Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '19

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
51
 

Seçimler Yenilenmeli mi?

Son yerel seçimlerinde, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için öne sürülen ana argümanlar nelerdir? Maddi hatalar, geçersiz sayılan ama aslında geçerli sayılabilecek oylar, bir tutanaktan diğer tutanağa geçerken yapılan kasıtlı veya kasıtsız hatalar, sandık kurulu gibi bazı kurulların oluşumunda yasanın öngördüğü koşullara uyulmamış olması vb. Bu hataların hemen hepsi zaten düzeltildi ve İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki fark 13bin küsura indi. Kalan argümanların içinde neticeye müessir olabilecek argüman olarak kala kala esas olarak seçim kurullarının başkan ve üyelerinin atanmasında yasanın öngördüğü (kamu görevlisi olması) koşullara kasten veya kasıtsız olarak uyulmamış olması keyfiyeti kaldı.

Geçen başkanlık seçimlerinde CHP’nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazlar içinde en dişe dokunur olanı ne idi? Bazı oy pusulalarının üstünde seçim kurulu mührünün bulunmaması ve yasanın amir hükmü gereği bu pusulaların geçersiz sayılması gerektiği idi. Buna karşı AKP’nın savunması şu idi. Evet yasa açıkça mühürsüz pusulanın geçersiz olacağını söylüyor ama, başka bir yasa da YSK’nın bu gibi ihtilaflı ve itiraz konusu durumlarda nihai ve tek yetkili olduğunu söylüyor. Kanunlar lafzı ve ruhuyla geçerlidir, sadece lafzına bakmak yeterli değildir, gerekçesine, maksadına da bakmak gerekir. Evet bazı pusulalarda seçim kurulu mührü yoktur ama bu eksiklik bütün parti temsilcilerinin ve kurul başkanının müşterek, kasıtlı olmayan bir ihmali sonucu ortaya çıkmıştır. Eğer bu oyları geçersiz sayarsak daha büyük bir kanunsuzluk ve hukuksuzluk yapmış oluruz ve bu durumda hiçbir günahı, ihmali, kusuru olmayan vatandaşın oy hakkını elinden almış oluruz. Bu durumda iki hukuksuzluk (veya kanuna aykırılık) durumundan ehven-i şer olanını seçmek evladır. Ben de şahsen yukarıdaki argümana katılanlardandım. Esasen bu pusulalar mühürlü olsaydı da vatandaşın vereceği oyun tarafı değişmeyecek dolayısıyla sonuç değişmeyecekti.

Gelelim son yerel seçimlerde ki kurulların oluşumunda yapılmış olan usulsüzlüğe. Bu usulsüzlük kasti veya kasıtsız olarak yapılmış olsa dahi, oyunu düzgün ve geçerli olarak vermiş olan vatandaşın bunda bir suçu, kabahati, eksiği, kusuru var mı? Yok. Peki seçim kurulları yasaya uygun tespit edilmiş olsaydı, vatandaşın verdiği oyun tarafı değişecek miydi? Hayır. Bu da aynen son başkanlık seçiminde ki seçim kurulu mührü taşımayan oy pusulalarının geçersiz sayılmaması gerektiği argümanına benziyor. Nedir bu argüman; esas olan vatandaşın oy hakkının elinden alınmamasıdır. Eğer vatandaş oyunu geçerli bir şekilde kullanmışsa ve olan usulsüzlüklerde vatandaşın bir kabahati, kusuru yoksa ve YSK yasaları veya ihtilafları vatandaş lehine yorumluyorsa ki öyle yorumlamalı, vatandaşın oyu geçerli sayılmalı.

Bazıları diyebilir ki efendim falanca, filanca husus yasaya açıkça aykırı. Ben de diyorum ki vatandaşın oy hakkını elinden almak da (eğer vatandaşın bunda hiçbir kusuru yoksa) o da yasaya açıkça aykırı. İki aykırılıktan ehveni şer olanı seçmek de YSK’nin yasal hakkı.

Neticede, benim görüşüm şudur. Son seçimde seçim kurullarının oluşumunda AKP’nin itiraz konusu, kurul başkan veya üyelerinin yasanın öngördüğü koşullara uyulmadan yapılmış olmasında, bu usulsüzlükte, oyunu doğru bir şekilde kullanmış olan vatandaşın bir suçu, kabahati, kusuru yoktur ve bu kurullar yasanın öngördüğü koşullara uygun yapılmış olsaydı da vatandaşın verdiği oyun tarafı değişmeyecekti. Dolayısıyla bence bu sebepten ve bazı pratik diğer sebeplerle (yazıyı uzatmamak için diğer sebeplere girmiyorum) son yerel seçimlerde ki İstanbul seçimlerinin yenilenmesine gerek olmadığı kanaatindeyim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 326
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 909
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster