Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '08

 
Kategori
Otomotiv
Okunma Sayısı
1556
 

Scooter cenneti Alanya

Scooter cenneti Alanya
 

Dün hayatımda ilk defa bir scooter'a bindim. Akşamın geç saatleriydi, yağmur yağıyordu, Alanya'daydım. Kış aylarında Alanya trafiği yoğun olmaz hele de pazar akşamları. Bunun verdiği bir güvenle, eh biraz da mecburiyetten, scooter denen sevimsiz motora bindim tabii yolcu olarak. Zira bisiklet sürmüşlüğüm bile yok benim. İki tekerlekli araçlarda becerim ne boyutta deneyemedim.

Kısa süreli yolculuğum esnasında ne güzergaha, ne de trafiğe bakabildim. Yoğun yağış bakış açımı daraltıyor, su damlacıkları kaskıma çarpıp sağlı sollu süzülüyordu. Bir an tıpkı arabalardaki gibi silecekler olsa diye düşündüm. Minik silecekler... Buna ne kadar tahammül edilebilir ki? Bir yandan diğer yana uzanan silecekleri izleyen insanın hipnoz olması işten bile değil.

Başarısız bilimsel tasarılarım yerine Alanya'daki scooter gerçekliğinden bahsetsem daha iyi olacak. Şöyle ki posta dağıtımı başta olmak üzere pek çok alanda işe yarıyor bu otomatik vitesli motorlar.

Sıcak iklimler için bire bir olduklarını göz önünde bulundurursak Alanya'da, dar gelirli ailelerin genellikle ulaşım; yüksek düzeyde gelire sahip olanların ise hobi olarak kullandıkları bir araç haline gelmiş. Ben yine de Alanya sokaklarında anne, baba, çocuk üçlüsünü bir scooter üzerinde görmekten rahatsız oluyorum. Fazlasıyla riskli ve güvensiz. Ulaşım için, motor yerine şehir içi otobüslerini tercih etmek daha mantıklı geliyor bana. Gerçi trafikte bu kadar motor varken, sürücüler eskisine nazaran daha temkinli davranıyorlar. En azından scooter kullanan hanımların taciz edilmediklerini bizzat kendilerinden işitmişliğim var. Ancak her şeye rağmen yerel televizyonların haber bültenlerinde en sık izlediğim süje motor kazası oluyor. Anlaşılan bu konuda trafik polislerinin hayli özenli olup, kaskı olmayan sürücüleri affetmemeleri yetersiz kalıyor.

Alanya'daki scooter sevdasının en çok farkında olanlar sanıyorum Çinliler. Zira Çin malı satan mağazalar arasına motor dükkanları da katılmış durumda.

Öyle zannediyorum ki yaz güneşinin altında, Alanya manzarısıyla sürüş keyiflidir ancak yağışda dikkat edilmesi gerekiyor. Görüş mesafesi ve yol tutuşla ters orantıda olan su birikintileri ve çukurların konsantrasyonu daha fazla bozacağını unutulmamalı.

Yaz-kış unutulmaması gereken ve eklemeden geçemeyeceğim bir şey daha var. Gösteriş yapacağım diye köpekleriyle motora binen insanları "vov çok güzel" gibilerinden pohpohlamak çok yersiz bir davranış. Bu tutumu sergileyenler dilerim en yakın zamanda olgunlaşırlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1521
Kayıt tarihi
: 10.01.08
 
 

Atatürk'ün; kurduğu Cumhuriyete, komutanlığını yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, halkına bellettiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster