Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
518
 

Sayın Baykal, bu gemiye binin!

Sayın Baykal, bu gemiye binin!
 

Milliyet.com.tr'den..


CHP lideri Baykal katıldığı bir festivalde halka hitap ediyor ve şunları söylüyor:

“Bu şehitlerimiz boşuna mı öldüler? Şimdi iktidar ‘DTP ile bu işi çözeceğiz’ diyor. DTP ise ‘Bu işi Apo’yla çözeceğiz’ diyor. Bize de diyorlar ki ‘Siz de gelin.’ Hayır arkadaşım, bizim orada yerimiz yok. Bunlar gemiye yükü atmışlar ve bizi de gemiye çağırıyorlar. Ben, hangi limana demir atacağını bilmediğim gemiye binmem” (Milliyet.com.tr)

Sayın Baykal, yetmişini geçmiş bir siyasi lider. Türkiye Cumhuriyetinin yaşına yakın bir yaşı var. Ömrünün nerdeyse tamamı da "devlet" içerisinde geçmiş. Ama "demokratik açılım" konusundaki yaklaşımı, yeni yetme siyasi liderlerin acemeliğini aratmıyor.

Bir kere, "bu şehitlerimiz boşuna mı öldüler?" sorusu, baştan aşağı bir problem. Bunu kahvedeki vatandaş söylese, oturur izah etmeye çalışırsınız; belki anlar belki de anlamaz.. Ama, bunca ömrünü bu ülkede ve siyaset içerisinde geçirmiş bir parti lideri bunu, hem de teröre 122 şehit vermiş bir belde halkı karşısında, söylerse ne yapacaksınız?

"Bunca şehitlerimiz boşuna mı öldüler?" sorusunun cevap aramak yerine, "Şimdiye kadar ölenlerin boşuna ölmüş olmaması için, daha ne kadar ölmeli?" diye bir soru sormak lazım Sayın Baykal'a..

Artık kan akmasın, gençler ıssız dağlarda ölmesin diye soruna bir çare aranırken, Türkiyenin en "köklü" siyasi partisinin liderinin yangına körükle gitmesini nasıl anlamalıyız?

Bir de durumu "gemi" sembolüyle anlatmaya çalışmış Sayın Baykal. Ben, sizin geminize binmem, diyor. Çünkü, bu gemide "istenmeyenler" var; DTP var, AKP var; hatta Apo var..

Şimdi, şu soruyu sormak hakkımız değil mi, CHP liderine:

Sayın Baykal, içinde bulunduğunuz TBMM gemisinde DTP yok mu? O zaman o gemide niye oturuyorsunuz. Kavga çıkarmak için gemide bulunmaları doğalken, barış yapmak için, aynı gemiye binmeleri mi sizi rahatsız eden!

Madem sözü gemi metaforundan açtınız, o zaman ordan bir örnek verelim:

Nuh tufanı yaşanırken, Hz. Nuh, kendisiyle gelmeyi reddeden oğlunu, son bir baba şefkatiyle "gemi"ye çağırdı. Ama, oğul, ben o gemiye binmem, dedi. Yüksek tepelere kaçarak kurtulacağını zannetti.. Ama, sonu bir felaket oldu; o da diğerleriyle birlikte suda boğuldu.

Nuh tufanının da yaşandığı Güneydoğu bölgesinde, 25 yıldır başka bir tufan yaşanıyor Sayın Baykal.. Gelin, bu "barış gemisi"ne binin!

Siz binin ki, sizi "önder" kabul edenler de binsin.. Hatta, hangi limanda duracağını bilmediğim, dediğiniz bu gemiye "klavuz kaptanlık" bile yapabilirsiniz..

Aksi halde, bu tufan hepimizi yutacak!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1617
Toplam yorum
: 4204
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 782
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster