Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '11

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
240
 

Seçimin ardından

Seçimin ardından
 

nice boğaz köprüleri, tüp geçitler, fabrikalar, tanklar, uçaklar, otomobiller dileğiyle


Seçimin ardından AK Partiyi kutluyorum. 9 yıllık iktidardan sonra oy oranını 20 parti arasından %50 ye çıkaran başka bir parti var mı bilmiyorum. Hayır Türkiye de yok ben dünyada var mı bilmiyorum demek istedim. Bu durumda insanlar güçlü bir iktidar istiyor vs. asıl görünen şu AK Parti halkın istediğini karşılıyor, sızlanan su istimal eden bazı siyasilere de arkadaş, paramız pul olmadı, ihracat arttı, ticaret hacmi büyüdü, yollar güzelleşti, hızlı tren geldi, metro arttı, metrobüs bir çözüm oldu, barajlar arttı ve dolu halde, üretim arttı ve insanlar ekonomiden iyi pay alıyor daha ne sızlanıyorsunuz. Dünya çapında yer edinme ve imajın yükselmesi de yine milliyetçi duygular için gurur verici yerde duruyor. Bu seçimde AK Parti çalışmaları ve mitingleri kadar ev ve sokaklarda koşturan ziyaretler yapan gönül insanlarının çalışmalarının da büyük katkıları olduğu açıktır. Onlara AK partinin şükranı vardır. Her partinin gençlik kolları, kadın kolları ve gönüllüleri vardır ama bu AK Parti için daha sıkı bir çalışma ile gerçekleşmiştir onları unutmamak gerekir. Bu seçimde barajın önemi de görülmüş oldu. 20 partiden %10 barajı geçeceğine inanmayan seçmen oylarını dağıtmadan 3 partiye kullandı ve diğerleri %1 olan radikallerin insafına kaldı. Eğer bu barajı kaldırırsanız herkes oylarını yine ciddi taassupla önünü görmeden liderinin kim olduğuna ve vizyonuna bakmadan partiye verecek ve ülke 20 partinin oy dağılımına girecektir. 

Baraj olmasa Milletvekili Dağılımı şöyle olabilirdi: AKP 285, CHP 117, MHP 43, BPD 31, diğer partiler (7 ile 1 milletvekili arasında dağılan) 74 olurdu. Bu şu demektir güçlü parti veya iktidar olmaz her kanun ve işlemde birbirinize muhtaçsınız. İş yapında göreyim sizi. 

Bana göre en komik durum ise Hakkari de yaşandı. AKP mitingleri problemle olmasına rağmen (kepenkler kapalı, çöpler ortada, taşlama vs.) AKP 19 000 oy alırken %16, güle oynaya miting yapan ve BDP taraftarları tarafından bile sevgiyle karşılanan CHP Hakkari de yalnızca 1000 oy alabildi yani %0, 6 . bu kadar silik bir parti o kadar coşkulu bir mitingi Hakkari de nasıl yaptı ilginçtir. MHP ise Diyarbakırda şaşırttı, %0, 6 oy ve 4900 kişinin oyunu aldı, AKP yine %32 yani 244 bin oy ile çok yüksek getiri sağladı. izmirde ise CHP yine zor durumda %43 ile önde gibi görünmesine rağmen AKP %36 ile ardında yani İzmir CHP için tek vazgeçilmez oy yaylası olmaktan çok uzak. Zira İstanbul'a bakınca AKP %50 iken CHP %30 gibi ciddi bir uzaklıkta görünüyor. 

Şu anda oy dağılımı şöyle: AKPE ½, CHP ¼, MHP 1/8, BDP 1/16 Aslında BDP seçime ülke bütünlüğü içinde parti olarak temsil edilmek cesaretiyle girseydi %5-6 ile meclis dışında kalmış idi. Yani Türkiye için bir parti olma siyaseti yoktur ancak doğuda telkin ve baskı dahil tüm girişimleri kullanarak bağımsız adayları (bazıları sevilen, bazıları korkulan adaylar olabilir) seçtirdi. 

Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim. 

Muammer MURAT İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı 13 Haziran 2011 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4471
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster