Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ağustos '16

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
170
 

Sebîlürreşad kaldığı yerden devam ediyor

Sebîlürreşad kaldığı yerden devam ediyor
 

Ağustos 2016 tarihli Sebîlürreşad'ın kapağı


1908’de Sırat’ı Müstakim adıyla Mehmet Âkif Bey ve Eşref Edip’in yayına başlattığı mecmua, Sebîlürreşad adıyla yayınına devam etmiş, 1966 yılında da kapanmıştı. İslamcı çizginin en etkili mecmuası Sebîlürreşad kapatılmasının üzerinden 50 yıl sonra yeniden yayın hayatına başlıyor. Sebîürreşad’ın yeniden yayına başlaması nedeniyle 12 Ağustos 2016 Cuma günü Ankara Kızılay’da bulunan TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde saat 14.30 ile 18.00 arası açılış etkinliği düzenlenecek.

Milli Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un ailesinin de destek verdiği yeniden Sebîlürreşad yayını gazeteci yazar Fatih Bayhan yönetiminde mecmuanın ilk çıkış yaptığı 14 Ağustos 1908 esas alınarak 14 ağustos 2016’da yayına çıkmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Fatih Bayhan, Sebîlürreşad’ın tarihçesini anlatarak, “Osmanlı coğrafyasının bölünmeye başlandığı döneme damgasını vuran Sebîlürreşad Mecmuası, İslamcılık fikri etrafında mütefekkir, şair ve etkili isimleri bir araya getirerek İslam coğrafyasının dağılmaması, birlik ve kardeşliğini koruması için Mehmet Âkif Ersoy’un baş muharrirliğinde Eşref Edip beyin yönetiminde yayına çıkıyordu. Kurtuluş savaşında Mustafa Kemal’in davetiyle Kastamonu ve Ankara’ya yayın merkezini taşıyan Sebîlürreşad, TBMM tarafından nüshaları çoğaltılarak cephelere gönderilmiş, Mehmet Akif’in şiir ve yazılarının asker ve toplumda oluşturduğu tesirle kurtuluş mücadelesine büyük katkı vermiştir. 1925’te kapatılan Mecmua, Akif’in vefatından 10 yıl sonra yeniden aynı adla Eşref Edip bey tarafından latin harfleriyle neşredilmiş 1966’a kadar yayın hayatında kalmıştır. Ancak ekonomik nedenlerle Eşref edip Bey üstadımız mecmuayı kapatmış, aradan 5 yıl sonrada vefat etmiştir” dedi.

Mehmet Âkif Beyin baş muharrirliğini yaptığı Sebîlürreşad’ın aradan geçen bu 50 yıllık aranın ardından yine onun ailesinin desteğiyle yayına hazırladıklarını ifade eden Bayhan, “Allah’a hamdederiz ki bu hayırlı hizmetin devamı yine Âkif’in ve onun dostlarının desteğiyle yeniden hayat buluyor. Aynı kaygılarla, aynı hedefle Allah’ın inayetiyle yola devam ediyoruz. Sebîlürreşad bir fikrin, davanın, kaygının eseriydi. Derdi olanların eseriydi. İslam coğrafyasının yine ehli salip eliyle karıştırıldığı bir dönemde Sebîlürreşad’ın yeni şeyler söylemek için yayına başlaması Allah’ın bir inayetidir, lütfudur, keremidir. Eksiklerimiz var, ıslah edeceğiz, düzelteceğiz. Bu vazifeye layık hizmet üretmeye gayret edeceğiz. İslam coğrafyasının derdini, sancısını çekenler herhangi bir fırkaya, cemaate ihtiyaç duyamadan Sebîlürreşad’ın açtığı o temiz, berrak damarı daha da güçlendirerek çalışmalarımızı tüm dünyaya ileteceğiz. Dünyanın bu çağrıya ihtiyacı var. Adil, insani, İslami yaklaşımlara geçen yüzyıldan daha ziyade ihtiyacı olan bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemi susarak, köşelerimize çekilerek geçirmek vebaldir” diye konuştu.

Sebîlürreşad’ın, Devlet-i Aliye’nin ittifakı ve intihabı için bir araya gelen mütefekkirler eliyle neşredildiğini ifade eden Bayhan, “Yusuf Akçura’da burada Peyami Safa’da… Said Halim Paşa, Hasan Basri Çantay, Ahmet Hamdi Akseki, Yahya Kemal burada yazılar yayınlamış. Yeni Türkiye aydınlanmasının neredeyse öncü isimlerinin çoğu Sebîlürreşad yazarıdır. Bu değerli mecranın akamete uğramaması için yeniden yola çıkıyoruz” dedi. Bayhan, şimdilik yayın merkezini Sebîlürreşad’ın Ankara’ya taşındığında yerleştiği Hacı Bayram bölgesinde Anafartalar caddesinde Sakarya Apartmanı No:50/12’de tuttukları bir yazıhanede oluşturduklarını belirterek, İstanbul’dan tüm İslam coğrafyasına nasıl ulaşıldıysa Ankara’dan da aynı etkiyi yapmaya gayret edeceğiz. Siyasi başkenti mütefekkirsiz bırakmak çoraklatır” ifadelerine yer verdi.

Sebîlürreşad’ın 14 Ağustos’ta kaldığı sayı ve ciltten devam edeceğini sözlerine ekleyen Fatih Bayhan, “1007. Sayı, 40. Ciltte kalmıştı. Şimdi 1008. Sayı 41. ciltten devam edeceğiz. Her ayın 14. günün de neşredeceğiz ve şimdilik sadece abonesine göndereceğiz. Sebîlürreşad’a yeni Türkiye fikrine sarılanların sahip çıkacağına inanıyorum. “Asım’ın Nesli” nasıl iradesine sahip çıktıysa onun fikri temellerini atan Sebîlürreşad Ceride-i İslamiyesi Mecmuası’na da sahip çıkacaktır.” 

Sebîlürreşad'la ilgili anlık gelişmeleri Facebook.com/sebilurresaddergisi ve Twitter.com/sebilurresad_d sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 252
Kayıt tarihi
: 13.03.15
 
 

Gazeteci - Yazar, Ankara ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster