Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '15

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
275
 

Sayın Şefimiz Adnan Koç

Sayın Şefimiz Adnan Koç
 

HER FARKLI OLAN SANATÇI DEĞİLDİR, AMA ADNAN KOÇ FARKLI BİR SANATÇIDIR.


Sanatçı duruşuna sahip  olmak mı. Sanatçı olmak mı. Sanatçı fikir üreten demektir benim için.Önder olmaktır. Toplumun statülerini, gelenek ve göreneklerini sorgulatan insan demektir. Toplumun öncesini ve sonrasını kimsenin gözüne parmağını sokmadan gösterendir. Kimsenin söyleyemediğini söyleyebilme cesaretine sahip olabilmektir.

Kimi resimle söyler, kimi müzikle, kimi sinemayla, kimi yazıyla söyler, sanatını icra eden. Peki bu üretilen herhangi bir materyal olmak zorunda mıdır? Bana göre değil. Çünkü toplumun dinamiklerinde maddiyattan maneviyata doğru giden bir hareketlenme söz konusu, ve durağanlık sanatın pazarladığı bir olgu durumundan çıkmıştır.

Yani demem o ki artık, sanat artık canlı performans vermeye başladı. Yani çok eskiden çok güzel bir resim, bir müzik parçası sanat değeri yüksek bir nitelik taşımakta iken, bugün üretilen her özgün düşünce sanat fikrini topluma yeniden sorgulatıyor bence. Vitrinde bekleyen bir insan. Sergilerde insan figürün , anlatmak isteği nesne ile özdeşleştirip sunmak. Sanatta canlı performans yakalayabilmek. Sanat yapabilmek, güzelliği insan içinden çıkarabilmek. Dışa vurumlarını sağlayabilmek. Kişileri kendi içsel dünyası ile yüzleştirebilmek ve onlara sizde yapabilirsiniz demek. Bir farkındalık ve bir duruş yaratabilmek kişinin kendi hayatında. Bencil olmadan ben olmayı, tek olmayı öğretebilmek.

Bir koro çalışması da bence katılımcıları sanatçı yapmaz ama bir sanat çalışması içinde yer alma duygusu yaratır. Bu da bu koroyu kurup çalıştıran ve topluma sunan kişi için bir sanattır.

Çalıştığım meslek grubunun kurduğu bir koro çalışması içindeyim. Müziği severim. Ama bir grupla disipline olmuş bir şekilde nasıl söylenir bilmem. Banyo ve mutfak söylemeyi tercih ettiğim yerler. Bir de dışarı çıktığımızda sahnede olan kişinin elinden mikrofonu zorla almışlığım vardır. Koro hocamız ADNAN KOÇ. Şefimiz. Evet yaratanlardan, üretenlerden biri o. Şimdi sesini, fiziğini, yaptıklarını veya yapacaklarını, bize yaptıracaklarını hayallerini burada anlatacak değilim ama dersler çok iyi gidiyor.

Sadece şarkı söylemek değil bize öğrettiği, bize bizimde yapabileceğimizi gösterirken ki tavrı da çok önemli. Gözlerimize bakıyor ve sizde yapabilirsiniz diyor. Sizde yapın. Yapabilirsiniz diyor.

"Benim derdim, beni dinlemeye gelen kalabalık değil, ne söylediğimin farkında olmayan kalabalık. Bir kişi bile ne söylediğimi anlıyorsa bu benim için en önemli mükafattır " der Mavi Tüy'de.

Adnan Koç 'da aynı şeyi söylüyor. Ve yaratıyor. Ve benim sanatçı ile ilgili olarak düşündüklerim değişiyor. Bir şey üretmeden sanatçı-ymış- gibi yaparak para kazananlar ile işi hariç reklam malzemesi vermeyen, elindekini avucundakini müziğe ve kendi gelişimine ve bizlere harcayan gerçek sanatçı olan ADNAN KOÇ.  Büyüklenmeden, hayatı ti ye alan. Espri ile hayata bakan insan .

Sesi hakkında konuşmak bana yakışmaz.

İyi ki derslerinize geliyorum. Teşekkür ederim. Bu arada Özür dileme dediniz. Derste mesajlaştığım için ben sizden de özür diliyorum ve özür dilemek iyi bir şey diyorum.

Sevgilerimle AYRIK OTUM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öğrenci sizin gibi olunca desek buna...Çok etkilenmişsiniz Adnan Koç'tan. Kendisini tanımıyorum.

Kerim Korkut 
 17.11.2015 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 96
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 344
Kayıt tarihi
: 05.09.07
 
 

Size hikayeler anlatmamı beklemeyin, halen büyümek istemeyen birisiyim. Daha çocuk, daha yaramaz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster