Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
370
 

Sebeplere bağlı olmayan ilim:Ledün İlmi

Sebeplere bağlı olmayan ilim:Ledün İlmi
 

Olayların akışında sebep sonuç aramak, zihne takılı kalmaktan başka bir şey değildir.

Neden? Niçin? Nasıl? diye sorup durmak, geçip gitmiş olayları sorgulamak, vakit kaybı, fuzuli enerji tüketimidir.

Allah’ın ilmi, sebeplere bağlı değildir. O Allah’tır ki, Adem’i (as) anasız babasız yaratmıştır. O Allah’tır ki, bir tohumdan bir ağaç, bir ağaçtan yüzlerce meyve zuhur etmesine vesile olmuştur.

Şu alemde olmakta olan her şey, tüm hareketler, sevinçler, üzüntüler, perde arkasındaki gücün marifetidir. Öyleyse neyin sebebini sorgular durursun? Neyin mantığını  ararsın?

Araştıran kişi, teorik düşüncelerin ulaştığı şeyle ilgilidir. Bilgisini artırmakla, nefsini büyütmekle meşguldür. İnsanın bilgileri sürekli artar ama bu artışta bir fayda yoktur. Çünkü bu bilgiler, içeriğinde  kişisel bakış, zan ve gaflet barındırmaktadır.  Bu nedenle kişi, hal ilminden perdelenir. Bilgelikle  ulaşılan ilim ile, ego ile ulaşılan bilim arasında uçsuz bucaksız fark vardır.

İnsan nefsi, dış varlık diye adlandırılan durumları algılar. Gördükleriyle, duyduklarıyla, işittikleriyle ilgilenir. Oysaki kalbi keşifler, batınidir ve bunların idrakine güç yetirilemez.

Manaların bilgisine ulaşmak isteyen kimse, sorularını, itirazlarını kapının dışında bırakmalıdır. Sembollerin, işaretlerin, misallerin mana bulduğu, maneviyat okyanusuna süzülmeye niyet etmelidir.

Bu okyanusta kulaç atmak, ledün ilmine mahzar olmakla mümkündür.

İlm-i Ledün : Zaman ve mekan ötesi  Gayb ilmi. Cenab-ı Hakk’ın, aşk yolunda yürüyenlerin gönlüne serptiği ilahi ilim. Feyz yoluyla saliklerin kalbine doğan özel bilgi .

Kur’an-ı Kerim  Keyf suresi 65.ayette   ‘’Böylece katımızdan, kendisine rahmet verdiğimiz ve ledün (gizli) ilmimizden öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul buldular.’’ şeklinde bu ilme vurgu yapılmıştır.

Ancak nefsinin tutsaklığıyla yaşayanlar, bu ilmi anlayamazlar. Gayb lisanı ile konuşamazlar. Şer olarak algıladıklarımızın, hayır olarak ortaya çıkmasına anlam veremezler.

İlm-i Ledün : Zaman ve mekan ötesi Gayb ilmi. Sebeplerin eriyip yok olup, sebepsizliğin içinde açan çiçeklerin  koklandığı ilahi bahçe. İki kanadını özgürce açmış, sonsuzlukta süzülen  zülkarneynle tanış olmak… Gayb aleminin erenlerine, evliyalarına  bir selam vermek...

Bu manaların yaşanır olduğu bir alemde nefes almak dileğiyle… Nefslerimiz kor olup yanıp küle dönsün de, ilahi ilim her birerlerimize nasip olsun . Dışarısı dışarıda kalsın da,  içimizdeki öz  gürlesin inşallah.

Ayperi Ferda Oral

Eğitimci Yazar

instagram/ Ayperi Ferda Oral      

                                                                                              facebook/ Ayperi Ferda Oral

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 6044
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster