve ilginç sonuçlara ulaştık. Bu çarşıda “En çok okunanlar” belliydi(!) ama “En çok okuru olan” üyeler söz konusu bile edilmiyordu nedense… Kolları sıvadık! “Düm tek tek “ gürültülerini duymamazlıktan gelerek bazı araştırmalar yaptık.

Merakımızı gıdıklayan soru belliydi zaten:

“En çok okura sahip üyeler kimlerdi?”

Bu araştırmaya başlamadan önce benim kafamda bir önyargı vardı. “En çok yazanlar”, “Sayfası en çok görüntülenenler”, “En çok okunanlar” yine ilk sıraları paylaşacaklardı.(Doğal olarak da öyle olması gerekiyordu zaten ama nedense olmadı) İster istemez bazı verilere ulaştık! İş bu verilere göre “En çok okura sahip” üyeler şöyle sıralandı:

-

1. Celal Çelik. (30 aylık üye)

42.962 okura ulaşırken “342 blog yazmış… Ortalaması; Blog başına “125’7” okur.

Toplam “3.729” yorum almış. Ortalaması yazı başına “10’9” yorum.

2. Ümit Culduz:( 22 aylık üye)

38.382 okura ulaşırken. “137 blog yazmış. Ortalaması; Blog başına “279 okur”…

Toplam “2.473” yorum almış. Ortalaması yazı başına “18’5” yorum.

3. Kerem Oğuz. (28 aylık üye)

36.741 okura ulaşırken “190 blog yazmış. Ortalaması; Blog başına “193 okur”…

Toplam “3.537”yorum almış. Ortalaması yazı başına “18’8” yorum.(1)

4. Ali Gülcü. ( 29 aylık üye)

36.566” okura ulaşırken “506” blog yazmış… Ortalaması; Blog başına “72 okur”.

Toplam “4.157” yorum almış. Ortalaması yazı başına “8’2” yorum.

Öncelikle belirtelim ki, Milliyet Blog idaresi, sitedeki her türlü aksiyonu ve sayısal veriyi değerlendirerek bazı “sıralamalar” yapmış ve bu sıralamaları da ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “ENLER” bölümünde, bir başka deyişle “VİTRİNİNDE” yayımlamış. Bu “ENLER” bölümüne yer almak, ister istemez bir” avantaj” sağlıyor üyelere. Gelen ziyaretçileri “En çok okunanlar” bölümünde yer alan arkadaşlar karşılıyorlar.

“En çok okunanlar” bölümünün değişmez sakinleri, nedense hep “En Aktif” üyelerden oluşuyordu. Oluşuyordu ama “En çok yorum alanlar” ve yukarıdaki “En çok okuru olanlar” sıralamasında bu isimleri göremiyorduk nedense.

Çok yazmak, çok okunmak ama “en çok okura” ulaşamamak! Demek ki sitemizde farklı iki grup var:

1- Siteye “tık” kazandıran üyeler…

2- Siteye “okur” kazandıran üyeler…

Yukarıdaki sıralamada yer alan arkadaşlara gelince… Ortak yönleri oldukça fazla ve sayısal verileri birbirine yakın. Belirli bir çizgileri var. “Tık” sayaçlarını tam devir çalıştıran “anahtar” sözcüklere ve gelgel “resimlere” pek rağbet etmiyorlar. Futbol, Astroloji, Magazin gibi tıklanma oranı bir hayli yüksek kategorilere uzak duruyorlar. Bugüne kadar içinde “Sex, porno, tecavüz” gibi “cazip” sözcükler içeren yazılar yazdıkları pek görülmüş değil.

Değil ama bu konularda yazmak da yasak değil. Reyting elbette çok önemli, zaten MB İdaresinin de bu konularda teşvik edici bir tutumu var. Bence bu yadırganmamalı.

Ama öte yandan “yazı uğraşına” değişik şekilde yaklaşan, “nicelikten” ziyade “niteliğe” önem veren arkadaşlarımız da var. Hepsinden önemlisi “EDEBİYAT” var. Hiçbir yazı türü “sihirli ve anahtar” sözcüklerin esiri olamaz ve olmamalı. Hiçbir “anahtar” sözcük yazının önüne geçemez ve geçmemeli.

Sitemize üye olan çok; çok ama küsüp yazmaktan vazgeçen “yeteneklerin” sayıları da oldukça kabarık. Yetenekleri bulup çıkarmak ve önermek, editörlerin olduğu kadar, sitede belirli bir konuma yükselmiş ve kendini kabul ettirmiş arkadaşların da vazifesidir.

Hepimiz yazı uğraşına sevdalıyız, bu kesin. Ama kabul etmek gerekir ki farklı amaçlarla yazdığımız da yadsınmaz bir gerçek. “Tık” elbette önemlidir ama her şey demek değildir. Dengeyi sağlamak da Milliyet Blog İdaresine düşer.

Doneler, veriler, bazlar ve kıstaslar… Haklı olarak en çok sorulan soru bunlar… Sayılarla haşır neşir olmak ise oldukça ilginç. Daha değişik şekilde de değerlendirilebilir tabii.

Ben, böyle değerlendirdim.

Sürçü lisan ettiysek affola efendim.

Not: Sevgili Kerem arkadaşımızın blog sayısı biraz fazla. Sildiği yazılar var. Pek önemli olmasa da “yorum”ortalamasını yükseltiyor tabii. Belirtmeden geçemedim.

Not 2: Yazı fazla uzamasın diye sadece ilk dört üyeyi değerlendirdim.Örneğin Mustafa Mumcu Ağabeyimizin 32.432 okuru var.

Not 3: Yukarıdaki, sıralamayı değiştirecek bir veri gelirse, hemen değiştirebilirim tabii. En sağlıklı sıralama MB idaresinin yapacağı bir sıralamadır bence. Saygılarımla.

Not 4: Sıralamadaki arkadaşların okunma oranları: Celal Çelik”781”…Ümit Culduz “706”… Kerem Oğuz “ 506”…Ali Gülcü “584”.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

mühim değil Usta :) kim ne kadar okunmuş. çeşit çeşit düşüncelerle yazı okuyanlar var, önemli olan yazıları beğenildiği için okunmak... yinede tebrik ediyorum sıralamaya girenleri :) huzurla...

eLa_Ser 
 09.01.2009 23:24
Cevap :
Ama bu konu oldukça mühim Ela Hanım. Sayılar, veriler kadar bu sayı ve verilere olan tepkiler de çok önemli. Selamlar, saygılar:)  10.01.2009 20:30
 

O zaman nereye gidiyor bu okurlar?Ben size söyleyeyim.İnternet tıkı payını düş, ortalama okunma sayısının tahminen en az yarısı,site içindendir zaten. Kalan yarısı da; yazı çokluğuyla doğru orantılı olarak ön sayfada kaldığınız sürede,başlığınızla, resminizle,isminizle ilgilenip içeri girenlerdir ki bir daha da uğramadıkları anlaşılıyor, bu durumda;yazı başlıklarının edebi,ya da resimlerinin sanatsal değerleriyle öğünmenin,bir anlamı da kalmıyor. Yaptığım;tabii ki kaba bir hesap.Ancak sayılar arasındaki apaçık uçurum daha çok veri edinip,daha ince hesap yapmayı,gereksiz kılıyor. O nedenle bu yazılarınız,sayısal verilerimize yeni bir pencere açmaktan çok,daha önce de atıfta bulunduğum 3 lü sacayağının, reklamı mahiyetinde olmuş. 4. arkadaşa da konu mankenliği düşmüş. Bense “Pir”lik iddiasında olmadığım için; hiç etkilenmedim. Saygılar. NOT:Sabiha Hanımdan 150.000 beklediğinizi bildirmeniz, her ne kadar, hafifletici sebep olmuşsa da, sonucu değiştirmez.

fegokce 
 09.01.2009 14:40
Cevap :
Gelelim "Okur kazandırma" meselesine. Bu söylem elbette yanlış ve MB yönetimini harekete geçirmek için bilinçli olarak söylenmiştir ama sonucu değiştirmez. "Milliyet com tr üyeleri en çok kimleri okuyor?"diye sorsaydım, sanırım bir itirazınız olmayacaktı. Sonuçta "okur kazandıramasa da" okuru kendine bağlayan arkadaşların da var olduğunun altını çizmeye çalışmışım. İşin özü: Milliyet com tr üyelerinin HİTLERİ de sayfalarımızda yayımlanmalı bence. Raporlarım sekmesine gizlenmemeli. Değerlendirmeye açılmalı. Sacayağı konusuna gelince. 3 kişinin birbirleriyle olan yakınlığı tarafınızdan "KLANLAŞMA" olarak nitelendiriliyor. Oysa çarşıda çok daha büyük klanlar var. İddia ediyorum; "konu mankenini de" dahil ettiğimiz bu dörtlüyü geçecek kime yok şu anda. Bu çok mu önemli? Evet, en azından ana sayfanın sağ üst köşesindeki "ENLER" kadar önemli. Verinin olduğu yerde değerlendirme de vardır. Siz ne düşünürsünüz bilemem tabii. Güzel noktalara temas eden uzun yorumlarınız için teşekkür ederim.Sl.  10.01.2009 3:24
 

İnsanın olduğu her yerde,rekabet de vardır ve insanı ileriye götüren de odur.(Bunu daha önce Kapitalistin biri, kesin söylemiştir ama unutmayalım ki;bu aralar zaman bile onları haklı çıkarmakla meşgul.)Biraz bu nedenle,biraz da meslek icabı olarak,sayısal karşılaştırmayı çok önemsiyor ve Rekabeti, dolayısıyla da İlerlemeyi ölçmede kullanılan bu değerlerin bizatihi kendilerinin, ilerlemeyi doğrudan etkilediğini düşünüyorum.(Örneğin NBA da ;o kadar çok şeyi saydıkları için,o kadar büyük paralar dönüyor.) O yüzden ben de “Biz yazmamıza bakarız, sayılar bizi ilgilendirmez.” görüşüne katılmayanlardanım.Ancak katılmadığım bir şey daha var ki; 2 bölümdür dayattığınız,“okur kazandırma” meselesi.Evvelce de söylemiştim;farklı ziyaretçi sayısının çokluğu,MB’ye okuyucu kazandırmak anlamına gelmiyor.40.000 farklı ziyaretçi almışsın,yazı başına ortalama okunma sayın,700. Bu nasıl okuyucu kazandırmak?Gelenlerin yarısı,olmadı 1/3 ü,onu da geçtik,1/10’u en olmadı; Zekatı bari kalmaz mı? (Devamı var.)

fegokce 
 09.01.2009 14:18
Cevap :
Birinci yazımda da belirttiğim gibi hareket noktam "HADİSE" konusu. Ve şöyle sormuşum: "Goole'da mı tıklanıyorum, yoksa Mlliyet com tr ÜYELERİNDEN (sayfalı/sayfasız) oluşan disiplinli bir okur kitlem mi var?" Yaptığım hesaba göre...Com tr üyelerinden (Kadın/erkek) 39.000 HİT almışım. Google veya MB ziyaretçilrinden aldığım HİT sayısı da 61.000... Toplamı ise (küsüratı bırakalım) 100.000. Açıkça belirtiyorum ki bu orana (%39)yetişen kimse yok şu an için. S. Celal ise Com tr üyelerinden 43.000 HİT almış. Google ve MB ziyaretçilşerinden ise 224.700. Toplamı ise 267.000. Yüzdeye vurursak %16 çıkıyor. Blog ortalaması ise %5 ila %10 arasında. Ali GÜlcü %12. Kerem %15. Ben orduğum sorunun yanıtını aradım ve buldum. Yazılarım Google'da HADİSE vs. hayranlarına mı tosluyordu yoksa Mİlliyet com tr üyelerine mi hitap ediyordum? 1.000.000 kez okunan var. Com tr HİTİ 18.000. Yani efendim %1'8. Bu veriler hiç mi önemli değil Sayın Gökçe? Hani "yiğidin"hakkı? Biraz da bu açıdan bakmak gerekmez mi?  10.01.2009 3:05
 

Üstad, haklısınız ben üye olmadan ve hemen üye olduktan sonra MB'nin daha düzeyli yazıların olduğu ve herkesin seçtiği kategoride yazdığı bir platform sanıyordum. Bu yüzden 2 istisna dışında hiç kategorimin dışına çıkıp yazı yaz(a)madım. (Birileri sen "futbol" yazıyorsun ne işin var burada demesinler diye) Hatta ilk başlarda kategorim dışında birçok kişiyi okumama rağmen yine kategorim dışında fazla yoruma da girmek istemiyordum. Sonra baktım ki hiçte benim sandığım gibi değilmiş burası. Çok düzeyli yazar ve kaliteli yazıların dışında birçok abuk sabuk yazılar ve kes, yapıştır yöntemleri yapılmış tuhaf tuhaf yazılara kadar herşey vardı ve açıkçası yavaş yavaş bende "millet böyle yazıyorsa bende yazayım bari birşeyler" demeye başladım:) Tüm bunlar doğrudur yanlıştır bilmem sadece 10 aylık MB tecrübelerime göre söylüyorum. MB kişisel kategoriyi kaldırabilir, ya da insanlar sadece seçtikleri kategoride yazabilirler, ya da ne bileyim editörler biraz daha seçici olabilirler...Saygılarımla

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 09.01.2009 10:27
Cevap :
Madem bir çizginiz var, o çizgiden sapmayın derim. Ayrıca editörlerin de işi kolay değil. Blog, yeni bir kavram. yavaş yavaş yerine oturuyor. Size bir tüyo şimdi... Yakında Türkiye, İspanya ile maç yapacak. Ardı ardına...Bu maçların"tarihsel" bir özelliği olacak. İşte bu kadar. bakalım tüm medyayı "atlatabilecek misiniz?" Selamlar:)Not: Bulacağınızı sanıyorum ama yardımcı da olabilirim:)  12.01.2009 21:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1640
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster