Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '15

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
168
 

Seçim sonuçlarını bilgisayar ortamında değiştirmek olası mı?

Seçim sonuçlarını  bilgisayar ortamında  değiştirmek olası mı?
 

mazete.net


Her seçim öncesinde en çok korkulan durum, seçim hileleridir.  Seçim hileleri arasında, fazla oy pusulası basımı, hayali seçmenler, boş pusulayı getir, şu kadar parayı al, çöpe atılan oy pusulaları, oy pusulalarının tutanaklara geçirilmesi sırasında eksik veya fazla yazılması gibi hileler hemen hemen hepimizin duyduğu olasılıklar içinde yer alır.

Bütün bunların dışında asıl en çok korkmamız gereken, bilgisayar programının açıkları kullanılarak yapılacak olan hilelerdir.  Çünkü bütün anayasal kurumların tek bir yere bağlı olması, bu seçimlerde insanın içine korku düşürmektedir.

Bizim seçimlerde kullanılan  seçim sonuçlarının girildiği SEÇSİS (Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi) adlı yazılımın güvenli olup olmadığı tartışılır. Çünkü SEÇSİS yazılımının UYSM (Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi) sertifikasyonu yok!

Peki bu ne demek oluyor?

UYSM sertifikasyonu olan yazılımlarda, il ve ilçe merkezlerinden yapılan girişler, hiç kimse tarafından değiştirilemiyor. Ama bu sertifikasyon olmayınca YSK merkezinde görevli olan herhangi bir kişi bu bilgileri değiştirebiliyor.  Bunların da ne yazık ki teknik olarak denetlenmesi mümkün değil.

Şimdi Amerika Birleşik Devletlerinde Ohio eyaletinde yapılan bir seçimle ilgili bir bilgisayar programcısının anlattıklarını lütfen aşağıdaki linkten izleyin. 

https://www.youtube.com/watch?v=LmdhZAzHs2Q

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Usta,bu hususta da organize calişıyor...uzaktan kumanda ile herşey olur :)sevgiler...selamlar...

Mesut Selek 
 28.05.2015 12:09
Cevap :
Amerika'dan destekli olursa, her şey olabilir Mesut hocam. Paralel yapı gibi de çalışabilirler ayrıca. Eğer öyle bir şey yapacaklarsa Allah ayaklarına dolaştırsın. Teşekkürler. Sevgiler, saygılar....  28.05.2015 14:06
 

"milim şaşmaz hak yemez bir Cumhurbaşı var bu ülkede...meydanda kutsal kitabı öptü başına koydu...çalmazzz...ne oy ne başka bir şey çalmazzzz....vallahiii de billahi dee çalmazzzzzz...Paralelci misiniz yoksa siz...????..."bu yorumu yazdım gönderdim de takılıt diye tahmin ettiğim için bir de fişbuk mesaj kısmına yazdım...bi de aynısı gene...etti 3...hayırlısı...:))

nedim üstün 
 25.05.2015 18:26
Cevap :
Yorumunu facebook'da gördükten sonra bugün elime ulaştı üstadım. Ama yorum tarihi bugün görünüyor. Herhalde üçüncü yorumu sakıncasız bulmuş olmalılar. Bak, seçim öncesinde tarafsız Cumhurbaşkanımız günde 100 tane açılış yapıyor. Açılmadık yer kalmadı. Çalma konusuna gelince bence de artık çalmaz...Saygılar, selamlar....  25.05.2015 22:57
 

Erol Bey Merhaba,valla gönül rahatlığı içinde ve güven duyarak adil bir seçim olacağına inanmamak ne kötü ama malesef bu ülkede güven duymak çok zor ve insanın umutsuzluğuna birde endişe yükleniyor.Biz ne dersek diyelim onlar bildiğini okuyor :))) Selam ve sevgilerimle.

Şennur Köseli 
 24.05.2015 21:53
Cevap :
Oylarımızın boşa gideceği korkusu bizi ümitsizliğe sevk ediyor Şennur hanım. Umarım tahminlerimiz yanlış çıkar da temiz bir seçim olur. Yine de muhalefet partileri meydanı boş bırakmamalı diye düşünüyorum. Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  25.05.2015 11:27
 

Boyutunu ve şeklini bilemem; ama hile mutlaka oluyordur, olacaktır! Kazanılanların meşru yolla kaybedilmemesi için gayrimeşru her teşebbüssün Allah katında kabul olduğu düşüncesi yayılacak, beis görülmeyecektir! Bunları anlamaya, önlemeye -ahlaklı, namuslu, vatanını-milletini-laik cumhuriyeti seven- biz sıradan vatandaşların gücü yetmeyecektir! Akıl ve ruh sağlığımızı korumak adına -gündemden uzak durarak- gidip “tek” oyumuzu kullanacağız! Görünen o ki bir koalisyon hükümeti olacaktır. Her zaman seçim öncesi AKP aleyhine en sert söylemlerde bulunan MHP’nin -tabanından gelen baskıyla- AKP ile koalisyonuna asla şaşılmamalıdır! Bu durumda, Başbakan ve kilit bakanlıklar AKP’de kalacak ve “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” için MHP illa ki ikna edilecektir! AKP 13 yıl boyunca hükümet olmuş, “yararlı” hizmetleri için teşekkür etme zamanı gelmiştir. Artık CHP’nin tek başına ya da MHP ile hükümet etmesi -memleket yararına- elzemdir! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 23.05.2015 14:01
Cevap :
Erdoğan başkanlık sistemini bir kere kafasına koydu. Şu veya bu şekilde başkanlık sistemini ve yeni anayasada yapılacak eyalet sistemini kim kabul ederse, onunla işbirliğine gidecektir. Eyalet sistemini isteyen HDP bunun kabulü halinde başkanlık sistemine karşı çıkmayacaktır. AKP ve MHP nin koalisyon yapması da bir ihtimal. Arzumuz temiz bir seçim olması. Ülkemiz için hangisi hayırlıysa o olsun. Teşekkürler,sevgiler...  23.05.2015 14:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7878
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3113
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster