Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1151
 

Sbs ile ne değişti?

Sbs ile ne değişti?
 

Öğrencilerin sadece tek bir sınavla ölçülmesi doğru değil denerek OKS sınavı kaldırıldı. Yerine her yıl yapılan SBS sınavları geldi. SBS sınavında amaç öğrencileri sadece okula bağlamaktı. Üstelik OKS sınavında öğrencilerin sürekli test çözdüğünü bununda öğrencileri sosyalleştirmekten uzaklaştırdığı belirtildi. Peki, şimdi SBS sınavlarıyla ne değişti?

Sınava girme yaşı küçüldü, çocuklar daha küçük yaşta dershaneye gitmeye başladılar.

Bir hafta sonları vardı; onu da dershanelere gitmekle geçiriyorlar. Pazartesi günü okula geldiklerinde dinlenmiş olarak değil yorgun olarak geliyorlar ve bu durumdan hiç de hoşnut değiller, üstelik çocuklar bu kadar yoğun ve yorgun olduğu için ailelerin de sosyal hayatı kalmadı.

Bu sene 6 sınıflar ilk kez SBS sınavına girecekler. Kısaca SBS den bahsetmek istiyorum.

Her yıl 6, 7 ve 8 sınıfların Haziran ayında ders bitiminde yapılacak sınavdır.

SBS sınavının sonunda öğrencinin yüzde 25’lik başarı ve yüzde 5’lik davranış notu alınarak belli bir hesaplama ile notu hesaplanacak.

7 sınıf sonunda sınav puanının yüzde 35’i, 8 sınıf sonunda sınav puanının yüzde 40’ı alınacak ve tüm puanlar toplanarak öğrencinin ortaöğretime geçiş puanı bulunacak.

Sınavda Türkçe ve Matematik test ağırlık katsayısı 4, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler test ağırlık katsayısı 3, Yabancı Dil test ağırlık katsayısı ise 1 olacak.

Sınavda

6 sınıf öğrencilerine 80 soru

7 sınıf öğrencilerine 90 soru

8 sınıf öğrencilerine 100 soru sorulacak

Yeni sistemde tek puan türü hesaplanacak

Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu sene sbs sınavına girecek bir kızım var hafta sonu sabah dersahane,hafta içi sabah dersahanede etüd, öğleden sonra okul, dersahane sınavları okul sınavları performans ödevleri . sonuç= dersahane sınavları sonuçları düşük,okul sınavları notları düşük,gözaltları çökmüş ,yorgun mutsuz bir çocuk. Ve çocuğunun bu durumuna üzülen ve ellerinden bir şey gelmeyen ebeveynler. Güncel ve ilköğretim çağında çocuğu olan herkesi bilgilendirecek bloğunuz için teşekkürler.

Meltem Şahin 
 24.12.2008 15:11
Cevap :
Aslında SBS ile birlikte sınav sistemi de değişti. Sınav sadece okuldaki derslere yönelik olacak ancak; ne yazık ki bu da çocukların dershanelere gitmesini engelliyemiyor.Üstelik bu çocuklar neden bu kadar koşturduklarının bilincinde bile değil. Ne çocuklarda ne de ailelerde sosyal hayat diye bir şey kalmadı .Sevgi ve saygılarımla.  24.12.2008 21:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12839
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster