Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '07

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
792
 

Seçim Kampanyaları ve Internet

Seçim Kampanyaları ve Internet
 

Artık siyasetçiler interneti kampanyalarında kulanmaya çalışıyorlar. 2 gün önce Amerika’da yayınlanan bir raporda bu konudaki çalışmalara ilişkin oldukça enteresan sonuçlar bulunmuş. Bu sonuçları bizim ülkemiz koşulları ile birlikte değerlendirerek sizinle bazı çıkarımlarımı paylaşacağım.

Amerika’da bir önceki seçimden(2002) bu yana politik bilgilerin internetten alınma oranı katlanarak %15’den %30’lara yükselmiş. Buda seçmenlerin yaklaşık üçte birine internetten ulaşılabileceğini göstermesi açısından önemli bir bilgi.

Internet erişiminde yüksek bant kulanımı arttıkça (ADSL) politik içeriğin dijital ortamda üretilmesi ve paylaşımı artacaktır. Video paylaşım sitelerinde spor, komik vb. temalı videoların yanısıra politik videolarıda izliyor olacağız.

Bugüne kadar seçim kampanyalarında siyasetçileri yalnız bırakmayan medyanın yanısıra siyasi partiler kendi video çekimlerini ve propaganda metinlerini internet üzerinden anında yayınlayıp herkesin erişimine açabilecekler. Üstelik bu içeriğe istenildiğinde erişilebileceği için belirli bir zaman aralığına sıkışmamaış olacaklar.

Interneti kullanarak seçmenlerinin talpe, beklenti ve şikayetlerini alabilecek, çeşitli anketlerle nabız tutabilecekler.

Özellikle internet Amerika’da politikacıların gençlere erişimine sağladığı olanak ile de göze batmaya başlamış durumda.

Eğer akıl edip ingilizce altyazı, seslendirme vb. yapan siyasetçi olursa uluslararası arenadada kendini tanıtabilecek.

Video konferans sistemleri ile sesli ve hatta görüntülü olarak aynı anda tüm Türkiye’ye canlı konuşma olanağı mümkün. Bunun için yapılacak yatırım ise bir siyasi partinin poster vb. reklam malzemesi masrafının altında yer alacaktır.

Internet bir anlamda alışkanlıklar merkezidir. Kullanıcıların haber alma, arama yapma vb. alışkanlıklarının yüksek olduğu sitelerde reklam verme seçmene ulaşmada önemli olacaktır.

Zamanla siyasetçilerinde blogları olacak. Bu bloglarından onları çok daha rahat izleyebileceğiz.

Internet demokrasiyi desteklemesi açısından bazıları için tehlikeli olarak yorumlanacaktır. “Bazılarının gözünün açılmasını” istemeyenler her zaman olacağı için bu sonucuda ihmal etmemek gerekir.

Internet üzerinde oluşan sosyal ağları siyasi partiler kendi sempatizanları içinde kurmayı hedeflyebilirler. Bu partilerin üyesi olan yada misyonuna destek vermek isteyenler bir grup şeklinde internette boy göstermeye başlayabilirler.

Politikada internet gündemin sıcak maddesi olmaya devam edeceğe benziyor. Yukarıda bahsi geçen rapor için tıklayınız

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5297
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster