Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
418
 

Sayın Baykal, Lütfen Emekli Ol,

Sayın Baykal, Lütfen Emekli Ol,
 

Ufacık bir çocuktum, siyah beyaz televizyonda görebildiğim en yakışıklı zattı kendisi. O zamanlar sanırım Maliye Bakanıydı.

1938 doğumlu Baykal, benim kayınvalide ile aynı yaşta. Kayınvalide dikişi falan da bıraktı, kocasına yemek yapıp, evini süpürüp usul usul yaşayıp gidiyor. Sayın Baykal’ın maşallahı var, ne emekli olmaya, ne köşesine çekilmeye niyeti yok. Hani bunca yıldan sonra kaptı bir koltuk ondan bırakmıyor diyeceğim ama epeyce de oturdu.

1975 yılları benim O'nu hatırladığım yıllar. Ben o zaman 9 yaşındayım. Yahu 44 yaşına geldim, halen her gün Baykal’ı görüyorum. Benim emekliliğime beş yıl kaldı, gün sayıyorum. Gözüm yeter artık. Gelmişsin 72 yaşına, daha ne kadar yaşayacaksın? Bu yaşta nasıl böyle genç kalınır, onun kitabını falan yaz artık. Deniz kenarı bir memleketin var, yerleş oraya, bol bol yüz, sporunu yap, torunlarını sev. Emeklilik çok güzel bir şeydir.

Şu son seçimlere kadar oyumu CHP’ye verdim, şimdi hiçbirini helal etmiyorum. Ülkede kalan sosyal demokrat bir parti diye kıyamadık da işin cılkını çıkardı yani.

Malum yeni anayasa tartışmaları epeydir var. 12 Eylül’den kalma darbe anayasasıyla yönetilmek bir tek Sayın Baykal’ı rahatsız etmiyor nedense. Ülkeye demokratik, insan haklarına saygılı, devleti şeffaflaştıran, halkı koruyan bir anayasa yapmanın nesi kötü? Daha ortada bir taslak anayasa bile yok. Hani anayasa yapılır da beğenmezsin anlarım. Yok, daha şimdiden başladı istemem diye. Sayın Baykal hangi kesimi temsil ediyor bilmiyorum da, eskiden CHP’ye oy verenler aydın insanlardı. Onların çoğu darbelerden çekmiş, daha özgür bir ülkede yaşamayı isteyen kişilerdi. Herhalde benim gibi düşünenlerin çoğu çoktan bu partiyi terk etmiş olmalılar.

Sayın Baykal kalkmış bugün ne diyor?

“İktidar seçimden kaçmaya çalışıyor. Ama inşallah ayağına dolaşacaktır. Referandumla milletimiz bu iktidar hakkında karar alacaktır. Referandum sayesinde de olsa bu iktidar kendisinden kurtulma hakkını millete verirse halk bunu en iyi şekilde değerlendirilecektir.”

Referandum neden yapılacak? Eğer Meclis yeni anayasayı kabul edecek çoğunluğu bulamaz ise, halka soracak. Halkın kabul ettiği bir anayasayla ülke yoluna devam edecek veya 12 Eylül döneminin yasakçı anayasasına tabii olmaya devam edeceğiz. Sayın Baykal’ın daha şimdiden bu sözleri sarf etmesi ne anlama geliyor peki? CHP yeni anayasaya katkı sunmayacağı gibi, halkı da ret oyu kullanması yönünde teşvik edecek.

Utanç verici bir durum bu. Ben bu bencil zihniyetin siyaset yaptığına değil, ülkeyi kaosa sürüklediğine inanıyorum. Şayet gerçekten kendinizi sosyal demokrat bir parti olarak görüyorsanız, ana muhalefet partisi olarak sorumluluklarınızın farkındaysanız göreviniz nedir? Anayasanın sorumluluğunu iktidar partisine bırakmadan, en iyisinin yapılması için daha çok katkı sağlamak ve çalışmak. Çalışmanın anlamını unutmuş bütün CHP milletvekillerini de bu ülkenin sırtında taşıdığı bir yük olarak görüyorum.

Bu ülkede muhalefet eksikliği uzun zamandır kendini iyice hissettiriyor. Meclisten çıkan her kanunu Anayasa Mahkemesine götürmekse işiniz bravo! Size 100 üstünden 200 veririm. Diğer bütün konularda sınıfta kaldınız ve ilköğretim okullarında olduğu gibi (sınıfta kalan devamsız öğrenciler öğrenim yaşını doldurduğunda okullardan ilişiği kesilir), yaşınız dolduğu için tasdiknamenizi alacağınız günleri sabırla bekliyorum.

Haber ve resim:http://www.haberler.com/baykal-basbakan-i-tekel-iscisi-goturecek-haberi/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazı bu, güne yapılan harika yorum bu. Altın gibi zaman geçtikçe değeri yükselen bir yorum yazmışsınız o güne. Yüreğinize sağlık. Çok eski bir yorum yazmıştım size..bakayım napıyor dedim bu güzel ve bugüne ışık tutan bir paylaşımınıza rast geldim. Sizin bedduanızla gitti sanki..)))) sevgilerimle...

Metin TOPÇU 
 25.05.2010 21:14
Cevap :
Beni dinleseydi bu hallere düşmeyecekti. Yine de üzüldüm adama. Bu kadar aşağılık bir şekilde indirilmesi demokrasi adına utanç verici. Kılıçdaroğlu'nun Baykal'a rağmen aday olup kazanması gerekirdi. O zaman bu parti gerçekten değişiklik istiyor diyebilirdik. Yorum için teşekkürler, sevgiyle kalın...  26.05.2010 20:00
 

Syn. Baykal'ın emekli olması gerektiği ile ilgili bu tür hezeyanları ben bir yerlerden hatırlıyorum. Şimdi seçimlere kalmış 1 yıl. Baykal'ın olmadığını düşünün. Eğer gerçekten CHP kökenli iseniz (ki öyle söylüyorsunuz) bu ortamda CHP'nin ya da Baykal'ın olmadığını bir düşünün. Syn. Moonligh 1. Bundan sonra ki CHP hakkındaki yazılarınız için hiç kafa yormayın alın RTE'nin bu konudaki bir konuşmasını atın altına imzanızı gönderin yayına olsun bitsin. Başında Bayklal'ın olmadığı bir CHP'yi kim istemiyor ona bakmak lazım. Ve AKP'nin yıkamadığı hangi kalelerin kaldığına bakmak lazım. Bu yorumu yayına verip vermeyeceğinizi ve cevabınızı merak ediyorum.

cevodem1957 
 31.01.2010 14:39
Cevap :
Ben bu haliyle asla CHP'ye oy vermem. Benim istediğim insan hakları, demokrasi, Avrupa Birliği, yeni anayasa konusunda engel çıkaran değil, hükümeti daha çok icraat için zorlayan bir muhalefet sol parti. CHP'de olup da bugün olmayanlara bir bakın. Deniz Baykal partide hiç kimseyi bırakmadı ve sağ politika izleyen, milliyetçi, ergenekon avukatı bir parti yarattı. Bu CHP'nin ülkeye bir yararı olmadığı gibi zararı çok. İktidar olma düşüncesi, politikası olmayan bir partiyi yaratan Baykal'ın emekli olması en hayırlı olanıdır. Selamlar...  05.02.2010 2:08
 

Bu yazınızı okuyunca içimde kıs kıs gülmeye başladım. Lisede okuduğum yıllarda yabancı dil dersimize giren yaşlı bayan bir öğretmenimiz vardı. Sever sayardık onu. Hem de korkardık o'ndan. Çünkü öğretmenlerin öğretmeniydi. Sert ve disiplinli müdür yardımcısı da o'nun öğrencisiydi.. Dersi en üst düzeyde anlattığı için hiç bir öğrenci anlatıklarından bir şey anlamazdı. Kuzu kuzu oturur zilin çalmasını beklerdik sabırsızlıkla. Tam böyle bir anda arka sırada oturan Cemal adındaki arkadaşı- mız parmağını kaldırdı, saf saf bir soru sordu öğretmene : " Hocam niçin emekliye ayrılmıyorsun ?" Öğretmen kaşlarını çattı, " Oğlum senin yüzünden terbiyesizlik yağı dökülüyor !" deyip çantasını aldı, müdür yardımcısına gitti. Müdür yardımcısının Cemal'ı nasıl evirip çevireceğini biliyorduk. Onun boşluğundan yararlanan sınıf , bastı kahkahayı. . İşte Baykal'ın durumu da böyle. Topluma bir şey vermediği gibi emekliye de ayrılmıyor. . Saygılar.

ŞEMSETTİN MURAT 
 30.01.2010 20:57
Cevap :
Bir tek rahmetli Erdal İnönü bıraktı gitti. Ne muhterem insanmış. İnsan başladığı gibi bırakmayı da bilmeli. Üstelik Baykal partiyi bırakacak kimseyi de bırakmadı ki. Evlere şenlik emeklisi dolmuşlardan oluşan bir kadro var. Aslında toplu olarak emekli olsalar ne iyi olur. Selamlar...  31.01.2010 22:17
 

Siyaset yazılarına hiç ama hiç cevap yazmam da,bu gün bir yazayım sana dedim arkadaşım,,,,,,,Bak şimdi sakın Baykalı koruduğumu sanma ilk önce onu belirteyim ama,,,,,,,,Baykaldan evvel,Demirel bıraktı mı?,Ecevit bıraktı mı?,Türkeş bıraktı mı?,Erbakan bıraktı mı? vs vs,,,,,,,,onlar hiç biri bırakmadı sayın Baykalda abilerine bakıp bu işi bırakmak istemeyebilir,,,,bana göre tabi,,,,,,,,,,aslında bu siyasete girişi nasıl yaşla yapıyorlarsa,,,,,,br bitiş yaşı da konmalı,,,,,,,,sevgiler arkadaşım,,,,,,,tekrar aramıza hoş geldin,,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 30.01.2010 20:12
Cevap :
Geçen ay mide rahatsızlığım dolayısıyla eskiden Uludağ Üni. gastro bölüm başkanı olan çok değerli bir profosöre gittim. Özel bir hastanede yarım zamanlı çalışıyor. Böyle bilgisiyle gençler yetiştiren, insanları iyileştiren doktoru yaş 65 diye emekli etmişler. Haklısın, sana katılıyorum. 65 sınırı siyasete de konmalı. Sevgilerimle...  30.01.2010 21:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 111
Toplam yorum
: 741
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5130
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

1997 yılında öğretmenliğe başlamış bir mühendisim. Bir oğlum var. Çocukları ve yaşamı seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster