Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
30
 

Seçim sonrası partiler

Seçim sonrası partiler
 

16 Nisan 2017' de yapılan referandum sonuçlarına göre öyle ya da böyle Cumhurbaşkanlığı sistemi kabul edildi. % 51,4 Evet, % 48,6 Hayır şeklinde çıkan sonuçlar biri birine çok yakın olsa da Evet cephesi seçimde istediği sonuca ulaştı.

Kazanan AKP cephesinde başarısızlık algısı mevcutken, Hayır cephesinin öncü partisi CHP' de yüzler gülüyor. Hayır oyunun tamamının kendi oyları olduğunu sanıyorlar galiba.

AKP

AKP beklediği oranda oy alamayınca hemen hareket geçti. Kabine değişikliğinden, parti teşkilatlarının yenilenmesine kadar hızlı bir aksiyon planı hazırladılar. Hedef 2019 yılındaki yerel seçimler, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine güçlü bir şekilde katılmak.

MHP

Tayyip Erdoğan' a başkanlık yolunu açan MHP kurmayları hayatlarından memnun. Ama parti tabanında büyük bir huzursuzluk var. MHP, 2019 seçimlerinde Tayyip Erdoğan' ı mı destekleyecek, kendi adayını mı çıkartacak belli değil. Partide herhangi bir hareketlilik görülmüyor.

HDP

HDP her ne kadar oy kaybetse de belli bir oranda blok oyları var ve diğer partilerin iştahını kabartıyorlar. Parti yöneticileri tutuklu olduğu için bu referandumda aktif rol alamadılar. 2019' da çok daha belirleyici olacaklardır.

CHP Ne Yapıyor?

''Delilik: aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir'' diyor Einstein. CHP, Einstein' in sözünü haklı çıkarırcasına yine aynı şeyleri yapıyor. Girdiği 8. seçimi de kaybeden Kılıçdaroğlu hala koltuğunda oturmaya devam ediyor. CHP' de koltuğu bırakmak için başarısız olmak gibi bir kriter yok. Deniz Baykal döneminde de bu böyleydi. Referandum sonrasına CHP' li vekillerin Kürt seçmeni yanlarına çekmek için faaliyetlere başladığını görüyoruz. Hesapları şöyle: Yüzde 48,6 Hayır oyu var. MHP, AKP' nin tarafında, HDP oylarının ve AKP' ye oy veren Kürt seçmeninin oylarının bir kısmının CHP tarafına geçmesini sağlarsak Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olamaz. Tuncay Özkan, Selahattin Demirtaş' ı ceza evinde ziyaret ediyor ve şu tweeti paylaşıyor:

Fikri Sağlar Kars, Ardahan, Iğdır, Hakkari ve Van' a gittiğini ve oradaki insanların neden CHP' nin buralardan çekildiğini sorduğunu söylüyor. Oysa kendisi Mersinli ve Mersin milletvekili. Belediye seçimini Mersin' de MHP kazandı. Kendi memleketinin seçmenini ikna edememişken başka illerle uğraşıyor. Geçmiş yıllarda Kürt seçmen CHP ve SHP' ye oy veriyordu çünkü Kürt partisi yoktu. Daha sonra bu oylar DEP, HDP gibi partilere gitmeye başladı. İkinci tercihleri ise AKP oldu. Kürt milliyetçiliği ve muhafazakarlık vaat eden partilere oy verdiler. Ayrıca CHP ne zaman Kürt seçmeni ikna etmek için vaatlerde bulunsa Kürt olmayan bir kısım seçmen CHP' den uzaklaşıyor ve sandığa gitmiyor.

Deniz Baykal Sorunsalı

Kurt puslu havayı sever misali Deniz Baykal yine ortaya çıktı. CHP' ye yol haritası sunuyor. Ayrıca Abdullah Gül ismini ortaya getirdi. Sanıyor ki Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan' a bayrak açacak ve meydanlara çıkacak. İşin komik tarafı Baykal, Abdullah Gül' ün Cumhurbaşkanı olmaması için çok uğraşmıştı. Şimdi kurtarıcı olarak onun adaylığına destek veriyor. Bu arada Baykal' a, sen Cumhurbaşkanı adayımız ol deseler, 2019 yılında 81 yaşında olacağını hesaba katmadan hemen kabul edecek. Yani CHP' de değişen bir şey yok.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

CHP her şeyden önce acilen öz eleştiri yapıp tüm yakın tarihimizi analiz etmesi ve nerede yanlışlar yapıldığını tespit etmesi gerekir. İsimlerin değişmesiyle hiçbir şey değişmez. Değişmesi gereken tek şey CHP zihniyetidir. Selamlar

Matilla 
 05.05.2017 8:40
Cevap :
Çok haklısınız. Zihniyeti değiştirmeden isimleri değiştirmek de pek işe yaramaz. Selamlar  05.05.2017 14:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 189
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster