Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '11

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
503
 

SBS - KPSS derken ...

SBS - KPSS derken ...
 

PEMBE KARANFİL


İyi bir dereceye sahip olmak için sınav; iyi bir okula girebilmek için sınav; iyi bir işe girebilmek için sınav... 

Hep sınav, hep sınav... 

Ya bu sınavlara hazırlanmak için verilen emek, çaba, para, zaman, stres, telaş, .. Hangi birini saysam ki? Hepsi de birbirinden zor, birbirinden yıpratıcı süreç. 

Sadece sınava girenler değil, sınava girenlerin aileleri de, sanki sınava gireceklermişçesine bir o kadar strese giriyorlar. Aileler, sanki diplomasız öğrenci misali, hayat boyu koşuşturmaları devam ediyor. 

Öğrencilerin bir de sınav sırasında, soruların cevaplarını kaydırmadan işaretleme becerisi ya görme engelli öğrencilerin kaderinin başlarına verilen iki görevlinin dikkatine bağlı olması ayrı bir durum. 

Görme engelli olan öğrencilerin ortak derdi, sınavlarda yanlarına verilen görevlilerin yetersizliği, ciddiyetsizliği, dikkâtsizliği ve daha bir çok olumsuzluk. 

Öğretmenler, toplumun örnek tabakasını oluştururlar. Görme engelli öğrencilerin sınavlarda karşılaştığı olumsuzlukları görünce-duyunca; öğretmenlerin bu vasfı örselenmiyor mu? Soru kitapçığını yanlış okuyan, imlâ ve yazım kurallarına dikkât etmeyen, ciddiyetten uzak, sınav esnasında uyuyan, kahvaltı eden öğretmenler. Hele ki; cevap anahtarını kaydırarak işaretleyen öğretmenler. Kesinlikle affedilemez. Yaptıkları bu tarz vurdumduymaz davranışlarla öğrencinin en az bir sınav dönemine mâl oluyorlar. 

Ulaş, AÖF Kamu Yönetimi 4. sınıf öğrencisiydi. İnsan Kaynakları dersi finalinden çıkışta cevap anahtarının kaydırıldığını çevresindekilere haykırdıysa da duyan olmadı. Duymak istemediler çünkü. Ve final sonuçları açıklandığında 46 ile bütünlemeye kalmıştı kendisi. 

Şimdi, Ulaş, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne elektronik posta gönderdi. Cevabı nasıl gelir o da meçhul(!) 

Şimdilerde Ulaş, Eylül ayındaki bütünleme sınavı için hazırlanmaya başladı bile. 

Sınav öncesi ilgili görevlilerin üst yönetimce titizlikle uyarılması gerekir. 

Keşke görme engelliler için sınav sistemi, özel bir ses kaydı ya da kabartma yazı ile gerçekleştirilse.(!) 

Diğer sınav sisteminde bir çok aksaklık varken; görme engellilerin sınav sisteminde iyileştirilme yapılmasını beklemek hâyâl mi?(!) gerçek mi?(!) 

Ne de olsa; Hayat, bir sınavdır. Hayat, bir risktir.... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ah ah ne kadar üzücü bir durum bu... kendi iradesi dışında bir başka kişinin ellerine bırakılan gelecek(!) Teknoloji ilerliyor diyoruz ve hala çağdışı bir sınav sistemi ile görme engelli arkadaşlarımız mücadele ediyor. Umarım Ulaş çabasının karşılığını alabilir ama yalnızca umuyorum ve biliyorum ki bu sonuç bile kısa zamanda çözümlenmez en iyisi bütünlemeye hazırlanmaya devam etsin. Peki aynı şeylerin tekrar başına gelmeyeceği ne malum. Yine şıkları kaydırılırsa ve sınıfta kalırsa kaybolan bir yılının hesabını kim verecek. Sevgili Karanfil'im inanılmaz önemli bir konuya değinmişsin, burada olman ve bizlerler ile bu güzel görüşlerini paylaşman çok önemli. İyi ki varsın sevgili arkadaşım... kucak dolusu sevgiler:))

Selma GÜRBEY TAŞDELEN 
 30.06.2011 18:15
Cevap :
sadece güzel şeylerin olmasını dilemek...(!)  24.07.2011 23:29
 

Yaşantımızda bir yerlere gelebilmek için katlanmak zorunda kaldığımız sınavları çok güzel bir dil ile anlatmışınız. Umarım sesiniz ilgili yerlere gider ve sorunlura bir çare olur. Takipçinizim. Yeni yazılarda buluşmuk üzere.. Hülya Karabağ

Hülya Karabag 
 28.06.2011 16:02
Cevap :
Benim şu anki yazılarımla amacım; kıyıdaki yıldızlardan sadece birini de olsa suyla buluşturmak:) umarım yazılarımdaki mesajlar, doğru yerlere ulaşır. Bu arada beğeniniz için teşekkür ederim. Saygılarımla...  28.06.2011 16:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 332
Kayıt tarihi
: 30.05.11
 
 

Özgür Karanfil, 17.06.1976 Tekirdağ doğumlu. Doğuştan katarakt olması sebebiyle numaralı gözlük kull..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster