Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
461
 

Seçimde Adalet

Seçimde Adalet
 

Geri kalmış ve demokrasi uygulamaları konusunda sorunları olan ülkelerde en çok konulardan biri de seçim ve adalettir. Seçim genel anlamda insanın kendi görüş ve düşüncesi çerçevesinde beğendiği, kabul ettiği konuda kararını ve tercihini ortaya koymasıdır. Toplumsal yönetim ve siyaset bakımından ise seçim toplumu yönetecek ve yönlendirecek kişilerin yine o toplumdaki kişiler tarafından belirlenen seçim sistemine göre seçilmesidir. Toplumun her türlü baskı ve ayrıştırmadan uzak, eşit koşullarda, bağımsız olarak yöneticilerini seçmesi ve görüşlerini paylaşması ve de tartışması modern dünyada toplumsal gelişim ve kalkınma için savulan en önemli yöntemlerden biridir. Eski çağlardan beri insanların geliştirmeye çalıştığı demokrasi kültürünün temelinde bu unsurlar yer almaktadır.
 
İnsanlık tarihinde seçim ile birlikte önem verilen diğer bir konuda adalettir. Adalet bir toplumda bireyler arasında ayrımcılık yapmadan haklarının korunması ve yerine getirilmesidir. Adaletin temeli toplumdaki insani, vicdani ve ahlaki değerlere dayanmaktadır. Dinleri oluşturan temel değerler arasında güzel ahlak ve adalet önem verilen konular içinde yer almaktadır.  Her çağda toplum önderleri ve düşünürleri adalet konusunda insanlığın geleceğinde yer alan birçok eser üretmişler, deneyimlerini ve görüşlerini aktarmışlardır.  Bizlere ders olacak atasözlerini bugünlere kadar iletmişlerdir. Çünkü seçim ve adalet bir toplumu şekillendiren ve geleceğe götüren kavramlar olarak görülmüştür.  
 
Bir ülkede ve toplumda yönetim tarzı ve uygulamalarındaki adalet birlik ve beraberliğin sağlanmasındaki en önemli unsurdur. Her insan doğası gereği düşünür, geliştirir, yorumlar, eleştirir ve savunur. Her ne kadar bazı baskıcı çevreler insanlardaki bu özellikleri örteceklerini zannetseler de hiçbir zaman başarılı olamamışlardır. Belki insanlık bir dönem karanlık süreç geçirse de sonunda yine toplumlarda özgürlük ve bağımsız düşünme güdüsü baskın çıkmıştır ve engellenememiştir. Bu nedenle toplumların yönetiminde birlik ve beraberlik ruhunun yakalanması ve sürdürülmesinde seçimde adaletli olmak, toplumda tarafsız olarak adaleti uygulamak şarttır.
 
Haberleşme ve ulaşımın zor olduğu dönemlerde insanları bir yönüyle aldatarak yönetmek, kralları zaaflarını kullanarak yanlış yönlendirmek ve böylece uzun yıllar hükümranlık sürdürmek mümkün iken günümüzde bunun gerçekleşmesi zorlaşmıştır. Ulaşım ve haberleşmedeki hız toplumları çok çabuk etkilemekte ve yönlendirmektedir. Bilgi çağında insanlar her bilgiye ulaşabilmekte, dünyanın her yerinden insanla konuları değerlendirmekte ve gelişmeleri en ince ayrıntısına kadar inceleyebilmektedir. Eğitim ve öğretimdeki gelişmeler ile birlikte düşünen insan sayısı artmıştır. Toplumda demokrasi ve adalet taleplerinin önünün kesilmesi mümkün değildir.
 
Adaleti olmayan bir seçimin ülke için faydası yoktur. Tek taraflı bir seçim ortamından sonra elde edilecek sonuçlarla ülkenin yönetilmesi zordur. Hele düşmanı bol dostu kıt bir coğrafyada adaletli yapılmayan bir seçimin topluma faydası olmayacaktır. Bu dönemlerde tarafsız olması gereken yetkililerin yapacakları yanlışlar toplumun temeline yerleştirilen patlamaya hazır mayınlara dönüşecektir. Yanlış tavırlar ve kararlarla ortaya çıkacak tablo düşmanlar ve sahte dostlar tarafından kötü amaçlarla kullanacakları fırsatlar yaratacaktır.
 
O nedenle seçim ve adalet üzerinde hassasiyetle durulması gereken kavramlardır. Seçimde adaletin sağlanması toplumda ortak değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde en etkili araç olacaktır. Bir ailede bile bireyler arasında farklılıkların olduğu düşünülürse adalete güvenin artması, yönetimin adaletli şekilde seçildiği anlayışı her kesimden insanı birbirine daha da yaklaştıracaktır. Birlikte düşünen, karar veren ve yöneticilerini seçen insanlar demokrasinin nimetleri birlikte yaşanacaktır.
 
Kısaca adaleti olmayan seçimin kazananı olmayacaktır. Adaletli seçimden tüm toplum kazançlı çıkacaktır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster