Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
30
 

Sazsız, Sözsüz

Cenaze için ne de  uygun bir gün.
Ağaçların arasından sızan ışık sarımtırak, ortalık sessiz, sakin.

-Sen benim koyu renk takımımı ütüle Sevgi...onu giyerim, siyah ayakkabılarımı  iyi ki tamir ettirmişim.
Kahvaltıdan sonra çıkarım, berbere uğrayacağım önce... sen sonra eve gidersin, okumalar bitince  alırım oradan.
Yumurtayı az pişmiş severim, peynirle reçeli bir yerim. Domatesle yumurta bir arada olmuyor mirim, kokuyor tuhaf tuhaf. Domatesin asidindenmiş meğer. Kahvaltı çayı ayrı, keyif çayı apayrı, ama bugün keyif sürecek gün değil.

-Selamun aleyküm Ramazan hayırlı işler. Hoşgeldin Mustafa ağabeyim. Hoş değiliz malum. Sorma, nasıl olmuş nerde olmuş kaza, bugün mü geliyor Cenazeler.  Allah rahmet eylesin, varmıdır başka eş dost akrabası, haber edelim.
-Burda amcasının oğlu vardı bilirsin, o ilgilenmiştir, yani, muhakkak.

Ankara milli eğitim şubedeydik o zamanlar Kocaeli' ne tayini çıktı diye sevinememişti Kadir. Muazzez Fikret e gebeydi. Kayinvalideler le yakın oturduklarindan, bu hassas zamanlarında onlardan ayrılmak istemiyor, sızlanıp duruyordu sürekli. Olmaz Kadir şimdi olmaz. Peki madem dedi ben önden gider hazırlıkları yaparım, sen üzülme. Aman kimse üzülmesin, herşeyi ben hallederim. Yıllardır doğru dürüst bir aile hayatı kuramamanin sıkıntısı, içinde büyüdü yine Kadir in.

-Gazeteye bakacakmısin abi, ver bakalım. Tarih kendini tekrarlıyor , artık ne gazete okuyorum, ne televizyon da haber seyrediyorum. Moralim bozuluyor. Dergi severdim ben eskiden... yok mu sahi okunur bir dergi.

Küçük oğlana Fikret adını vermesine şaşırmıştım Kadir in.. Ana oğul, ömürlerini verdiler de yaranamadilar Fikret Efendi'ye, kasaptan almam derdi, tavuk peşine koşarlardı, biti bitmez, yemi yetmez,  fırından yemem derdi, Tandırı ateşler hamuru yoğurur katar karıştırır ekmek ederdi kadıncağız. Zaten eteği tutuştu da ocaktan  yandıydı  cayır cayır, çok yazık. Komşular görür bilirlerdi, Kadir ağlar, Fikret efendi döverdi.
Gecenin girdabina dolanırdı eli ayağı, uykuları kara bir kabus. Ateşlenirdi bazı günler üzüntüden, annem çorba yollardi benimle, evde olmasa babası diye dua ederdim götürürken , daha annem çorba yaptı diyemeden yere çalardı tası.. Lüzumu yokmuş, ayaklanmışmış Kadir.

-Sinan bey Günaydın, başınız sağolsun, Sağol Mustafa. Ramazan alıver beni hemen, acelem var.
Bildim bileli böyledir bu... hürmetsiz . Kadir' lerin akrabası. Arada Cümbür Cemaat kalkar Ankara ya giderlerdi, kendine  iş çıkartır , Hereke ye kaçardi Kadir apar topar. Zulüm geliyordur şimdi, onlara kaldı tabi cenaze işleri. Allah sız bunlar, tövbe ler olsun, imanı eksikler,  yoksa soyundan en bozuk olanına mı çekmiş ti bu Kadir.

Kaç sene fabrikalar da, tarlalarda  çalışan tüm işçilerle omuz omuzaydı, toprak ekenin, su kullananın diye bas bas bağirirdi Kadir.
Gençliğinde, siyasi olaylar çok boğdu onu, anlatirdi bazen, hayatın yalanı, düzenbazlığı beni dinden etti  Mustafa derdi.

En çok Üsküdar'ı özlerdi. Uskumru yerdi geldikçe, bir parça peynir, iki dilim Kırkağaç kavunu, yeter de artardı bile keyiflenmesine. Radyo da yurttan sesler...eline sazını almayalı, teline vurmayalı,  İçli içli çalmayalı... hep dertliydi Kadir . Fikret efendi bir gün arka bahçeden gelen sazin sesini iştir işitmez , elindeki tesbihi savurup koşar adımlarla yanımıza geldi. Ben sana çalma demedim mi deyyus diyerek çekti aldı elinden sazı,  itti omzunda , yere düşürdü. Sonra kalk yürü gidiyoruz dedi ..çeke çeke götürdü onu.. en yüksek kayaların en ucundan Kadir in saz ini aşağıya attı. İçi yandı çocuğun, paramparçaydı.

-Berbere iki çay! diye seslendi içeri girerken Suat, gördüm abi gittim valla merak ettim kazayı...Körfez'den çıkınca hemen  virajı alamamış araba aşağıya uçmuş, polisler konuşurken duydum boynu kırılmış Kadir abinin.
Herşey savrulmuş otların üzerine, valizler eşyalar, bir de saz vardı yerde, kırılmış...

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 518
Kayıt tarihi
: 08.05.08
 
 

 Edebiyat, bilim, ilim, tasavvuf ve kitaplar üzerinde araştırma ve incelemelerim devam ediyor.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster