Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
36
 

Seboreik egzama

İlkokul öğretmenimle zaman zaman telefonla görüşürüz. Bundan yarım asır önce aynı zamanda okulumuzun müdürü idi. Sağ olsunlar bizimle yakından ilgilenir, sorunlarımıza çözümler getirirdi. Ogün bugündür irtibatımızı kaybetmedik. Bu arada sağlıkla ilgili sorularını da bana yöneltir, ben de elimden geldiği kadar yardımcı olurum. Benim ona, onun bana güveni tamdır. Allah sağlık ve afiyet versin.

Yine bundan birkaç gün önce beni aradı. Kafasında, saçlı deride bir rahatsızlığı olduğunu, daha önce bunun için cilt doktoruna gittiğini ama o zaman verilen ilaçların isimlerini unuttuğunu söyledi ve benden yardımcı olmamı rica etti.

Malum o da dışarı çıkamıyor. Telefonla aldığım bilgilerle kendisinde seboreik egzama (seboreik dermatit de denir) olduğunu anladım. Kendisine gerekli tavsiyelerde bulundum, daha önce kullandığı ilacı da (bir çeşit kepek şampuanı) hatırladık. Onu almaya karar verdi.

*

Ben de bu vesileyle size bu rahatsızlıktan kısaca söz etmek istiyorum:

“Seboreik egzama; daha çok saçlı deri, yüz, kaşlar, burun kenarı, yanaklar, kulak iç ve dış kısımlarında, pembe renkli kızarıklık alanlar üzerinde sarı yağlı kepeğe benzer kabuklanmalar şeklinde ortaya çıkan bir egzamadır. Hastalara kozmetik görünüm dışında bir zarar vermez.”  

Nedeni tam olarak bilinmese de deride üreyebilen bir çeşit mantar mikrobu (Malaszesia) suçlanmaktadır. Ayrıca vücudun savunma sisteminin buna verdiği aşırı yanıt üzerinde durulmaktadır.

Ben bu yazıda saçlı deride görülen şeklinden söz ediyorum.

Toplumun yüzde 5’inde görülür.

İrsi değildir.

İç organlarla bir ilgisi yoktur.

Yağlı ciltlerde daha çok görülür.

Saçlı deride küçük kabuklanmalarla kendini belli eder.

Kaşıntı vardır.

Çoğunlukla beraberinde kepeklenme de görülür.

Yorgunluk ve stres hastalığı artırabilir.  

Kış aylarında daha sık görülür, yazın daha hafifi seyreder.

Hastalığın yiyecek ve içeceklerle bir ilişkisi yoktur.

Tedavide, saçlı deride olana etkili birçok ilaç bulunmakla beraber genellikle kepek önleyici şampuanlar kullanılır. Şampuan saçlı deride 5-10 dakika bekletilir ve daha sonra saçlar iyice durulanır. Haftada 3 gün uygulamak yeterlidir.

Önemli not: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Rahatsızlığı olanların kendi doktorlarıyla (ilk etapta aile hekimleriyle) görüşmeleri daha uygun olur. Gerektiğinde cilt hekimine de başvurulur.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

5 Nis. 20

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 535
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster