Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
291
 

Seçimle Gelip Seçimsiz Gitmek

Seçimle Gelip Seçimsiz Gitmek
 

Neden demokrasimiz bir türlü batı standartlarını yakalayamıyor?

Son günlerde iktidar partisine mensup bazı belediye başkanlarını kendi rızaları olmadan görevlerinden istifa ettirmeye yönelik uygulamalar görmekteyiz. Böyle bir uygulama demokrasilerde pek görülmemektedir.

Yasal prosedüre göre seçilmiş bir belediye başkanı idari veya adli bir soruşturma nedeniyle görevinden uzaklaştırılabilmektedir. Bazı belediye başkanları istifa etti, direnenler de var. Bir siyasi parti kendi partisinden seçilmiş bir belediye başkanını neden görevinden uzaklaştırmak ister, oldukça düşündürücü bir durum. Yerel seçimlere iki yıldan az süre kalmışken. Yönetimini beğenmediğiniz, yetersiz bulduğunuz bir belediye başkanını gelecek yerel seçimde aday göstermezsiniz olur biter. İstifa ettirme,baskı ile istifaya zorlama demokratik olmadığı gibi hukuka da uygun değildir. Bu olayın perde gerisini bilemeyiz ama siyasi bir hesap olduğu da belli oluyor.

Demokrat olmak, hukukun üstünlüğüne inanmak söylemlerle olmuyor, eylemlerin uygun olması gerekiyor..

Bu durumda Türk Demokrasisi ileriye değil, geriye gitmiştir. Demokratikleşme hedefi de başka bir bahara kalmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O belediye başkanları dese ki, "genel başkanımızı örnek alıyoruz", kendisi buna karşılık ne derdi acaba?.. deseler ki "Kendisi hiç istifa etmediği için, biz de istifa etmiyoruz?" Hakikaten buna anlamlı ve mantıklı bir yanıt gelebilir miydi acaba. Kaldı ki, zat-ı âlilerinin demokratik olduğunu -kendisi de dahil- hiç kimse iddia etmiyor zaten.

Filiz Alev 
 21.10.2017 22:24
Cevap :
Merhaba,demokrasilerde çoğunluğun diktası diye bir tabir vardır,durum ona uyuyor bana göre,değerli katkınız için teşekkür ederim,selamlar,saygılar.  22.10.2017 15:28
 

İsmail bey, Sokrates demiş ki "demokrasi erdemlilerin yaşadığı bir toplumun rejimidir, erdem bilgi ile olur. Eğer toplumda erdemli insanlar yoksa reyler sayılmaz, tartılır. Erdemde, insan düşüncelerini ve davranışlarını olumluya çeviren nitelikli eğitimle olur. Gerisi tiyatrodur. selamlar.

Nizamettin BİBER 
 21.10.2017 7:27
Cevap :
Değerli katkınız için teşekkür ederim sayın Nizamettin Bey eğitim şart ahlaklı eğitimli bireylere ihtiyacımız var,selamlar,saygılar.  21.10.2017 15:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 327
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 225
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster