Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
1661
 

Şebnem Ferah, “Benim Adım Orman “ ile rockun evrensel çizgisinde!

Şebnem Ferah, “Benim Adım Orman “ ile rockun evrensel çizgisinde!
 

ŞEBNEM FERAH


Uzun zamandır sessiz kalan Şebnem Ferah’ın “Benim Adım Orman” adlı albümünü günlerdir bıkmadan dinliyor ve albümden aldığım haz ile Türk Rock Müziğinin kattettiği bu yol için gurur duyduğumu belirtmek istiyorum...

1996 yılında “Kadın” isimli ilk albümünü yayınlayan, Şebnem Ferah’ın, Albümden çıkan ilk klip ‘Vazgeçtim Dünyadan’ olmuş ve bu çıkış parçasıyla Türkiye’de bir rock albümünün ulaşamadığı, alışılmamış bir satış grafiği sergilemişti...

Şebnem Ferah’ın daha geniş kitlelerde tanınması, 6 Temmuz 1999 yılında piyasaya sunduğu “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum “ albümü ile olmuştur.

Şebnem’in son albümü ile artık rock tarzını evrensel bir yörüngeye yerleştirdiğini görüyorum.

Halbuki, batılı tarzda pop müzik kültürünün ülkemizde gelişmesi ve belli bir çizgiye oturması o kadar da kolay olmamıştı...

İlk başlarda yabancı aranjmanlara Türkçe yazılan sözleri seslendiren sanatçılar, pop müziğin sevilmesi ve yaygınlaşmasında etkili oldular.

Türk Pop Müziği'nin ilk dönem isimleri arasında : Tanju Okan (1964), Ajda Pekkan (1964), Berkant (1965), Barış Manço (İngilizce:1962, Türkçe:1967), Esin Engin (1969), Asu Maralman (1971), Ayten Alpman (1967), Füsun Önal, Nilüfer (1972), İlhan İrem (1973), Esmeray (1974), Seyyal Taner (1974), Nükhet Duru (1974), Semiha Yankı (1975), Cici Kızlar, Aylin Urgal (1975), Erol Büyükburç (1975), Sezen Aksu (1975), Zerrin Özer (1976), Erol Evgin (1977), Kayahan, Mazhar-Fuat (1973), Neco bulunmaktaydı.

1973 yılında FM bandından yayına başlayan Polis Radyosunun önderliği ile daha kaliteli müziği keşif yolculuğumuz da başlamış oldu...

O günlerde en beğendiğim gurup olarak Pink Floyd’u hatırlıyorum. “Dark Side of the Moon” albümü piyasaya sürülmüş ; Time, “Money ve Any Color you like” sözleri hafızama kazınmıştı.

Sonrasında Progressive Rock olduğunu öğreneceğim bu müzik tarzı sayesinde ;Jetro Tull, King Krimson, Genesis, Yes guruplarını ve Rock’ın kendi içindeki kırılımlarında yolculuğuma devam ederken; Black Sabbath, Led Zeppelin, Dire Straits, Rolling Stones’Un müziklerini tanıma fırsatım oldu.

Aynı dönemlerde Türk Rock Müzik adına ülkemizde yeni oluşumlar çıkmış ve kendi tarzlarını geniş halk kitlesine benimsetmişlerdi. “Bulutsuzluk Özlemi” , “Mavi Sakal” ve Erkin Koray’ın izlediği yol ile Türk Rock müziği biçimlenmeye başladı.

Bu kısa hatırlatmadan sonra, “Benim Adım Orman “ albümüne geri dönelim.

Albümün çıkışı ardından gazetelerde yayınlanan müzik makalelerini okumaya gayret ettim. İzlediğim yorumların her biri diğerinin söylediklerini sanki tekrar ediyor gibiydi...

Yazarlar, ya albümü baştan sona dinlememişler ya da yukarda hatırlatmak zorunda kaldığım Türk Pop müziğinin bu yolculuğa nasıl başladığınına tanık olmamışlardı diye düşündüm.

Şebnem Ferah , bu albümü ile bulunduğu yere çok daha sıkı bastığını bize ispat ediyor.

Müzik tarihinde kendi tarzında uzun soluklu yürümek çok kolay değildir. İlk iki albümünün ardından silinen bir çok sanatçı ve gurup hatırlıyorum.

Hatta, tarzını değiştirdiğinden dolayı hayran kitlelerini kaybeden sanatçılarımız tekrar aynı kitleyi karşısında malesef bulamamaktadırlar.

Şebnem’in bu albümde kendisini tekrarladığına kesinlikle katılmıyorum..

Yukarı uzanan yeni dalları ve daha derine ulaşan kökleri ile sanatçımız, yağmur ormanının güzel ağaçlarına benzemektedir.

Müziği ile savunduğu felsefesi artık daha güçlüdür. Yazdığı sözlerin içine iliştirdiği sevgi, barış, insan sevgisi, arsızlığa - baskıya ve savaş karşıtlığına başkaldırışını işitirken, şarkıların sözleri içinde kaybolabilirsiniz....

Sound anlamında ise en iyi orkestrasyon ve düzenlemeye bu albüm ile ulaştığını belirtmek istiyorum.

Özellikle “işte Rock bu” diyeceğiniz gitar sololarını dinlerken 30 yıl geriye gitmemek elde değil.

Şebnem bu albümü ile kesinlikle Rock yolculuğunu evrensel çizgiye oturtmayı başarmıştır. Bu albümün her bir şarkısında Black Sabbath’ı, Pink Floyd’u, Dire Straits’i Yes’i ve diğerlerini hatırlatan temaları bulabilirsiniz.

Şebnem Ferah’ın müziğinin evrensel olduğu fikrinden dolayı yıllardır kendisini Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi temsil etmesini istiyoruz. Aslında tek istediğimiz, bu güzel sesin ve felsefesinin dünya genelinde dinlenmesi ve sevilmesidir.

Müzik tarzını Şebnem Ferah’ın çizgisinde gördüğüm Evanescence, Dünya çapında 15 milyonluk satış rakamına ulaşmıştır.

Şebnem’inde artık bir ingilizce albüm hazırlamasını gönülden istiyor ve bu albüm ile Grammy’e uzanmasının hiç hayal olmadığını düşünüyorum.

“Benim Adım Orman “ albümünü satın almanızı ve dinlemenizi kesinlikle önerirken, Şebnem Ferah ve ekibine bize bu güzel duyguları yaşattığı için teşekkür ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben biraz bencilim galiba, Şebnem dünyaya açılma hevesine kapılmasın, hep bize şarkı söylesin, bizi sesinden mahrum bırakmasın ve ben ondan Türkçe şarkılar dinlemek isterim hep. Duygusunu daha net hissediyorum, ne kadar bilirsem bileyim, İngilizce yabancı bir dil sonuçta.. Benim Adım Orman'ı da bu kez çoğu kişinin aksine sanıyorum ben de çok beğendim.

Cihan Y 
 25.01.2010 0:23
 

evanescencenin Fallen albümü 15 milyon satmıştır.Tüm albümlerinin satış rakamı 20 milyonu geçmiştir

girdap www 
 24.01.2010 14:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 2289
Kayıt tarihi
: 10.12.09
 
 

Üniversite yıllarında başladığım fotoğraf sanatını iş hayatına atıldığım dönemde geliştirdim. Bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster