Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Psikolog Miray Bozburun

http://blog.milliyet.com.tr/miraybozburun

17 Mart '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
77
 

Seçiminizi yapın: Telefonunuz mu, partneriniz mi?

Bir restorana gittiniz, yanınızda partneriniz/eşiniz. Siparişinizi verdiniz, beklerken sohbet etmeye başladınız. O gün başınıza gelen bir olayı anlatıyorsunuz ancak partnerinizin dinlemediğini fark ediyorsunuz, çünkü o sırada tüm ilgisi telefonunda, gelen bir e-postada, mesajda ya da sosyal medyada. Ne düşünürdünüz?
 
A) İhmal edildiğinizi,
B) Önemsenmediğinizi,
C) Hayatında başka biri olabileceğini,
D) Hepsi.
 
Bu olay örneği, çiftlerin birlikte zaman geçirdikleri her ana genellenebilir. İster restoran yerine evinizde olun, televizyon karşısında ya da yatak odanızda, birlikte yaptığınız yürüyüşte ya da içinde bulunduğunuz arkadaş ortamında, gün içinde rutininiz haline gelen ve sizin için belki de hiçbir özel anlam ifade etmeyen telefona bakma eyleminin partnerinizdeki yansıması hiç ummadığınız gibi olabiliyor. Kendisine değil telefona öncelik verildiği düşüncesi, partnerinizde ihmal edildiği şeklinde bir algı yaratarak beraberinde öfke, güvensizlik ve hatta şüphe duygularını getirerek ilişkiye zarar verebiliyor.
 
Çift ilişkilerinde telefon bağımlılığını sadece kadınlar ya da sadece erkekler olarak tek bir cinsiyete indirgemek yanlış olur, bu sorumluluğu günümüz internet çağında her iki taraf da eşit olarak paylaşmakta. Yapılan araştırmalara göre internet ve sosyal medya kullanımının artışı ile doğru orantılı olarak sadakatsizlik, ayrılık ve boşanma durumları da artışa geçmiş durumda. Peki ne yapmalı?
 
A) Her an ulaşılabilir olmak zorunda değilsiniz, partnerinizle zaman geçirirken önünüzde herhangi bir 'ekran' olmamalı, ne telefonunuz, ne tabletiniz ne de bilgisayarınız.
B) 'Kaliteli zaman' kavramını göz ardı etmeyin: Aynı odada ancak farklı ekran önlerinde oturuyorken birlikte zaman geçiriyor sayılmıyorsunuz. Dikkatiniz ve ilginiz birlikte izlediğiniz filmde ya da yediğiniz yemekte olmalı, o aktivitenin sanal ortamdaki paylaşımında değil.
C) Belirli aralıklarla ilişkinizi gözden geçirin: Partnerinizi internette daha çok zaman geçirmeye iten belki de sizsiniz, onu ihmal ediyor olabilirsiniz.
D) Hepsi.
 
İnternet ve sosyal medyanın hayatımıza sağladığı kolaylıklar göz ardı edilemez, ancak sanal ortamdaki hiçbir şey partnerinizden değerli değil. Mesajlar daha geç okunabilir, e-postalar bekleyebilir, paylaşımları daha geç görseniz de olur ancak ilişkiniz beklemez. Sanal ve gerçek dünya arasındaki sınırlarınızı belirlediğinizde, sizin için belki küçük ancak ilişkiniz için büyük bir adım atmış olursunuz.
Uzman Psikolog Miray Bozburun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 191
Kayıt tarihi
: 05.10.15
 
 

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini İstanbul Ticaret Üniversitesi'de tamamlamış, Aile ve Çift Te..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster