Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '18

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
68
 

Seçim Yerini Değiştirme Çilesi

Seçim 24 Haziran 2018’ye alınınca seçmen şaşkına döndü. Değiştirilecek aynı il ya da ilçede değilse seçmenin işi zor. Neden mi? Oy kullanacağın yerde oturduğuna ilişkin belge isteniyor. Ne mi bu belgeler? Elektrik, su, doğalgaz faturalarından biri. Neden isteniyor, bu belgeler; çünkü vatandaşa güvenilmiyor. Gelişmiş ülkelerde, vatandaşın beyanı yeterli görülüyor. Peki, bir kişi birden fazla yerde oy kullanırsa ne yapılacak? Geçmiş seçimlerde, uzun süre silinmeyen boya parmağa sürülürdü. Seçmen, daha önce aynı yerde oy kullanmışsa veri tabanında vardır. Seçmen, veri tabanından bulunarak ilgili seçim bölgesine gönderilir. Seçmen, o seçim bölgesinde ilk kez oy kullanacaksa o zaman belge istenebilir.

Bu “baskın seçim” neden yapılıyor? İktidar Mecliste ezici çoğunlukta, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar AKP’den. İstedikleri an “Kanun Gücünde Kararname ”çıkarıyorlar. Bu da yetmiyor. Bir iki saat içinde 15-20 yasa(Torba Yasa),bir iki saatte TBMM’sinden çıkıyor. Özetle, siyasi erk her istediğini yapma gücünde. Başka ne istiyor? Ülke, esenliğe ulaşacaksa bu sıkıntılara katlanalım da “eski tas, eski hamam” devam edecekse bu yaşımızda neden bu çileyi çekelim? Ülke, vatandaşın bilmediği tehlikelerle karşı karşıya mı? Yoksa Ziya Paşa’nın dediği gibi “. Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez Terazi değişirse bu sıkleti çeker mi, dersiniz. Çekmese de terazinin değişmesi, politik havayı yumuşatmaz mı? Teraziyi tutanların bir bölümü, metal yorgunluğu nedeniyle uzaklaştırıldı. Peki, iktidarlarına devam edenlerde metal yorgunluğu yok mu? Bana göre iktidarlarını sürdürenlerde de “metal yorgunu” oldular ki kan tazelemek için seçime gidiyorlar; ama sonuç almaları zor gözüküyor.

Neden mi? İç ve dış sorunlar, gün geçtikçe ağırlaşıyor. Ülkenin kaynakları, seçim havasında eriyor. Sadece Mecliste grubu olan partilerin genel bütçeden yardım alanların aldıkları yardım şöyle:

OCAKTA 274 MİLYON LİRA DAĞITILMIŞTI

Siyasi partilere yıllık olarak verilen yardım ocak ayında toplam 273 milyon 700 bin olarak verilmişti. Bu meblağın dağılımı şu şekilde:

AK Parti: 139 milyon lira
CHP: 71 milyon 1 bin lira
MHP: 33 milyon 400 bin lira
HDP: 30 milyon lira

SEÇİM İÇİN 547 MİLYON LİRA DAHA AKTARILACAK

Meclis'te bugün yapılacak olan erken seçim kararı oylamasının ardından kararın resmileşmesi ile Hazine bütçesinden siyasi partilere 547,4 milyon lira daha verilecek.

Bu meblağın dağılımı ise şöyle olacak:

AK Parti: 278 milyon lira
CHP: 142,2 milyon lira
MHP’ye 66,8 milyon lira
HDP: 60,4 milyon lira

Bu miktarın da dağıtılmasının ardından bu yıl bütçeden siyasi partilere verilecek olan toplam yardım tutarı 821 milyon 100 bin lira olacak.

Haber Tarihi: 20 Nisan 2018 Cuma 07.11, Akit Gazetesi

 

Partiler, demokrasinin vaz geçilmezleri de bu kaynak ülkenin acil gereksinmesi olan alanlara can suyu olabilirdi. En büyük lokma da AKP’nin, onu CHP izliyor.

Son söz: Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77. maddesine göre genel seçimler yani milletvekili seçimleri 4 (dört) yılda bir kere yapılır. Türkiye’de 2007 yılına kadar genel seçimler 5 yılda bir kez yapılmaktaydı. Fakat 2007’de yapılan referandum oylaması sonucunda kabul edilerek artık Türkiye’de genel seçimle yani milletvekili seçimler dört yılda bir kez yapılmaktadır, deniyor; ama Anayasa’nın bu maddesine  uyulmuyor.

 

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nedenini, niçinini bilemem bu erken seçim dayatmasının ama her seçim ekonomimize çok daha fazla yükler bindiriyor. Ülkemizin böylesine yük altında bırakılması üzücü. Hiç olmasa şu masraf açacak propaganda turlarını yapmasalar ne iyi olur. Zaten oralarda söylenen sözlerin seçmen üzerinde belirleyici etkisi olduğunu da düşünmüyorum şahsen...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 09.05.2018 21:02
Cevap :
Ayşegül Hanım,partilere verilen bütçe desteğini,partiler çar çur ediyor;oysa bu kaynaklar sağlığa,eğitime...devletin gereksinme duyduğu diğer alanlara aktarılarak ülke kalkınmasına katkıda bulunabilinir. Yıllarca önce bir parti,birinci hamur kartları zarflayıp posta kutusuna atmıştı.Seçimde propaganda amaçlı afişler, caddeleri, sokakları doldurur.Bunların kirlettiği çevreyi temizlemek de belediye işçilerine kalır.Selamlar.Esen kalın.  09.05.2018 22:52
 

Sayın Başdoğan çok kişiler yazlıklarına gidiyorlar seçim yerini değiştirmek bir çile oluyor gerçekten.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.05.2018 8:21
Cevap :
Nahide Hanım,biz de yazlıkta kullanacağız.Seçim yerini değiştirme iki günümüzü aldı.Çok kişi de istenilen belgeleri temin edemedikleri için oy kullanamayacaklar.Selam ve saygılarımla.   09.05.2018 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1210
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1968
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster