Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
127
 

Sebep faiz de olsa, TCMB Başkanı'nı harcamak netice midir?

Sebep faiz de olsa, TCMB Başkanı'nı harcamak netice midir?
 

‘Sebep faiz de olsa, TCMB Başkanı’nı harcamak netice midir?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile T.C. Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı arasında olup bitenlerin asıl nedeni TCMB’nın uyguladığı faiz politikası oranı üzerinde yaşanmakta olan görüş ayrılığı değildir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez halkın oylarıyla ‘Cumhurbaşkanı’ seçildiği gün, 10 Ağustos 2014 bir asırlıkTürkiye Cumhuriyeti Devleti için ‘milattır.’

Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘monarşi’ yönetimi anlayışı ile T.C.’ni ‘tek adam’ olarak yönetmek istemesinde kesin kararlıdır.

Asal amacı, ‘Egosantrik’ ve ‘egoist’ ruh yapısı ile ‘monarşist’ devlet adamı olarak kendi üzerinde toplanan/toplanacak devlet kurum/kuruluşlarını ‘tek erk’ ile yönetmektir.

Bu süreç ‘demokrasi’ rejimin sonu; tüm siyasal ‘erki’ elinde bulunduran ‘otokrasi’ (hükümdarlık) bir ‘cumhuriyet’ rejiminin başlangıcı Yeni Türkiye Cumhuriyeti olacaktır.                                                                                                   

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarayında topladığı muhtarlara seslenişte, bir kez daha Anayasada yer alan yetki ve sorumluluklarının dışına çıkarak kafasına koyduğunu gerçekleştirebilmek amacıyla  ‘genlerimizde başkanlık var’ gerekçesi ile ‘gen mühendisliğine ‘ bile atıfta bulunmaktan geri kalmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB’nı, ‘Bir dönem Türkiye’de istikrar ve güven ortamı, bildiriyle, muhtırayla, darbeyle tehdit edilirdi. Bu yollar kapanınca yeni yollar buldular’ ifadesiyle zımnen TCMB’nı siyasete bulaştırmak ve ‘şaibe altında bırakmaktır.     

Kur 2.4670’den 2.4911’e yükselirken; kafasına koyduğunu gerçekleştirmek uğruna TCMB’nı ‘darbecilikle’ suçlayan sözlerinin ekonomiye verdiği olumsuz etkiyi umursamayan tavrı ile ‘egosunu’ doyuma ulaştırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Lütfedip yarım puan indirmiş, bağımsızlık zırhına sığınarak bize tavır takınma, bir yerler mi nüfuz altına alıyor diye sorarızdedi, dolar 2.49’a fırladı.

77 milyon T.C. vatandaşının her birinin söz hakkı olan TCMB’nı bireysel hırs ve ilintisiz nedenlerle sözüm ona son günlerin popüler suç örgütü ile özdeşleştirmek ve aba altından sopa göstermek, etik olmadığı gibi ekonomi üzerinde yüksek risk olasılığı oluşturmaktadır.  

Hiçbir G – 20 ülkesinde devlet başkanları, ülkesinin MB’nın politika ve kararlarına müdahaleci olmadığı gibi siyasete bulaşmasına da neden olmazlar.    

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 – 10 Şubat 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen G –20 ülkeleri MB Başkanları toplantısı öncesi Başkan Erdem Başçı’nın bu toplantıda TCMB’nı temsil etmemesi, değiştirilmesi için her tür ‘kulis’ çalışması, ‘psikolojik baskı’ ve tek taraflı ‘karalama kampanyasına’ rağmen tüm çabaları boşa çıkmıştır.

Başkan Başçı’nın 19 Nisan 2011’de göreve başlamasıyla, çocukluk arkadaşı Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile aralarındaki sinerji, takım ruhu ve empati donanımıyla başarının yolu açılmıştı...

En sonunda psikolojik baskıya dayanamayan Başkan Erdem Başçı yatağa düştü.   

27.02.2015

Not: Fotoğraf Alıntıdır.                                                      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 899
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster